چرا با وجود بیانیه لوازن دلار ارزان نشد؟ / واعظ: سوداگران اصلی اجازه ندادند

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار ارز و دلار

درحالی که انتظار می‌رفت با انتشار بیانیه لوزان سوئیس بازار ارز نیز واکنش نشان دهد و مدار آن نزولی شود نگاهی به معاملات روزهای اخیر نشان می‌دهد که تنها برای چندساعت نرخ‌ها اُفت کرده این درحالی‌است که بازار سهام اوج گرفته است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طی روزهای اخیر و همزمان با انتشار بیانیه مذاکرات هسته‌ای سوئیس برخی تحلیل‌گران بازار پیش بینی می کردند که در پی انتشار متنی از این فرایند مذاکرات نوساناتی در بازار داخلی رخ دهد.

“کاهش نرخ طلا و ارز” از جمله پیش‌بینی‌هایی بود که توسط این گروه مطرح بود البته این پیش بینی برای چند ساعت محقق شد ولی بعد از گذشت مدت کوتاهی مجدد نرخ ارز تغییر کرد.

تغییر نرخ ارز و صعودی شدن مجدد بازار نشان داد که اینبار بازار ارز به مانند سال‌های قبل قصد ندارد تحت تاثیر جریانات روانی قرار گیرد و موید آنهم عدم کاهش نرخ ارز برخلاف پیش بینی ها بود.

این اتفاق درحالی در بازار طلا و ارز رخ داد که در بازار سرمایه رویه به گونه‌ای دیگر بود چراکه مدار این بازار برخلاف ماه‌های قبل که سیرنزولی را طی کرده بود از نخستین روزهفته صعودی شده است.

به گزارش تسنیم، برهمین اساس در دقایق ابتدایی معاملات امروز (دوشنبه 17 فروردین) بازار سرمایه، شاخص بورس با ثبت رشد 1102 واحدی به ارتفاع 71 هزار واحد صعود کرد.

به همین منظور گفت‌وگویی با محمد واعظ کارشناس مسائل اقتصادی و ارزی انجام دادیم تا پاسخ این پرسش که “چرا دلار ارزان نشد؟” را منعکس کنیم؛

وی با بیان اینکه نرخ ارز به دنبال انتشار بیانیه لوزان دچار نوساناتی شد، افزود: در ابتدا نرخ کاهش و سپس افزایش یافت، باید توجه داشت معمولاً سوداگران اصلی بازار ارز وقتی زمینه بازار را متفاوت می بینند از طریق عملیات هماهنگ و با تبانی به گونه ای خرید و فروش می کنند که سود قابل توجهی در دوره کوتاه مدت به دست بیاورد.

این کارشناس اقتصادی گفت: به همین منظور وقتی بیانیه لوزان منتشر شد این زمینه ذهنی برای بازار ارز به خصوص معامله گران جزء در بازار فراهم شد که نرخارز کم می شود ولی سوداگران بزرگ اقدام به اولین  فروش ارز با نرخ کمتر کردند به دنبال این اقدام سوداگران جزء بخش قابل توجهی از موجودی ارز در اختیار را فروختند و باعث تداوم کاهش نرخ ارز در بازار شدند آنگاه سوداگران بزرگ اقدام به خرید ارز نمودند.

واعظ همچنین تأکید کرد: به نظر می رسد خرید بعدی آنها باعث شد سوداگران بزرگ به ضرر سوداگران جزء منافعی را کسب کنند، این اقدام در آینده هم ممکن است تکرار شود به همین خاطر وقتی بازار به عقلانیت می رسد که تغییر در فضاهای سیاسی بدون تغییر در عوامل واقعی اقتصادی، تأثیری سریع بر رفتار آنها نشده است.

وی در ارتباط با گمانه‌زنی‌هایی مبنی براینکه بانک مرکزی اجازه کاهش نرخ ارز را نداده است، گفت: معمولاً در این شرایط مقام ارزی دخالت جدیدی در بازار ارز نمی کند، همان الگوی قبلی را ادامه میدهد تا بازار به ثبات برسد؛ بانک مرکزی دخالت جدیدی نداشت همانند ماه‌های قبل نیز در این هفته عمل کرده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار ارز و پول, خبرهای طلا و دلار

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب