گزارش بورس در روز یکشنبه 7 مهرماه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بازار بورس تهران در معاملات امروز با رشد 633 واحدی همراه شد و ضمن ثبت رکوردی دیگر به کانال 65 هزار واحدی وارد شد. نماد معاملاتی فارس با 234 واحد، شپنا با 80 واحد و شبندر با 79 واحد به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند.

ارزش کل معاملات این بازار بالغ بر 431.6 میلیارد تومان بود که بیشترین ارزش به معاملات شبندر با 49.6 میلیارد تومان و شپنا با 31.7 میلیارد تومان اختصاص داشت.

در بازار فرابورس نیز شاخص کل رشد 5 واحدی را تجربه کرد و ارزش کل معاملات آن نیز به 110 میلیارد تومان رسید.

بازار که روز گذشته در فاز هیجانی گفتگوهای مثبت سیاسی بود امروز روند پر عرضه تری داشت لیکن تقاضا در برخی نمادهای بزرگ و در برخی گروه ها که رشدی را ماه های اخیر نداشته اند باعث شد شاخص رشد مناسبی داشته باشد.افت امروز برخی سهام بعد از رشد اخیر منطقی بود و اگر در معاملات فردا یا پس فردا اصلاح قیمتی ادامه داشت فرصتی برای جابجایی و تغییر در ترکیب سبد می باشد.

این روزها نقدینگی خوبی به بازار سرمایه وارد شده است. 3 الی 4 ماه پیش سهامداران با توجه به چشم انداز مثبتی که برای بازار متصور بودند شروع به خرید سهام کردند و تا به امروز رشد شاخص و قیمت ها چشم نواز بوده است. امروز نیز می توان در سهام بنیادی مناسب با دید 4 الی 5 ماه آینده خرید داشت چرا که امروز برای آینده چشم انداز مثبت تری را متصور هستیم.اگر روند رو به بهبود توافقات سیاسی و لغو تحریم ها ادامه یابد می توان در ماه های آتی به فتح قله های تاریخی بیشتر از سوی شاخص امیدوار باشیم.

اما در دومین روز از معاملات هفته رشد دلار به بیش از 3000 تومان و لمس قیمت های 3100 تومان نیز تا حدودی تعادل در بازار را بر هم زد و چرخش بازار از صنایع بانکی و خودرویی به سمت صنایع معدنی-پتروشیمی و پالایشی را در پی داشت. برخی خیلی سریع شایعه به راه می اندازند که دلار در 3000 تومان تثبیت و تک نرخی خواهد شد. این نظرها در حالی که کشور کمبود ارز دارد و تحریم های مهم همچنان وجود دارد از هیچ منطقی بر خوردار نمی باشد.

زمانی که هیچ تحریم بانکی و نفتی در کشور وجود نداشت و بانک های داخلی در فروش ارز به هر مقدار با هیچ محدودیتی روبرو نبودند  آن وقت می توان  کم کم به تثبیت ارز و ارز تک نرخی امیدوار بود .اگر تحریم ها برداشته شوند و دولت برای تامین نقدینگی برای پرداخت یارانه ها و کسری بودجه نیازی به نگهداشتن دلار در بیش از 3000 تومان نداشته باشد کسی نمی تواند مانع افت دلار به 2600 تومان یا حتی کمتر شود.بنابراین فعلا صحبت کردن از تک نرخی کردن دلار آن هم در 3000 تومان مبنای علمی ندارد.تک نرخی کردن ارز با توجه به شرایط ویژه اقتصادی کشور پروسه ای بلند مدت خواهد بود.

در اخبار حاشیه های بازار؛ در اخبار اقتصادی صندوق بین المللی پول از اعزام هیئتی اقتصادی به ایران خبر داد.این صندوق در ماه آوریل برآورد کرده که اقتصاد ایران بعد از کاهش 1.9 درصدی رشد اقتصادی در آخر سال گذشته امسال قدری بهتر شده و این نرخ کاهشی به 1.3 درصد می رسد.صندوق بین المللی پول همچنین معتقد است انتظار می رود رشد اقتصادی ایران در سال آینده به 1.1 درصد برسد

در خبری دیگر درباره آخرین تصمیم گیری‌های دولت برای افزایش قیمت بنزین، گفته: چند روزی صبر کنید دولت نظرش را در مورد قیمت بنزین اعلام می کند، در حال حاضر درحال مطالعه هستیم و با توجه به نظر مجلس و ارزیابی‌های دولت درباره قیمت بنزین تصمیم نهایی خواهیم گرفت.

چندی پیش رئیس کل بانک مرکزی افت بیشتر دلار به کمتر از 2900 تومان را غیر منطقی خوانده بود که جمعی از نمایندگان مجلس امروز در تذکرات کتبی خود از اقدام رئیس کل بانک مرکزی به دلیل انجام مصاحبه غیرضروری در مورد ارز و تأثیرگذاری منفی بر آن انتقاد کردند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

گروه پالایشگاهی بعد از مدت ها مورد توجه قرار گرفتند و ما را به یاد روزهایی انداختند که لیدر بی چون و چرای بازار بودند.دلایل اقبال به گروه چند عامل بود، اول اینکه شایعاتی مبنی بر تک نرخی کردن ارز در 3000 تومان به گوش می رسد و گفته می شود این نرخ مبنای بودجه بندی این شرکت ها خواهد شد.در این باره باید گفت اولا به این راحتی نمی توان نرخ ارز را در یک رقم ثابت تک نرخ کرد، ثانیا اگر شرایط سیاسی به همین منوال پیش رود و تحریم ها برداشته شود دلار در بلند مدت روندی نزولی تا 2600 و شاید پایین تر خواهد داشت بنابراین فعلا صحبت از دلار تک نرخی در 3000 تومان اصلا منطقی نیست.

وزیر نفت گفته به زودی قیمت جدید بنزین اعلام می شود و این خبر نیز تا حدودی بر روند معاملاتی سهام آنها تاثیر داشته است.افزایش نرخ بنزین از لحاظ روانی بر معاملات گروه موثر خواهد بود.

در خبر و شایعه دیگر شنیده شده که شپنا و شبریز افزایش سرمایه های خود را به زودی به طور رسمی اعلام خواهند کرد.انتشار این اخبار در معاملات امروز باعث شد تا جو گروه با توجه به اینکه اخیرا هم رشد قیمتی زیادی نداشته اند ،مثبت شود. البته در اواخر وقت عرضه ها نیز زیادتر شد. نکته جالب معاملات این گروه این بود که شتران به عنوان اولین سهم بازار سرمایه هفت رقمی شد و به بیش از 1 میلیون ریال رسید.

پتروشیمی ها روند مثبت خود را به خصوص در سهام متانولی ادامه دادند البته عرضه ها نیز محسوس بودند. شخارک و شاراک سهام مورد توجه گروه بودند. هر دو شرکت در شش ماهه تعدیل مثبت دارند مدت ها قبل در مورد شرایط شازند در میان مدت توضیح داده بودیم و اعلام کرده بودیم شرایط برای تعدیل مثبت شرکت در گزارش های شش ماهه و تا پایان سال مهیاست.

شخارک و زاگرس و شفن با توجه به رشد قیمت متانول در بازار های جهانی به به 490 دلار شرایط خوبی دارند و تداوم این نرخ ها تا پایان سال تعدیل عایدی خوبی را برای آنها رقم خواهد زد.نرخ متانول در بودجه این شرکت ها کمتر از 360 دلار در هر تن می باشد

شپدیس که توانایی دارد سود هر سهم خود را تا پایان آذر ماه به بیش از 500 تومان نیز افزایش دهد این روزها در عبور از 2000 تومان ناموفق بوده است.سایر اوره سازان معاملات متعادلی داشتند.نرخ اوره در بازار های جهانی به 300 دلار بازگشته و خبر نسبتا خوبی برای شرکت های اوره ساز می باشد.پتروشیمی شیراز از سهام خوب این گروه با دید میان مدت و بلند مدت با توجه به افتتاح طرح های توسعه ای می باشد.اثرات این طرح مهم در صورتی که در سال جاری به بهره برداری برسد در سود سال 93 و 94 تاثیر خوبی خواهد داشت.

یکی دیگر از گروه های مورد توجه بازار در این روزها گروه معدنی می باشد که در ماه های اخیر رشد زیادی نداشته اند به خصوص سنگ آهنی ها که حالا با توجه به قوت گرفتن گمانه زنی ها در مورد تعدیل مثبت در شش ماهه مورد توجه قرار گرفته اند.سهام شرکت های این گروه همواره در بازه میان مدت و بلند مدت بازده هی های خوبی داشته اند. گفته می شود به سنگ آهنی ها اجازه داده شده بخشی از محصولات خود را در بازار آزاد بفروشند و از آن محدودیت های قیمت گذاری خارج شوند که خبر خوبی می باشد.در این گروه گفته می شود کچاد بیش از 110 تومان به ازای هر سهم پیش بینی خواهد کرد.سهم بعد از عبور از منطقه 700 تومان می تواند رشد بیتشتری را تجربه کند

شرکت های رویی نیز با توجه به احتمال پوشش مناسب در شش ماهه با اقبال روبرو شدند.در این گروه کاما،فاسمین،فرآور می توانند حرف هایی برای گفتن داشته باشند.زنگان و فزرین با توجه به افزایش سرمایه مورد توجه هستند این دو شرکت با این افزایش سرمایه ها شرایط بنیادی خوبی در سال های آتی پیدا می کنند

در فلزی ها شاهد معاملات متعادلی هستیم و فعلا درقیمت های یکی دو هفته اخیر در جا زده اند. به خصوص فولاد مبارکه که بعد از افت تا محدوده 345 تومان نتوانسته است رشد خوبی داشته باشد. ذوب نیز فعلا در قیمت های حول و حوش 400 تومان در جا زده است.به نظر می رسد سهام شرکت های این گروه نیز با کمی صبر مورد توجه بازار قرار بگیرند. ذوب شرایط خوبی در میان مدت خواهد داشت و رشد خوبی نیز خواهد کرد

در سرمایه گذاری ها و هلدینگ ها ، پارسان در بیش از 1050 تومان متعادل شد و صف خرید خود را از دست داد. قبل از بازگشایی هم اعلام کرده بودیم که قیمت منطقی برای سهم بیش از 1000 تومان می باشد. حال حرکت قیمتی سهم به رشد زیر مجموعه ها و تعدیلات احتمالی سود آنها بستگی دارد. از لحاظ بنیادی باید گفت شرکت برای سال جاری می تواند سود خود را تا بیش از 200 تومان نیز افزایش دهد و برای سال آتی با فرض سود 500 تومانی برای شپدیس در اولین اقدام می تواند در اولین پیش بینی ها مبلغی بالغ بر 240 تومان به ازای هر سهم اعلام کند. بنابر این نگهداری سهم با دید میان مدت مناسب می باشد. ناو سهم نیز 1386 تومان می باشد.

وبوعلی همچنان با توجه به فروش ساختمان با وجود افزایش عرضه ها با صف خرید روبرو ست. مزایده ساختمان شرکت بیش از 25 تومان بر سود هر سهم شرکت موثر است.

وبانک در صدد فتح قیمت های 500 تومان و بیشتر بود که مورد هجمه عرضه ها قرار گرفت و نتوانست از این قیمت عبور کند.تحولات قیمتی و سود شازند بر روی سهم اثر گذار است.

وصنا بعد از تعدیل خوب صف خرید خود را از دست داد و افت قیمت داشت.صف فروش ونوین بر افت قیمت سهم موثر بود.

غدیر که بعد از بازگشایی پارسان جانی تازه گرفته و تحرکات معاملاتی آن نیز زیاد شده همگام با پارسان در حرکت است و امروز در مقاطعی صف خرید داشت لیکن با متعادل شدن پارسان روند معاملاتی متعادلی را در پیش گرفت.

فارس همچنان مورد توجه است و تعدیل منفی سود سال 92 نیز که به دلیل کاهش تقسیم سود بندر امام بوده ،تاثیری بر معاملات سهم نداشته است. نگاه ها به سود سال 93 شرکت می باشد .پتروشیمی بندر امام نیز این روزها با مشکل ایجاد آلودگی های زیست محیطی روبروست و گفته شده اگر این مشکل را حل نکند باید خط تولید خود را متوقف کند.اخیرا آلودگی های شرکت مشکلاتی را برای آبزیان منطقه ایجاد کرده است.

وصنعت با  توجه به افزایش عرضه ها در ایران خودرو با صف فروش مواجه شد.شایعات پیرامون سهم در رابطه با تعدیل سود مناسبی دیگر زیاد می باشد

خودرویی ها و بانکی ها بعد از چند روز رشد قیمت مجددا وارد فاز اصلاحی شده اند.در مورد خودرویی ها تا پایان سال خبری از تعدیل سود نخواهد بود ولی اثرات رشد تولید و نتیجه تصمیمات مهمی که برای گروه گرفته می شود می تواند در سود سال بعد موثر باشد.

در مورد نرخ خودرو نیز بایدگفت تا پایان سال خبری از افزایش نرخ نمی باشد. در جلسه هفته گذشته شورای سیاست‌گذاری خودرو درباره چگونگی قیمت‌گذاری این محصول بحث و تصمیماتی اتخاذ شده است.بر این اساس مقرر شده موضع وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر غیر انحصاری بودن خودرو به شورای اقتصاد اعلام شده و از این طریق خودرو از لیست کالاهای انحصاری خارج شود. در آن صورت زمینه قانونی حضور شورای رقابت در این حوزه نیز از میان خواهد رفت.در این زمینه شنیده می‌شود که استفاده از ترکیب دو شیوه قیمت‌گذاری “حاشیه بازار” در کنار نظارت “کمیته قیمت‌گذاری خودرو” گزینه اصلی برای چگونگی قیمت‌گذاری این محصولات است.

در بانکی ها فعلا خبر رسمی از لغو تحریم سوئیفت نیست اما در جدیدترین خبرها شنیده می شود رای به برداشته شدن تحریم های چند بانک در اتحادیه اروپا در مرحله تجدید نظر می باشد.به هر حال در روابط بین بانک های ایرانی با بانک های خارجی تحولاتی ایجاد شده است و در حال حاضر نیز بانک های ایرانی با کارگزاران خود در کشورهای خارجی در ارتباط می باشد.در معاملات امروز گروه شاهد افت قیمت و صف فروش اکثر نمادها بودیم که به نظر می رسد بعد از یک اصلاح مجددا مورد توجه قرار بگیرند.

در سایر نمادها و گروه ها:

تجهیزاتی ها نیز بعد از یک رشد چند روزه با افت قیمت همراه شدند. رتکو همچنان با صف خرید پیش می رود. حفاری سهم کم ریسک گروه می باشد.

الکترونیکی ها و آی تی ها نیز مورد عرضه قرار گرفتند و متعادل شدند.یکی از گروه هایی که در مدت رشد بازار خیلی رشد نکرده اند همین گروه می باشد.با توجه به احتمال برداشته شدن تحریم ها شرایط این صنعت در بلند مدت مناسب ارزیابی می شود.

در ساختمانی ها ثفارس صف خرید داشت و سایر نمادها روند متعادل مثبت و منفی در پیش گرفتند.ثشاهد نیز در پایان با صف فروش روبرو شد.ثفارس تاکید کرده تغییر خاصی در شرکت رخ نداده است .اما بار دیگر با توضیح شرایط بنیادی توصیه می کنیم اگر قصد خرید سهم را دارید با دید بلند مدت خرید کنید. سال مالی شرکت منتهی به 31 شهوریور می باشد. برای سال مالی 92 درآخرین پیش بینی 165 ریال ( با فروش 3.8 میلیارد تومان) پیش بینی کرده و برای سال مالی جاری که از امروز شروع شده است 287 ریال ( با فروش 18 میلیارد تومان) پیش بینی کرده است.

عمده فروش عمران و توسعه فارس از سه پروژه وصال ،نیکان و آسمان صدرا2 می باشد.شرکت در حالی از محل پروژه وصال در سال 92 مبلغی حدود 284 میلیون تومان  فروش پیش بینی کرده که این مبلغ در سال مالی جاری به 2.3 میلیارد تومان افزایش یافته است.از پروژه نیکان در سال 92 پیش بینی فروش 2 میلیارد تومانی داشته که برای سال 93 به 7.2 میلیارد تومان افزایش یافته است اما در آسمان صدرا 2 برای سال 92 فروشی پیش بینی نشده است لیکن برای سال جاری بیش از 8 میلیارد تومان از این محل برای فروش پیش بینی شده است.

اما نکته مهمی که باید به آن اشاره داشت دو پروژه مهم نیکان و آسمان صدرا در سال 94 به طور کامل به فروش خواهند رسید .با این شرایط پیش بینی می شود از محل فروش پروژه نیکان به فروش خالص 113.8 میلیارد تومانی و از محل فروش آسمان صدرا به فروش خالص 25 میلیارد تومانی دست یابد که در کل 138.8 میلیارد تومان خواهد شد بنابراین وضعیت سال های آتی ثفارس بسیار مثبت ارزیابی می شود و می تواند سود خوبی شناسایی کند

در بیمه ای ها بیمه آسیا و میهن مورد توجه بودند و سایر نمادها افت قیمت را تجربه کردند

مخابرات رشد قیمتی بیش از 3 درصدی داشت که دلیل آن خبری مبنی بر افزایش 15 درصدی تعرفه تلفن ثابت بود.

بر تعداد نمادهای منفی گروه حمل و نقل امروز افزوده شد اما حکشتی،حتاید و حتوکا صف خرید داشتند.هدف اولیه حتاید 500 تومان می باشد که به نظر می رسد بعد از این هم با افزایش تقاضا روبرو شود.

شکربن بعد از تعدیل مثبت بیش از 20 درصدی با رشد قیمتی بیش از 10 درصدی باز شد و در 550 تومان به صف خرید رسید. شرایط برای تعدیل سود شرکت بازهم مهیاست. اقبال به شکربن رشد وپترو را نیز در پی داشت

سیمانی ها که می توانند در سال جاری بازهم از لحاظ سودآوری حرف هایی برای گرفتن داشته باشد امروز و بعد از چند روز رشد قیمت با افزایش عرضه ها مواجه بودند. خبر جدید گروه تاسیس دفاتر صادراتی در عراق می باشد که می تواند در جهت رشد صادرات موثر باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خلاصه معاملات بورس, گزارش روزانه بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب