کمپین اعتراض آمیز تلگرامی سهامداران،”من سهم عرضه اولیه نمی خرم!”

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورسی

در پی مدیریت نادرست و غیر هدفمند بورس در جریان عرضه اولیه سهام شرکت های جدید در بازار سرمایه و به دنبال دومین عرضه اولیه سال 94، کمپین اعتراض آمیز سهامداران و سرمایه گذاران در فضای مجازی (تلگرام) به راه افتاد.

به گزارش بورس نیوز، طی معاملات روز جاری دومین عرضه اولیه امسال در حالی در نماد “هرمز” رقم خورد که اولین عرضه اولیه سهام در نماد “سخوز” تنها پس از یک روز شاهد خروج بسیاری از سرمایه گذاران و اقدام برای فروش آن سهم بود و در این شرایط “هرمز” نیز به عنوان اولین سهم جدید فرابورسی ها با استقبال کمرنگی مواجه شد. به گونه ای که گفته می شود بسیاری از ایستگاه های معاملاتی برای ورود به این سهم و خرید آن اقدام نکردند تا در نهایت با حمایت برخی حقوقی ها این سهم از روی میز فروش جمع شود.

اخبار بورس

این عرضه های پیاپی و عزم جزم سازمان بورس برای عرضه های اولیه سهام جهت برقراری تعادل هرچه سریع تر در بورس این روزها انتقادات بسیاری از کارشناسان و فعالان بازار سرمایه را به دنبال داشته تا طی دو عرضه اولیه اخیر به ویژه در نماد “هرمز” برخلاف گذشته این کارگزاران باشند که برای تخصیص سهام بی چون و چرا به سرمایه گذاران و مشتریان خود التماس کنند و با تماس های مکرر از آنها بخواهند که بخشی از این سهم را خریداری کنند عکس اتفاقی که در عرضه های سنوات گذشته مشاهده می شد و سرمایه گذاران برای خرید تعدادی هرچند ناچیز از سهام جدید عرضه شده، به اصطلاح سر و دست می شکستند و ملتمسانه از کارگزار خود درخواست تخصیص سهام را داشتند.

اما این بار آنچه که موجب اعتراض فعالان بازار سرمایه نسبت به دو عرضه اخیر شده، این است که هنوز روند صعودی بورس تثبیت نشده، سازمان بورس از برنامه عرضه های اولیه جدید خبر داده و آنچه مسلم به نظر می رسد این است که با اجرای این برنامه کنترلی، مسئولان و متولیان بازار با دست خود تیشه به ریشه بورس می زنند تا در شرایطی که امیدها به لغو تحریم های بین المللی بارور شده و ریسک های خارجی تا حد زیادی مرتفع گردیده، این عرضه های پشت سر هم می تواند ریسک جدیدی را به بازار تحمیل کرده و به روند معاملات آسیب بزند.

البته نمی توان از نظر دور داشت که پاسخ به عطش سرمایه گذاران برای جلوگیری از تشدید هیجانات کاذب جهت خرید سهام به نوبه خود اقدامی مثبت است، اما نه در این شرایط که تازه نقدینگی فراری از بورس در حال بازگشت به بازار است. اما نحوه اجرای چنین برنامه ای هم بایستی مورد نظر باشد؛ علاوه بر اینکه در این میان نوع سهم عرضه شده نیز اهمیت دارد.

چراکه در حالی امسال سهم اول از گروه سیمان و سهم دوم از گروه فولادی برای اولین بار عرضه شده که به دلیل برخی شرایط بنیادین مرتبط با آنها، سرمایه گذاران به این گروه ها چندان اقبالی ندارند و عواملی همچون رکود داخلی و نیز جهانی، بازار فروش محصولات آنها را در برگرفته است. آنچنان که سهام هم گروهی های آنها هم این روزها چندان مورد توجه سرمایه گذاران نیستند.

حال آنکه شاید بهتر این بود اگر شرکت های فعال در صنایعی همچون بانک، خودرو، حمل و نقل و یا لیزینگ که این روزها بیشتر مورد اقبال خریداران هستند، وارد بازار می شدند تا هم به تقاضای خریداران پاسخ داده شود و هم شاهد عدم استقبال سرمایه گذاران در جریان عرضه های اولیه نباشیم. هر چند که طی چند عرضه اولیه اخیر قیمت های کشف شده برای سهام نیز آنچنان بالا بوده که جذابیت اندکی را برای رشد قیمت در پی داشته و در عرضه هایی همانند “سخوز” و “هرمز” نیز موجب اقبال کمرنگ سرمایه گذاران به این سهام شده است. آنچنان که به عنوان مثال سهام “هرمز” با وجود آنکه نماد آن طی فرآیند کشف قیمت سهم مجاز شده بود، اما بیش از دقیقه روی تابلوی معاملات بدون تقاضا بود که می توان نشان دهنده تردید کارگزاری ها برای خرید در این قیمت باشد.

حال آنکه بسیاری از سهامداران با اعتقاد به اینکه عرضه های اولیه همواره بازدهی مناسبی به همراه دارد، دیگر سهام ارزنده خود را می فروشند تا سهامی را بخرند که اخیراً به قیمت هایی بالاتر از ارزش واقعی آنها عرضه می شود. آنچنان که این قبیل سهام دو سه روز بعد از عرضه اولیه با فشار فروش مواجه می شوند و حتی به صف فروش نیز می رسند.

اما شاید وقت آن رسیده باشد که سهامداران و سرمایه گذاران در اعتراض نسبت به چنین برنامه هایی در عرضه های اولیه شرکت نکنند تا شاید مسئولان بازار سرمایه و سهامداران عمده عرضه کننده سهام تحت تملک خود از اتفاقات اخیر درس بگیرند و بدانند چنین اقداماتی برای عرضه های پی در پی و یا پی در پی محکوم به شکست خواهد بود.

از این رو معترضان نسبت به این عرضه های اولیه و نحوه فروش سهام جدید در بازار با تشکیل کمپین عدم شرکت در عرضه های اولیه با عنوان “من عرضه اولیه نمی خرم!”، مخالفت شدید خود را اعلام کردند و دوستان خود را هم برای شرکت در این کمپین دعوت کرده اند.

به نظر آنها شاید با این اقدام بتوان صدای اعترض خود را به گوش مسئولان رساند و تأکید کرد که اکنون زمان ترمز گرفتن روند صعودی بازار سرمایه فرا نرسیده و نباید با چنین اقداماتی با دست خود تیشه به ریشه بورس بزنیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
  1. من خریدمش 12 میلیون تومن خریدم 2 هفته بکوب روزی 5 درصد رفت بالا کمپین کیلو چنده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب