وقت ترمز گرفتن بازار سرمایه نرسیده است

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

یکی دو روزی است که برخی فعالان نسبت به رشد شاخص هشدار می دهند و برخی معامله گران را نسبت به رشد بازار مردد کرده اند، اما بر اساس مجموعه دلایل بازار هنوز جای رشد داشته و به زودی ترمز آن کشیده نخواهد شد، بنابراین رویکرد صحیح در بازار فعلی اتخاذ دیدگاهی 2-3 ماهه و شناسایی سود مرحله ای و پله ای در صورت افزایش بی وقفه و مداوم قیمت هاست.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو)، با بیان توضیح فوق درباره دلایلی که فعلا مانع از کشیده شدن ترمز بورس می شوند، گفت:  ریسک سیستماتیک هسته ای بسیار بسیار کمرنگ شده است، کاهش این ریسک به معنای افزایش بی چون و چرای P/E بازار است. بنابراین بازار در حال اصلاح رو به بالای P/E خود است.

محسن عباسی در ادامه افزود: رکود بازارهای موازی تشدید شده است، و این در حالیست که هنوز موج خرید سهام به سطح جامعه نرسیده است و بسیاری از افراد ریسک گریز وارد بازار بورس نشده اند، به تدریج با ثبت رکوردهای پی در پی، توجه ویژه ای به بورس در سطح عمومی جامعه بوجود خواهد آورد. و احتمال تبدیل دلار و سکه خانگی پس از توافق قطعی در تیر ماه به واحدهای صندوق های سرمایه گذاری و حتی خرید مستقیم بسیار بالا خواهد بود.

 وی درباره اهمیت رفع ریسک تحریم ها در بعد بین المللی خاطر نشان کرد: ریسک تحریم ها، یک ریسک داخلی نبوده است و برداشته شدن این ریسک با توجه به جنبه بین المللی آن، سرمایه های زیادی را راهی بورس تهران خواهد کرد. بنابراین رشد میان مدت و بلند مدت بازار در صورت توافق قطعی هسته ای بسیار محتمل است.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه نقدینگی پارک شده ی سهامداران حقوقی و حقیقی به شدت در حال ورود به بورس است. وی دراینباره با ذکر مثالی توضیح داد: برای درک بهتر افزایش نقدینگی می توان نگاهی به ارزش تقاضا برای نماد بانک صادرات توجه کرد. ارزش صف نماد “وبصادر” در یکی از همین روزهای اخیر حدود 180 میلیارد تومان بود که این رقم عملاً به اندازه کل ارزش معاملات برخی روزهای پایانی سال 93 بود که در دل آن معامله بیش از 400 نماد بورسی وجود داشت.

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه گذاری ابن سینا مدبر (اماکو) از بازار پول به عنوان تنها رقیب فعلی بازار سرمایه یاد کرد و گفت: با کاهش ریسک هسته ای بازار در وضعیت ” با ریسک متوسط” قرار گرفته است، در وضعیت فعلی تنها یک رقیب بورس سر پا مانده است و آن بازار پول و سپرده بانکی است، که البته آن هم در حال از دست دادن مشتریان با ریسک پذیری متوسط است که به آرامی در حال ورود به بورس هستند. با کاهش نرخ سود  و تسهیلات بانکی، نه تنها روند ورود نقدینگی به بورس شتابی دو برابر شتاب فعلی را به خود خواهد گرفت بلکه زمینه کاهش تمام شده قیمت پول و کاهش هزینه سرمایه گذاران و تولید کنندگان رقم می خورد.

وی تصریح کرد: پتانسیل رشد بعدی در کاهش نرخ سود بانکی نهفته است که این امر بار دیگر p/e بازار را افزایش خواهد داد.

عباسی در پایان این گفتگو به دغدغه برخی سهامداران در روزهای اخیر یعنی بازگشت بازار به روند افت قیمت طی سال 93، اشاره کرد و گفت:  هر گونه ریزش قیمتی در نمادها بنیادین و پر طرفدار با مفروضات فعلی – توافق هسته ای – نه تنها بعید به نظر می رسد بلکه احتمال افزایش تقاضا در مقابل عرضه ها وجود دارد. با این اوصاف ممکن است حجم معاملات افزایش پیدا کند و فعلا به نظر نمی رسد ریزش قیمت قابل توجه و محسوس خصوصاً در نمادها با وضعیت مناسب بنیادین در کار باشد.

وی در آخر به سهامداران پیشنهاد کرد: بهتر است در شرایط فعلی مراقب نمادهای زیانده، کوچک، غیر نقدشونده و با P/E بیش از اندازه بالا باشید و بی مورد ریسک نکنید زیرا آنقدر گزینه های کم ریسک و جذاب وجود دارد که نیازی به ریسک کردن بر روی نمادهای پر ریسک نیست.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب