توافق هسته ای موجب شتاب بازار برای خروج از چاله های نزولی شد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

در حالی که مذاکرات هسته ای پس از 16 ماه نتیجه های مطلوبی را به خود اختصاص داده است شاهد تحولات مثبتی در بازار سرمایه و بازارهای موازی هستیم به گونه ای که صعود چشمگیر شاخص کل بورس اوراق بهادار موجب شده تا ناامیدی و بی اعتمادی سهامداران طی چند ماه اخیر به امیدواری و دلگرمی آن ها مبدل شود، اما در این میان سوالی که ذهن سهامداران را درگیر کرده این است که آیا تحولات سال 92 بورس در حال تکرار است؟

به گزارش بورسینس به نقل از بورس 24، نخستین مدیرعامل فرابورس ایران در این باره گفت: با توجه به اخبار مثبتی که از سوی مقامات دولتی در خصوص توافقات هسته ای منتشر شده، به نظر می رسد رشد شاخص و رونق چند روز گذشته بازار منطقی و دور از هیجان است.

مصطفی امیدقائمی در ادامه افزود: در حالی که مذاکرات هسته ای بازه زمانی طولانی را به خود اختصاص داده بود زمان آن رسیده است که بازار سرمایه واکنش های مثبتی را به این توافقات نشان دهد، واکنش هایی که ریزش های سنگین ماه های اخیر را جبران کند.

نخستین رئیس هیئت مدیره بورس اوراق بهادار تهران در خصوص صعود چشمگیر شاخص کل اظهار کرد:با نگاهی به معاملات چند ماه اخیر، ریزش های سنگین شاخص و اعلام خبرهای مثبت از مذاکرات بازار سهام باید جان دوباره ای بگیرد، چرا که تا کنون ترفند ها و راه حل های مدیران بورسی پاسخگوی افت سنگین قیمت سهام و شاخص کل نبود.

امیدقائمی افزود: حال این روزهای بورس را می توان شتاب زدگی بازار برای خروج از چاله های نزولی دانست که رشد 2-3 درصدی را برای بازار رقم زده است.

چشم انداز بلند مدت، چاره کار است

عضو هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت با اشاره به چشم اندازهای بلند مدت سهامداران در بورس بیان کرد: سهامداران رویدادهای مثبت اقتصادی که در حال شکل گرفتن است را باید به فال نیک بگیرند و با برنامه ریزی و چشم انداز بلند مدت در بازار سهام، سرمایه گذاری کنند اگر با این نگاه ورود دوباره ای به بورس داشته باشند قطعا نتیجه مثبت به همراه سودهای منطقی کسب خواهند کرد در غیر این صورت باید در انتظار ریسک های غیر قابل پیش بینی بازار سهام باشند.

وی درباره آثار مثبت تواقق هسته ای بر اقتصاد کشور اظهار کرد: نباید انتظار داشت بلافاصله پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات وضعیت نامساعد اقتصادی بهبود یابد، اما اخبار مثبت از ورود شرکت های مختلف خارجی در حوزه های متفاوت اقتصادی بیانگر آن است که روزهای طلایی در راه است و از آنجایی که بازار سرمایه بازتاب اقتصاد کشور است سهامداران باید در انتظار روزهای خوش بورسی باشند.

بازار سرمایه و ارز همسو می شوند

عضو هیات مدیره صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت در خصوص رشد همزمان دلار و بورس عنوان کرد: بازار سرمایه بازاری هوشمند است که با اخبار ضد و نقیض خود را درگیر نمیکند، اما نوسان دلار در کشور بسیار زیاد است به گونه ای که خبرهای نامعتبر و مقطعی موجب افت یا رشد قیمت آن می شود، با بررسی این شرایط باید گفت هم اکنون با اعلام اخبار توافقات هسته ای بورس و دلار با واکنش های مختلف راهی جداگانه در پیش گرفته اند که با گذشت زمان واکنش های یکسانی را در پی خواهند داشت.

امید قائمی ادامه داد: از آنجایی که عمده صنایع موجود در بازار سرمایه متشکل از شرکت های صادراتی هستند رشد دلار موجب سود این شرکت ها و رونق گام به گام بورس می شود که این رشد نرخ را می توان در برخی موارد مثبت و در برخی دیگر منفی دانست.

سهامداران صبور باشند

نخستین مدیرعامل فرابورس ایران در پایان با بیان اینکه چه سهم های شرایط مناسبی برای خرید دارند خاطرنشان کرد: برخی شرکت ها به واسطه تحریم های اعمال شده ضررهای سنگینی متحمل شدند با آغاز دوباره فعالیت آنها سهام آنها نیز ارزش دو چندانی خواهد یافت، به منظور دیگر شرکت هایی که گره معاملاتی و اتصالاتی آنها باز شود فرصت مناسبی را برای خرید و فروش ایجاد خواهند کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس, اخبار روزانه بورس, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب