گام‌های دلار برای صعود به 2850 تومان بودجه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
نمودار دلار آمریکا

 تغییرات قیمت دلار مبادله‌ای که در چند ماه گذشته به شیب تند‌تری نسبت به گذشته همراه شده اکنون این ارز را در فاصله 35 تومانی با مبنای 2850 تومانی بودجه سال جاری و اختلاف کمتری با نرخ آزاد قرار داده است.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، اگر چه در سال گذشته قیمت دلار مبادله‌ای در ماههای اول با تغییرات کندی همراه بود و در اواخر نیمه اول به مبنای 2650 تومانی تعیین شده برای تبدیل ریال به ارز در بودجه سال 1393 رسید ولی تغییرات بعد از آن و ادامه روند افزایشی قیمت این ارز از نیمه دوم نرخ دلار را تا پایان سال حدود 250 تومان نسبت به فروردین ماه افزایش داد.

نمودار دلار آمریکا

این در حالی است که تغییرات قیمتی در سال جدید نیز به گونه‌ای بوده که طی حدود 20 روز اول امسال دلار حدود 15 تومان در مرکز مبادلات ارز افزایش داشته و از 2800 به 2815 تومان رسیده است.

روند نرخ دلار اکنون در مسیری قرار گرفته که با نرخ 2850 تومان تعیین شده در بودجه سال جاری حدود 35 تومان و با آخرین قیمت بازار آزاد (3290 روز گذشته) کمتر از 500 تومان فاصله دارد.

در عین حال که با توجه به هدف گذاری برای یکسان سازی نرخ ارز که خاصه در دو-سه سال اخیر به طور جدی‌تری مطرح و پیگیری شده در صورت ادامه شیب افزایشی نرخ دلار مبادله‌ای و ثبات نسبی که در قیمت آزاد وجود دارد این فاصله نیز می تواند در ادامه کمتر از میزان فعلی باشد.

با این حال پیش تر رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که مقدمات یکسان سازی نرخ ارز فراهم شده اما یکی از پیش‌نیازهای اصلی برای استمرار و موفقیت آن گسترش ارتباطات بین‌المللی نظام بانکی است و هر زمانی که شکل مناسبی به خود بگیرد حتما یکسان‌سازی نرخ ارز در اولویت قرار دارد.

این شرط سیف درحالی مطرح می شود که اکنون با توجه به راه‌حل های بدست آمده در مذاکرات هسته ای لوزان و لغو کلیه تحریمهای بانکی درصورت امضای نهایی توافقات در ماههای آینده روابط بین الملل بانکی نیز بهبود یافته و شرایط مناسب‌تری برای ورود بانک مرکزی به یکسان‌سازی نرخ ارز فراهم شود سیاستی که همواره به منظور ممانعت از رانتهای موجود در ارز چند نرخی مورد توجه کارشناسان و مسئولان بوده است.

بنابراین گزارش بانک مرکزی برای امروز-چهارشنبه- نرخ 24 ارز را کاهش، 14 ارز را افزایش و یک ارز را نیز نسبت به روز گذشته ثابت نگه داشت.

نمودار دلار آمریکا

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار ارز و پول, قیمت دلار, قیمت روزانه ارز و دلار آزاد

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب