سونامی نقدینگی در تالار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سرمایه ایران

اهالی تالار در روز جاری شاهد رکورد شکنی های بی سابقه بازار سرمایه در عمر فعالیت آن بودند، امروز حجم و ارزش معاملات سهام، بورسی ها را شوکه کرد تا یکبار دیگر قدرت این بازار به رخ دیگر بازارهای موازی و رقیب کشیده شود.

با اتمام ساعات معاملات روز دوشنبه 93.01.17 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 715 واحد افزایش به رقم 52012 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 714 واحد افت عدد 140479 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 251 واحد رشد به رقم 30563 واحد رسيد.

همچنین در این روز “شبندر” با 187 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “فارس” با 187 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 13 واحد افت به رقم 784 واحد رسید.

در این شرایط امروز “پترول” با 2 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با 5 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 7642 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 2002 میلیارد ریال رسید.

اهالی تالار در روز جاری شاهد رکورد شکنی های بی سابقه بازار سرمایه در عمر فعالیت آن بودند، امروز حجم و ارزش معاملات سهام، بورسی ها را شوکه کرد تا یکبار دیگر قدرت این بازار به رخ دیگر بازارهای موازی و رقیب کشیده شود.

براساس گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، امروز گروه بانکی هیچ حرف و سخنی بر جا نگذاشت و هرچه سهام از سوی عرضه کننده ها وارد بازار شد توسط خریداران تشنه بازار جمع آوری گردید.

بطوریکه بانک صادرات در روز جاری رکورد بیشترین حجم معامله خرد را با معاملات بیش از یک میلیارد و 130 میلیون سهمی شکست تا نشان دهد گروه بانکی منتفع ترین و خوشحال ترین گروه از توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها است چراکه آزاد شدن سوئیفت بانکی از بند تحریم ها، حمایت دولت برای قوی کردن بانک ها از طریق موافقت با افزایش سرمایه های آنها در جهت ایجاد رونق اقتصادی با ارایه تسهیلات به شرکت های تولیدی و نیز فروش سهام شرکت های زیرمجموعه بانک ها به دلیل خروج آنها از بحث بنگاهداری که سبب افزایش نقدینگی بانک ها خواهد شد، از جمله دلایلی است که می تواند تحولی قابل توجه در این صنعت ایجاد نماد.

به عبارت ساده تر سال 94 را باید سال این صنعت نامید و هر لحظه منتظر رسیدن اخبار جدیدی از گروه مذکور بود لذا با توجه به اینکه سهام بانکی ها در سال گذشته تغییرات قیمتی قابل توجهی را تجربه نکرده اند به نظر می رسد حرکت آغاز شده در این گروه آغاز راه واکنش به اتفاقات مثبت آتی باشد.

در گروه خودرویی نیز حجم و ارزش معاملات قابل توجه بود و گروه مذکور نیز همچون بانکی ها توانست بخش اعظمی از نقدینگی وارد شده به بازار سرمایه را جذب خود نماید. امروز خودرویی ها مترصد تشکیل صف خرید مجدد در نماد “خودرو” بودند تا فرمان خرید سهام از سوی لیدر به متقاضیان ارسال شود، به اعتقاد اهالی تالار گروه خودرویی لیدر دوم بازار هستند بطوریکه با تشکیل صف خرید در کلیه نمادهای بانکی به عنوان لیدر اول، تقاضای بعدی برای سهام این گروه شکل خواهد گرفت هرچند به نظر در خود این گروه نیز بزودی شاهد جابه جایی لیدر خواهیم بود، احتمال دارد چوب دو امدادی این بار به دست سایپا سپرده می شود.

مپنا نیز امروز با حجم بالای عرضه مواجه شد و در نهایت نیز مجدداً صف خرید شد اهالی تالار بورس از این شرکت نیز به عنوان یکی دیگر از منتفعان توافق هسته ای و برداشته شدن تحریم ها یاد می کنند.

در مابقی گروه های فعال بورسی نیز پیش بینی می شود با راه افتادن لوکوموتیو لیدرهای بورس، کلیت بازار حرکت خود را شروع کند چراکه نقدینگی صبر کمی دارد و برای مدت زمان طولانی در صف خرید منتظر نخواهد ماند.

اما در مجموع با توجه به بازار امروز باید به یک موضوع مهم دقت ویژه ای داشت، امروز ارزش معاملات رقمی بیش از 964 میلیارد تومان بود رقمی بی سابقه در تاریخ معاملات بورس که نشان از سونامی نقدینگی به بازار سرمایه دارد.

ظاهراً اهالی بازار و سرمایه گذاران طی روزهای قبل اهمیت بیانیه لوزان را درک نکرده بودند و این بیانیه و اتفاقاتی که به تبع آن در اقتصاد کشور رقم خواهد را باور نداشتند اما باید دیگر باور کرد که بزرگترین ریسک بازار سرمایه در حال از بین رفتن است، دیگر ریسکی به نام تحریم و جنگ بورس را تهدید نخواهد کرد و سرمایه ها در این بازار آسودگی خیال بیشتری نسبت به گذشته خواهند داشت.

باید باور کرد که آغاز فصل جدید بورس امروز بود، فصلی که بهار گرم آن نویدبخش تابستانی داغ خواهد بود، احتمالاً از امروز به بعد دیگر روند صعودی بورس سبب نگرانی برخی از فعالان نگران بازار نشود چون دلواپسانی که جامانده بودند، امروز به خواسته خود رسیدند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب