خانه - اخبار بورس و فرابورس - معرفی شرکت سیمان خوزستان (سخوز) در آستانه عرضه اولیه

معرفی شرکت سیمان خوزستان (سخوز) در آستانه عرضه اولیه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل سهام

با توجه با اطلاعیه ای که سایت سازمان بورس منتشر کرده است. قرار است در روز سه شنبه مورخ 18 فروردین ماه 94 تعداد 65 میلیون ( معادل 10 درصد ) از سهام شرکت سیمان خوزستان متعلق به شرکت آبیک و سیمان سپاهان در نماد سخوز برای اولین بار در بازار سرمایه عرضه شود . بر این اساس گزارشی را تهیه کرده که به شرح زیر می باشد.

معرفی شرکت

شرکت سیمان خوزستان در سال 68 به صورت شرکت سهامی خاص تاسیس شد و در اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسید و در سال 78 به سهامی عام تبدیل گردید. در حال حاضر شرکت سیمان خوزستان جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت سیمان فارس و خوزستان است که از واحد های تجاری نهایی شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی ( شستا ) می باشد.

 

فعالیت اصلی شرکت

موضوع فعالیت شرکت عبارت است از ایجاد و تاسیس کارخانجات تولید سیمان و صنایع جنبی وابسته به آن و تامین کلیه مواد و وسایل و ماشین آلات مورد نیاز برای تاسیس کارخانه از داخل و خارج کشور و نیز اکتشاف و استخراج و بهره برداری از کلیه معادن مورد نیاز و تاسیس شرکت های جدید و سهیم شدن در سایر شرکت های صنعتی ، تجاری و بازرگانی می باشد. بهره برداری رسمی خط اول شرکت از ابتدای آبان ماه 77 انجام گردیده و پروانه بهره برداری با ظرفیت سالانه 900 هزار تن و بر مبنای 300 روز کاری و روزانه 3000 تن در سال 80 دریافت گردیده است . همچنین خط دوم شرکت با ظرفیت سالانه 1500 هزار تن و بر مبنای 300 روز کاری به بهره برداری رسیده است.

 

سرمایه و سهامداران

سرمایه شرکت به مبلغ 650 میلیارد ریال می باشد . ترکیب سهامداران عمده و تعداد و درصد سهام به شرح زیر می باشد:

تحلیل سخوز

صورت سود و زیان شرکت به شرح زیر می باشد:

تحلیل سخوز

 

بر اساس جدول بالا ، شرکت سیمان خوزستان با سرمایه 65 میلیارد تومان سود هر سهم سال مالی 94 را مبلغ 896 ریال اعلام کرده است که نسبت به آخرین پیش بینی سال 93 شاهد افت 10 درصدی می باشیم. همچنین شرکت 9 ماهه نخست سال مالی توانسته است 849 ریال معادل 85 درصد سود سال 93 را پوشش دهد.

 
جدول تولید محصولات به شرح زیر می باشد:

تحلیل سخوز

جدول فروش و نرخ محصولات را در زیر مشاهده می کنید.

تحلیل سخوز

همان طور که مشاهده می کنید  حدود 60 درصد ترکیب فروش مربوط به فروش خارجی و 40 درصد فروش داخلی می باشد. ، بر اساس جدول فوق بیش از 40 درصد مقدار فروش داخلی را سیمان تیپ 5 پاکتی و سیمان تیپ 2 فله تشکیل می دهد . در خصوص مقدار فروش خارجی ، 2 محصول سیمان 5 پاکتی و فله و کلینکر 5 و 2 نیز بیشترین وزن مقدار فروش صادراتی را برای سال 94 تشکیل می دهد.

در مورد مبلغ فروش، سیمان تیپ 5 پاکتی و سیمان تییپ 2 فله هر کدام در حدود 40 درصد از مبلغ فروش داخلی را به خود اختصاص می دهد . در مورد فروش خارجی محصول سیمان 5 پاکتی با 38 درصد بیشترین وزن مبلغ فروش خارجی را تشکیل می دهد.

در مورد نرخ محصولات ، همان طور که مشاهده می کنید سال 94 نسبت به سال 93 نغییراتی چندانی نداشته است . نرخ تسعیر درآمد های ارزی حاصل از صادرات برابر نرخ بازار آزاد و بر مبنای دلار 34000 ریال می باشد. نرخ فروش محصولات داخلی نیز بر اساس نرخ مصوب انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان تعیین می شود.

بهای تمام شده کالای فروش رفته :

تحلیل سخوز

همان طور که در جدول مشاهده می کنید بیش از 70 درصد بهای تمام شده را سرباز تولید تشکیل می دهد . چرا که هزینه سوخت شرکت در این قسمت قرار می گیرد. شرکت براي سال مالي منتهي به 29/12/94 پيش بيني نموده جهت توليد کلينکر مقدار 200 ، 080 ، 000 متر مکعب گاز به مبلغ 268،227 ميليون ريال ( به ازاي هر متر مکعب مبلغ 1،341 ريال ) و 24،400،000 ليتر مازوت به مبلغ 68،242 ميليون ريال ( به ازاي هر ليتر 2،797 ريال ) و جهت توليد سيمان مقدار 263،082،972 کيلو وات ساعت برق به مبلغ 163،045 ميليون ريال ( به ازاي هر کيلو وات ساعت مبلغ 620 ريال ) مصرف نمايد .

نسویه تعهدات ارزی بر اساس صندوق ذخیره ارزی معادل 28500 ریال و پروژه های سرمایه ای و نرخ ارز فاینانس و خرید قطعات و لوازم و مواد اولیه از خارج بر اساس نرخ آزاد و معادل 34000 ریال می باشد.

قیمتی احتمالی عرضه سخوز و مبلغ مورد نیاز جهت سهمیه آنلاین

همان طور که بیان کردیم قرار است 65 میلیون از سهام شرکت مذکور برای اولین بار وارد بازار سرمایه شود ، حال با توجه به سود 89 تومانی پیش بینی شده برای سال 94 و p/e گروه سیمانی که در حدود 4.5 می باشد احتمال عرضه در محدوده قیمتی 350 تا 400  تومان دور از انتظار نیست. همچنین براساس سهمیه بندی عرضه های اولیه گذشته پیش بینی می شود برای هر کد آنلاین در حدود 400 هزار تومان نقدینگی نیاز باشد.

 

تهیه کننده : مجتبی ابوالحسنی
پرشین تحلیل – فروردین 94 

 

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: سخوز, عرضه اولیه سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب