رفع ابهام از گره معاملاتی “شبندر”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بازار بورس

نماد معاملاتی شرکت پالایش نفت بندرعباس طی معاملات امروز پس از هشت روز تداوم صف های خریداران مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، در پی اعلام پیغام ناظر بازار نماد “شبندر” طی معاملات امروز با 12 درصد رشد قیمت همراه شد تا با واگذاری صف های خرید، حدود 28.5 میلیون از سهام آن در بازار مورد معامله قرار گرفته و سهم مذکور به تعادل لازم دست یابد.

پیرو این اتفاق، مدیریت نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس در خصوص اجرای این دستورالعمل در نماد “شبندر” توضیحاتی را ارایه داد.

محمودرضا خواجه نصیری گفت: در خصوص ابهامی که در مقررات گره معاملاتی مطرح شده بصورت ساده اینچنین می توان بیان کرد که 2 دلیل برای مشمول شدن سهم در گره معاملاتی وجود دارد؛ 1- وجود صف و معامله کمتر از 5 درصد حجم مبنا طی 5 روز متوالی 2- کلیة معاملات یک نماد معاملاتی در 5 جلسة معاملاتی متوالی در سقف یا کف دامنه نوسان روزانه قیمت باشد که مورد دوم ارتباطی به حجم معامله ندارد.

وی افزود: البته تبصره عنوان می کند که شرکت هایی که این شرایط را احراز می کنند با تشخیص مدیرعامل بورس شرایط گره دامنه نوسان 12 درصدی قیمت برای آنها اعمال می شود به عبارت دیگر شروط دوگانه شرط لازم است ولی کافی نیست.

در پایان این گزارش می افزاید، طبق بندهای یک تا سه ماده 25 دستورالعمل رفع گره معاملاتی، گره معاملاتی وضعی است که در آن یک نماد معاملاتی به رغم برخورداری از صف سفارش خرید یا فروش در پایان جلسه معاملاتی حـداقل مـعادل یک بـرابر حجم مبنا برای شرکت‌هایی با 3 میلیارد سهم و بیشتر و دو برابر حجم مبنا برای سایر شرکت‌ها، به علت نبود تقارن قیمت‌های درخواست خرید و فروش، حداقل به مدت پنج جلسه معاملاتی متوالی مورد معامله قرار نگیرد یا متوسط معاملات روزانه آن در این دوره (به استثنای معاملات در بازار معاملات عمده)، کمتر از 5 درصد حجم مبنا باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شبندر, گره معاملاتی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب