سوغات لوزان برای سهامداران و بازار بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

یکی از مولفه‌های اصلی رونق بورس در سال جدید سوغات لوزان در خصوص رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم‌ها برای سهامداران و بازار سرمایه است که در کنار وقوع عوامل دیگر می‌تواند افق روشن و پررونقی را پیش‌روی بورس و سهامداران باز کند.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم؛ ظریفی در خصوص حساسیتها و تاثیرپذیری بازار سرمایه کشور می گفت اگر رهگذری در حین عبور از جلوی تالار بورس عطسه کند بر معاملات بازار سرمایه اثرگذار است چه رسد به این که خبرهای خوشی مبنی بر رسیدن به توافق هسته ای و رفع تحریم ها از مذاکرات لوزان منتشر شود؛ که از قضا نیز پیش بینی و گفتار وی به اثبات رسید.

بر این اساس نگاهی به معاملات بازار سرمایه از ابتدای امسال تاکنون نشان می دهد در این 10 روز معاملاتی، بازار سهام 9 روز را مثبت و تنها یک روز را منفی سپری کرده است و در این مدت تعداد 13 میلیارد و 670 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 26 هزار و 9 میلیارد ریال در 903 هزار و 510 نوبت توسط 247 هزار و 530 سرمایه گذار دست به دست شده که به نوعی رکوردشکنی محسوب می شود.

البته به این آمار باید رشد 7 هزار و 829 واحدی شاخص بورس را اضافه کرد که از ارتفاع 62 هزار و 855 واحد در ابتدای سال در مدت 10 روز به کانال 70 هزار و 684 واحد رسیده است؛ شاخصی که از نیمه دی ماه سال 92 سر ناسازگاری با سهامداران بورس گذاشت و در مدت حدود 14 ماه، افت تقریبی 27 هزار واحدی را به ثبت رساند و در پی آن نیز، ارزش سهام برخی شرکتها تا 60 درصد در بورس کاهش یافت.

هر چند در این بازده زمانی مواردی چون تصمیمات مجلس و دولت در خصوص عوامل تاثیرگذار بر روند سودآوری شرکتها از جمله نرخ خوراک پتروشیمی ها و بهره مالکانه و نیز نامشخص بودن نتایج مذاکرات، افت جهانی قیمت برخی کالاها، کاهش نفس گیر قیمت جهانی نفت، بالا بودن نرخ سود بانکی، در برخی موارد بروز رفتار هیجانی از سوی سهامداران و مواردی از این دست به عنوان علت اصلی کاهش شاخص بورس و قیمت سهام در تالار شیشه ای برشمرده می شود؛ اما این روزها دیگر خبری از این اتفاقات ناخوشایند برای بازار سهام نیست و در پی انتشار بیانیه لوزان و نیز قوت یافتن پیش بینی ها در خصوص به توافق رسیدن ایران با کشورهای 5+1 و نیز رفع تحریم ها، جو روانی مثبتی در سال جدید در بازار سرمایه ایجاد شده است و سرمایه گذاران جدیدی هم پا به بازار سرمایه گذشته اند که به لطف رکود بازارهای رقیب، بنظر می رسد نقدینگی به سمت بازار سرمایه کماکان در حال حرکت است.

همچنین این حال خوش بازار سرمایه را از نتیجه مذاکرات لوزان می توان در تشکیل صف های خرید سهام بویژه گروههای تاثیرپذیر از رفع تحریم ها مانند گروه بانکی و خوردرویی یک روز پس از انتشار مفاد بیانیه این مذاکرات دید که در پی آن جو روانی مثبتی هم بر معاملات بازار سرمایه و سایر نمادهای معاملاتی حاکم شد؛ به گونه ای که تنها 5 روز پس از انتشار مفاد بیانیه مذاکرات لوزان و خوش بینی ها در خصوص رسیدن به توافق جامع و در پی آن رفع تحریم ها تعداد 9 میلیارد و 246 میلیون سهم و حق تقدم به ارزش 18664 میلیارد ریال در 618 هزار دفعه مورد معامله قرار گرفت و شاخص کل هم با 4 هزار و 975 واحد افزایش معادل 7.54 درصد رشد را به خود دید.

با این حال برخی کارشناسان بورسی معتقدند تشکیل صف های خرید در بورس در پی انتشار خبرهای مثبت از مذاکرات لوزان تنها علت رونق نسبی معاملات بازار سرمایه در این مدت نبوده است و عوامل دیگری نیز در رشد شاخص و قیمتها در سال جدید اثرگذار بوده اند و باید به خوش بینی های بوجود آمده در خصوص رسیدن به توافق و نیز رفع تحریم ها، ابهام زدایی سازمان بورس از بازار سهام در ماه های گذشته مانند بازگشایی نماد پالایشگاهی ها و کاهش حجم مبنا و نیز رکود بازارهای رقیب و رسیدن قیمت سهام شرکتها به پایین ترین حد خود و جذاب شدن آنها برای خرید را نیز اضافه کرد.

بر این اساس روشن است که عوامل مثبت تاثیرگذار در رونق بازار سهام را باید در افق های کوتاه، میان و بلندمدت جستجو کرد، عواملی که گستره وسیعی از موضوعات سیاسی گرفته تا مباحث اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی را دربر می گیرد و تاثیر مستقیم و غیرمستقیم در عملکرد بازارهای سهام در همه جای دنیا به ویژه بورس ما دارد؛ و تلفیقی از این عوامل است که تحلیل چشم‌انداز بازار سرمایه و در پی آن اقدام سرمایه گذاران را بدنبال دارد.

با این وجود باید گفت یکی از مولفه های اصلی رونق بورس در سال جدید سوغات لوزان در خصوص رسیدن به توافق نهایی و رفع تحریم ها برای سهامداران و بازار سرمایه است که در کنار عواملی دیگر از جمله افزایش تعاملات بین‌المللی، رفع محدودیت‌های تجاری، ورود سرمایه گذاران خارجی، کاهش قیمت تمام شده بنگاه های تولیدی، افزایش تولید شرکتها و بالا رفتن سودآوری آنها، کاهش نرخ تورم، افت نرخ سود بانکی، شفافیت بیشتر بازار سرمایه و اطلاعات منتشر شده و از بین رفتن محدودیتهای قانونی معاملات می تواند افق روشن و پررونقی را پیش روی بازار سرمایه و سهامداران باز کند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, بورس پس از توافق هسته ای, صف خرید

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب