مهمترین اخبار و رویدادهای بورس چهارشنبه 19 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 524 واحدرشد کرد و به رقم 70،684 واحد رسید . نماد وبملت با 83 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشت و نماد فارس با 48 واحد یشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 345 میلیارد تومان رسید . وبصادر با 42 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2,5 واحد افزایش یافت و به رقم 773 واحد رسید. شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 265 میلیارد تومان رسید .

 دلار و سکه

امروز دلار به قیمت 3328 تومان رسید و سکه در محدوده 958 هزار تومان داد و ستد شد.

قیمت جهانی نفت و فلزات

در بازارهای جهانی ، قیمت نفت خام  اپک با 53.2 دلار، آلومینیوم با 1785 دلار در هر تن ، مس با 6041 دلار در هر تن و سرب با 1886 دلار در هر تن معامله گردید.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

به گزارش «نسیم»، علی طیب نیا در جمع اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در محل وزارت اقتصاد، ضمن قدردانی از همکاری و همیاری نمایندگان مجلس در بررسی و تصویب لوایح دولت طی سال ۱۳۹۳ اظهارداشت: برای سال ۱۳۹۴ نیز لوایحی در دست تهیه داریم که سعی می کنیم آنها را هر چه سریع تر تقدیم کنیم که از آن جمله می توان به لایحه مربوط به مالیات بر ارزش افزوده و نیز نصب صندوق فروش که به نوعی مکمل لایحه مالیات بر ارزش افزوده محسوب می شود، اشاره کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه از آماده کردن لایحه مربوط به سهام عدالت خبر و گفت: در این لایحه تمامی چالش های مربوط به سهام عدالت شناسایی و مورد بازبینی قرار گرفته و امیدواریم، با تصویب نهایی آن اهداف اصلی مورد نظر قانون مبنی بر افزایش عدالت اقتصادی از طریق گسترش مالکیت عمومی، بیش از پیش محقق شود.

وی یکی دیگر از لوایح در دست بررسی دولت برای تقدیم به مجلس در سال ۱۳۹۴ را لایحه ساماندهی بازارهای مالی عنوان کرد و گفت: بروز برخی مشکلات در زمینه بانکی و بیمه ای و بازار سرمایه طی سال های اخیر حاکی از وجود خلاء های قانونی در این ارتباط است که دولت سعی دارد با تدوین این لایحه نسبت به ساماندهی آن اقدام کند.

وزیر اقتصاد پیگیری برای اجرایی شدن مصوبات مجلس شورای اسلامی را یکی دیگر از اولویت های دولت در سال جدید خواند و گفت: فراهم کردن زمینه های اجرایی قانون رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار و موارد مشابه از جمله اولویت های ما در سال ۱۳۹۴ است.

طیب نیا در عین حال خاطرنشان کرد: معاونت امور اقتصادی وزارت متبوع، اولویت اصلی خود را معطوف به اجرای قانون بهبود محیط کسب و کار نموده و در همین راستا سامانه صدور مجوزها تا کنون حدود ۱۶۰۰ مجوز را شناسایی کرده است که این رقم تا دو هزار مجوز افزایش خواهد یافت.

وی افزود: ما در حال رسیدگی به این موضوع هستیم، مجوزهای زیادی باید حذف شوند و آنهایی هم که می ماند باید تسهیل شود و اگر دستگاه ها نیز در ارتباط با وظایف قانونی خود در زمینه صدور مجوزها به نحو مناسب عمل نکنند، قطعا مجازات خواهند شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به تصویب قانون اصلاح موادی از قانون سیاست های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: با توجه به برخی مشکلات در امر واگذاری ها، همه تلاش ما در سال گذشته این بود که واگذاری ها همه در فضای رقابتی و از طریق بورس یا مزایده و در عین حال به بخش خصوصی واقعی صورت گیرد و در همین راستا، به طور کامل، فرآیند واگذاری مستقیم را متوقف کرده ایم، ضمن اینکه تسهیلاتی را نیز برای خریداران بخش خصوصی واقعی فراهم آورده ایم که البته کافی نیست.

طیب نیا در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص اجرای قانون طرح جامع و استقرار نظام یکپارچه گمرکی، با بیان اینکه در این خصوص توفیقات خیلی خوبی به دست آمده است، اظهار داشت: در نتیجه استقرار این سامانه، درآمدهای گمرک بیش از ۱۳۰ درصد محقق و در عین حال، رضایت فعالان بخش خصوصی را نیز به همراه داشته است.

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد صادرات غیرنفتی کشور در سال ۱۳۹۳ گفت: با این اوصاف، میزان صادرات غیر نفتی کشور در سال گذشته به ۵۰ میلیارد دلار رسید که تنها ۳ میلیارد دلار کمتر از رقم واردات ما در این سال بود و این نشان میدهد که در راستای تحقق آرمان های اقتصاد مقاومتی مبنی بر افزایش صادرات غیر نفتی گام های موثری برداشته شده است.

وی با اشاره به تحقق ۹۸ درصدی درآمدهای مالیاتی دولت در سال ۱۳۹۳ نیز گفت: رشد ۴۲ درصدی درآمدهای مالیاتی در حالی است که میانگین رشد درآمدهای مالیاتی در کشور (آن هم بدون در نظر گرفتن نرخ تورم) طی ۱۰ ساله اخیر تنها ۲۵ درصد بوده است؛ البته باید این راهم که اشاره کنم، با احتساب نرخ ۱۵ درصدی تورم، میزان واقعی درآمدهای مالیاتی ما در سال گذشته معادل ۲۷ درصد می شود.

این عضو کابینه دولت یازدهم با بیان اینکه کاهش وابستگی بودجه سالیانه کشور به درآمدهای نفتی یکی دیگر از اهداف اقتصاد مقاومتی است، بیان داشت: سال گذشته دولت پیش بینی تامین منابع در حدود ۷۵ هزار میلیارد تومان از محل فروش نفت و میعانات گازی را کرده بود، اما این رقم به واسطه کاهش شدید قیمت نفت، محقق نشد و سرجمع حدود ۵۳ هزار میلیارد تومان از این محل عاید دولت شد که خوشبختانه این کسری منابع از محل افزایش درآمدهای مالیاتی، گمرک و سود سهام شرکت های دولتی جبران شد.

طیب نیا همچنین میزان رشد سود سهام شرکت های دولتی در سال گذشته را بالای ۹۰ درصد اعلام کرد و افزود این در حالی است که ما در حال واگذاری شرکت های دولتی هستیم و قاعدتا باید این رقم، نرخ نزولی داشته باشد.

وی با کم سابقه خواندن توفیقات دولت در خصوص پرداخت هزینه های عمرانی با توجه به شرایط خاص کشور در سال ۱۳۹۳ گفت: پرداخت های عمرانی ما در سال گذشته معادل ۲۷ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به صورت نقدی بوده که با احتساب حدود ۵ هزار میلیارد تومان تهاتر و اوراق مشارکت، مجموعا بالغ بر ۳۲ هزار میلیارد تومان می شود.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: در مجموع، عملکرد وزارت اقتصاد در این حوزه از مصادیق بارز اقتصاد مقاومتی است، زیرا ما توانستیم فارغ از شعار، به طور عملی در مسیر کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی حرکت کنیم.

مهم ترین اخبار سیاسی

جان برنان، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، «سیا»، ضمن حمایت از تفاهم سیاسی لوزان در مورد برنامه اتمی ایران، برخی از انتقادات علیه آن را «ناشی از تظاهر» نامید و گفت از امتیازهایی که تهران داده، شگفت‌زده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، برنان در نخستین اظهار نظری که در مورد تفاهم لوزان ابراز کرده است، طی سخنانی در ۱۸ فروردین در دانشگاه هاروارد، گفت «باید به شما بگویم، افرادی که می‌گویند این توافق راهی در برابر ایران می‌گشاید تا به بمب (هسته‌ای) برسد، تظاهر می‌کنند؛ از نظر من، اگر آنها واقعیت‌ها را بدانند، متوجه خواهند شد چه چیزی برای [به دست آوردن] یک برنامه [اتمی] لازم است».

این گفته‌ها زمانی مطرح می‌شود که گروهی از سیاستمداران جمهوری‌خواه مخالفت و انتقاد خود را در مورد مذاکرات و توافق اتمی با ایران ابراز کرده‌اند. برخی از نمایندگان دمکرات کنگره نیز با آنها همراه شده‌اند.

​بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، نیز از دولتمردانی‌ست که مخالفت شدید خود را با تفاهم لوزان ابراز کرده و آن را «توافقی بد» توصیف کرده است که جلوی رسیدن ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد گرفت.

جان برنان می‌گوید چهارچوب توافقی که در لوزان بنا شده است «نه تنها جلوی غنی‌سازی اورانیوم را بلکه جلوی غنی‌سازی پلتونیوم را می‌گیرد».

خبرگزاری رویترز نیز از قول رئیس سازمان «سیا» نقل کرده است که او در مورد امتیازهایی که ایران داده «ابراز شگفتی» کرده است؛ «من به شکل رضایتمندی شگفت‌زده هستم که ایرانی‌ها، با این همه موافقت کرده‌اند.»

به گفته برنان برخی از منتقدان بیش از آنکه بر برنامه اتمی تهران متمرکز باشند، بر تاثیری که رفع تحریم‌ها می‌گذارد، متمرکز هستند، و اینکه چنین چیزی به حکومت ایران اجازه می‌دهد «مشکلاتی بیشتر در منطقه ایجاد کنند».

به گفته رئیس سیا چنین نگرانی قابل درک است، اما در عین‌حال او فکر نمی‌کند که در پی همه اینها تهران ناگهان موضعی غیرفعال و سر‌به‌زیر در مورد منطقه در پی گیرد.

او در عین حال تاکید کرده است که روشن نیست آیا رویکرد عملگرای ایران در رابطه با برنامه اتمی‌اش تحت ریاست‌جمهوری حسن روحانی «به دیگر بخش‌های سیاست خارجی ایران انتقال پیدا می‌کند» یا نه.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات که امروز معاملات منفی را آغاز کرده بود، در همان دقایق اولیه بازار شاهد نوسان مثبت در اکثر نمادها بودیم. در خپارس پس از معامله 20 میلیون سهم در قیمت 1073 ریال صف خرید تشکیل شد و در نهایت حجم معاملاتش به 165 میلیون سهم رسید.  ورنا، خزامیا و خبهمن نیز از دیگر نمادهای گروه بودند که به صف خرید رسیدند. در خکاوه و خمحرکه نیز شاهد صف خرید میلیونی بودیم. خاهن، خاذین، خنصیر و خوساز از جمله نمادهای صف فروش گروه بودند؛ صف فروش خاهن با معامله 5 میلیون سهم جمع آوری شد.

به گزارش فارس نیوز، سخنگوی کمیسیون صنایع مجلس با تشریح جزئیات تازه‌ای از قرارداد پژو با ایران خودرو گفت: در جلسه روز گذشته با مدیران عامل ایران خودرو و سایپا مقرر شد قیمت خودرو در سال جاری افزایش نداشته باشد. وی با بیان اینکه در جلسه مجلس موضوع قرارداد جدید ایران‌ خودرو با پژو فرانسه مورد بررسی قرار گرفت، افزود: قرار است در همکاری جدید این دو شرکت، 3 محصول جدید شامل پژو 301، پژو 208 و پژو 2008 در ایران تولید شوند و یک شرکت مشترک با سرمایه‌گذاری 50 درصدی ایران خودرو و سرمایه‌گذاری 50 درصدی پژو تشکیل شود. وی تصریح کرد: همچنین قرار است در یک دوره زمانی،‌ هیات مدیره شرکت مشترک ایران خودرو و پژو با حضور طرف ایرانی تشکیل شود و مدیرعامل شرکت نیز فرانسوی باشد و در دوره بعد هم این مسئله برعکس شود.

گروه لیزینگی ها، یکپارچه مثبت بود. در ولغدر و ولساپا شاهد صف خرید محدود بودیم.

در گروه نفتی و پالایشی، شبندر با جابجایی 9 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت. شپنا امروز نیز در صدر تقاضای بازار بود و همچنان بدون فروشنده. ونفت نیز با جابجایی 7 میلیون سهم در بازه های مثبت معاملات پرحجمی داشت. شاوان و شتران صف خرید بودند و شنفت نیز همچنان صف فروش.

در سیمانی ها، نسبت به روزهای قبل نمادهای مثبت بیشتری را شاهد بودیم. سخوز، اولین عرضه اولیه سال جدید که به اعتقاد برخی از فعالان بازار به قیمت بالایی عرضه شده بود، در لحظه شروع معاملات صف خود را عمدتا توسط سهامداران حقیقی عرضه کرد و در محدوده قیمتی 450 تومان معاملات متعادلی را دنبال کرد.

در اخبار این صنعت، قیمت نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان تعیین شد. با تصمیم هیات وزیران، قیمت هر لیتر نفت کوره مصرفی کارخانه های سیمان زابل، خاش و لارستان و نیز آن دسته از کارخانه های سیمان که به دلیل کمبود گاز در ماه های سرد سال به تشخیص وزارت نفت مجبور به استفاده از نفت کوره تا پایان سال 1394 می شوند، معادل قیمت گاز مصرفی بخش صنعت و معدن تعیین می شود. هزینه حمل نفت کوره نیز از مبدا تامین بر عهده مصرف کنندگان است.

به گزارش فولاد نیوز، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: از آنجاکه صنعت سیمان بومی‌سازی شده و حدود 90 درصد آن بدون نیاز به کشورهای دیگر در داخل تامین و تولید می‌شود تحریم‌ها تاثیر چندانی در این بخش ندارند اما با توجه به پیش‌بینی‌های رونق ساخت و ساز در سال جاری و آینده، سال 1395 سال رونق صنعت سیمان خواهد بود. وی در ادامه افزود: این امر می‌تواند موجب بهبود تامین قطعات یدکی ماشین‌آلات تولید سیمان و افزایش تولید شود. از سوی دیگر نیز با بهبود مسائل کشتیرانی و حمل‌ونقل می‌توان به بازار‌های بیشتری دسترسی پیدا کرد.

در گروه فلزات اساسی، دومین عرضه اولیه سال 94 انجام شد و طی آن سهم فرابورسی فولاد هرمزگان جنوب 1200 ریال کشف قیمت شد. فملی و فولاد با معامله بیش از 5 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشتند. معاملات اکثر نمادهای گروه در بازه های منفی دنبال شد. نماد فلوله پس از تعدیل EPS سال مالی 93 و 94، با رشدی حدود 4 درصد در قیمت 126 تومان بازگشایی شد و به صف خرید رسید.

در معدنی ها نیز معامله 8 میلیون سهم در درصدهای منفی ومعادن، پس از فارس بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص داشت. در دوقلوهای سنگ آهنی معاملات کچاد اغلب در محدوده صفر تابلو انجام شد، معاملات کگل نیز با صف فروش همراه بود. کمنگنز تنها صف خرید گروه بود.

دبیرکل انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران در خبرها گفت: تداوم کاهش قیمت سنگ آهن موجب شد تا این انجمن نسبت به تشکیل کارگروه خروج از بحران سنگ آهن اقدام کند و براین اساس رایزنی های جدی با وزارت صنعت دستگاههای دولتی و مراجع بین المللی در دستور کار قرار گرفته است. به گفته سیاسی راد، عدم دریافت حقوق دولتی در سال بحران (امسال)و یا تخفیف میزان آن، همکاری گمرک برای کاهش هزینه های مربوطه نظیر حمل و نقل از جمله اقدامات پیشنهادی این انجمن برای خروج از بحران است. وی اضافه کرد: اعضای این انجمن نیز باید نسبت به برطرف ساختن مشکلات کنونی مربوطه، به شکل مستقل نسبت به رایزنی های لازم با مراجع ذیربط اقدام نمایند و به این ترتیب همگی برای خروج از بحران تلاش لازم را به عمل آورند. سیاسی راد افزود: نخستین جلسه کارگروه خروج از بحران انجمن یادشده امروز برگزار و برپایه آن مقرر شد از 22 فروردین ماه (هفته آینده) رایزنی های لازم با مسئولان دولتی، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر تصمیم گیرندگان ذیربط صورت گیرد.

در گروه حمل و نقلی  بیشتر نمادها شاهد معاملات مثبت در بازار بودند و نماد حکشتی که جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص کل تاثیر مثبت گذاشت با صف خرید بسته شد

در گروه بانکی بجز نماد وپارس سایر نمادهای این گروه مثبت بودند و نمادهای وبصادر ، وبملت ، وتجارت با صف خرید بسته شدند بانک ملت که در دقایق آغازین بازار با معاملات منفی همراه بود در ساعات پایانی بازار با اقبال همراه و با صف خرید بسته شد حجم معامله در این نماد به 75 میلیون سهم رسید . بانک تجارت و بانک ملت جزء پر تقاضاهای امروز بازار بودند .

به گزارش خبرگزاری تسنیم،‌ خبرگزاری رسمی چین اعلام کرد ایران به عنوان عضو موسس بانک سرمایه گذاری زیرساختی آسیا پذیرفته شده است .

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها منفی معامله شدند و نمادهای زاگرس ، شلعاب ، شپارس با صف فروش بسته شدند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آخرین اخبار بورس تهران, اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب