دلیل رشد و رونق بورس فقط مذاکرات هسته‌ای نیست

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رشد و رونق بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این که تشکیل صفهای خرید در بورس در پی انتشار خبرهای مثبت از مذاکرات و نیز لغو تحریم ها از قبل پیش بینی می شد گفت: عوامل دیگری نیز در رشد شاخص و قیمتها در سال جدید اثرگذار بوده اند.

مهدی کریم آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که علاوه بر خبرهای منتشر شده از مذاکرات لوزان عوامل دیگری نیز در رشد شاخص و قیمتها در سال جدید اثرگذار بوده اند گفت: خوش بینی های بوجود آمده در خصوص رفع تحریم ها در کنار ابهام زدایی سازمان بورس از بازار از جمله بازگشایی نماد پالایشگاهی ها و کاهش حجم مبنا و نیز رکود بازارهای رقیب از جمله عوامل اثرگذار بر جذب اعتماد و ورود نقدینگی و در پی آن رونق بازار سرمایه در 10 روز معاملاتی گذشته هستند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: نگاهی به معاملات بازار سهام در فروردین امسال حکایت از 9 روز معاملاتی مثبت و یک روز منفی دارد که افت 684 واحدی شاخص در روز سه شنبه گذشته را به نوعی می توان استراحت شاخص بورس پس از رشد حدود 13 درصدی و حجم بالای سهام معامله شده قلمداد کرد.
وی تصریح کرد: با انتشار خبرهای مثبت از مذاکرات سیاسی و نیز گمانه زنی ها در خصوص لغو تحریم ها، تشکیل صفهای خرید بویژه صف های چند صد میلیون در گروه بانکی و خودرویی از قبل پیش بینی می شد، اما نکته قابل تامل نحوه عرضه سهام در این صف هاست.

این کارشناسی بازار سرمایه افزود: در هفته گذشته معامله گران بورس شاهد صف های خرید سنگین در روزهای شنبه و یکشنبه بودند اما به یکباره این صف ها در روز دوشنبه عرضه شد که بنظر می رسد سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر در کنار حقوقی ها و سهامداران عمده می توانستند استراتژی مناسب تری را در این خصوص اجرا کند.

وی اضافه کرد: نحوه عرضه صف های خرید در بورس در هفته گذشته همانند تشنه نگه داشتن شخصی برای چند روز بود و پس از آن به یکباره حجم زیادی از مایعات دراختیار وی قرار گرفت که بروز این گونه رفتارها در بورس هم به اعتماد سهامداران به ویژه تازه واردان آسیب می زند و از سوی دیگر نشان از این دارد که استراتژی مشخصی در بازار سهام برای چنین روزهایی وجود ندارد و نگاهها به بورس کماکان کوتاه مدت و نوسانگیر است.

این کارشناس بازار سهام ادامه داد: البته بروز چنین رفتاری در بورس تا حدودی نیز طبیعی بنظر می رسد؛ چرا که سهامدارانی که در ابتدای هفته سودهای بالاتر از 10 درصد را از تشکیل صف های خرید کسب کرده بودند انگیزه کافی برای خروج موقت از نمادها را بدست آوردند تا سود کسب شده را ذخیره کنند و در فرصت مناسب به معاملات بازگردند.

وی همچنین یکی دیگر از رفتارهای غیرحرفه ای بازار سرمایه را سیل عرضه های اولیه در بورس عنوان کرد و گفت: واکنش سهامداران به دو عرضه اولیه انجام شده در بورس و فرابورس طی هفته گذشته حکایت از این دارد که قیمت سهام این عرضه ها گران بوده و از طرف دیگر بی تدبیری ها در بازار سهام نتوانسته اعتماد کافی را در سهامداران برای سرمایه گذاری ایجاد کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, رونق بازار سهام, مهدی کریم آبادی, نگاهی به معاملات بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب