افت شاخص بورس عربستان در پی تفاهم هسته‌ای ایران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس های عربی

بورس های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس واکنشی متفاوت به تفاهم هسته ای ایران نشان دادند و در حالی که شاخص بورس عربستان افت ۱.۷ درصدی را تجربه کرد سایر بورس های منطقه از جمله بورس های دبی و قطر با رشد شاخص مواجه شدند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، بازارهای بورس کشورهای حاشیه خلیج فارس روز یکشنبه واکنش هایی بسیار متفاوت به تفاهم هسته ای ایران و قدرت های جهانی نشان دادند. شاخص سهام دبی به دلیل امیدواری به افزایش حضور کسب و کارهای ایرانی رشد داشت، در حالی که شاخص سهام عربستان به دلیل نگرانی از کاهش قیمت نفت افت کرد. شاخص سهام مصر نیز پس از انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی به افت خود ادامه داد.
تفاهم هسته ای، اگر تا روز 30 ژوئن در قالب یک توافق نهایی تایید شود، به فرض پذیرش آن از سوی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، می تواند موجب کاهش تنش های ژئوپلتیک در منطقه شده و سرمایه گذاری خارجی را در کل منطقه تشویق نماید.
اما سرمایه گذاران سعودی در عوض بر این واقعیت تمرکز کردند که لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، موجب افزایش صادرات نفت این کشور و نتیجتا کاهش بیشتر قیمت نفت و افت میزان سوددهی تولید کنندگان محصولات پتروشیمی خواهد شد که حضور پررنگی در بورس عربستان دارند.
بر اساس این گزارش، ارزش شاخص اصلی بورس عربستان روز یکشنبه 1.7 درصد کاهش یافت و ارزش سهام شرکت سعودی بیسیک اینداستریز، بزرگترین شرکت تولید محصولات پتروشیمی این کشور نیز با 1.5 درصد افت مواجه بود.
در مقابل، اقتصاد باز و تجارت محور دبی احتمالا از لغو تحریم های ایران منتفع خواهد شد، زیرا امارات می تواند مسیر بازگشت شرکت های خارجی و تجار به ایران باشد.
ارزش شاخص اصلی سهام دبی 1.4 درصد رشد داشت. ارزش سهام شرکت هوایی ایر عربیا نیز که در صورت گسترش مبادلات با ایران، شاهد رونق گرفتن کسب و کار خود خواهد بود، 1.4 درصد رشد داشت.
بازارهای سهام در سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به دلیل امیدواری به تجارت با ایران شاهد رشد بودند. ارزش شرکت گالف اینترنشنال سرویسز، ارائه دهنده خدمات میادین نفتی شاهد رشدی 2.6 درصد بود و کمک کرد که شاخص بورس قطر 0.6 درصد رشد کند.
اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان واردات گاز طبیعی از ایران  در صورت لغو تحریم هاست تا وابستگی اش به گاز روسیه را کاهش دهد. قطر نیز به ایران پیشنهاد کرده که به این کشور برای توسعه سهمش از میدان گازی مشترک بین دو کشور کمک کند.  در صورت امضای توافق نهایی شرکت گالف اینترنشنال سرویسز می تواند از هر دوی این ابتکارات منتفع شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: بورس های عربی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب