بورس همچنان در انتظار نقدینگی خارج شده / معرفی صنایع پرپتانسیل اما پرریسک

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

کاهش قیمت جهانی فلزات اساسی، افت بهای نفت و رکود حاکم بر اقتصاد کشور و اقتصاد جهانی در کنار برخی عوامل دیگر درحالی موجب تداوم روند نزولی قیمت سهام شرکت های بورسی طی ماه های اخیر شده بود که در این شرایط انتشار اخبار مثبت سیاسی تنها بهانه برای صعود بورس به شمار می رفت که این امر نیز طی روزهای ابتدایی سال جاری رخ داد و در نهایت آثار مثبت آن طی روزهای گذشته بر روند معاملات مشاهده گردید.

یک کارشناس بازار سرمایه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: نتایج مثبت حاصل از مذاکرات هسته ای اخیر آثار مثبت و با اهمیتی بر بازار سرمایه اعمال کرده است.

نادر سرافرازی افزود: افزایش ارزش سهام شرکت های بورسی ناشی از کاهش ریسک سیستماتیک بازار و در پی آن رشد نسبت پی بر ای بازار سرمایه، روندی است که همراه با امید برای بهبود وضعیت سیاسی کشور شکل گرفته است.

علاوه بر این، وضعیت اقتصادی کشور رو به بهبودی پیش می رود، به گونه ای که می توان گفت نرخ تورم در شرایط کنونی مناسب ارزیابی می شود و در صورت کاهش نرخ سود سپرده های بانکی انتظار می رود تا وضعیت بازار سرمایه هرچه بیشتر بهبود یابد.

وی به روند آتی بورس اشاره کرد و اظهار داشت: به نظر می رسد در شرایط کنونی نقدینگی که طی ماه های اخیر به واسطه افت قابل توجه قیمت سهام شرکت ها از بورس خارج شده، به طور کامل به این بازار تزریق نشده و اعتماد کامل جهت رونق بازار سرمایه به سهامداران بازنگشته است. چراکه حجم و ارزش معاملات به تدریج در حال افزایش است و این امر بیانگر بازگشت تدریجی نقدینگی به بورس تلقی می شود. اما با این حال آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که روند آتی بازار سرمایه با افت قابل توجهی همراه نخواهد بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به صنایع پرپتانسیل بورس طی ماه های آینده، در این خصوص افزود: بانکی ها با توجه به شرایط ایجاد شده در حوزه سیاسی و امید برای صعود بورس کم ریسک ترین گروه به شمار می روند. چراکه انتظار می رود تا با کاهش تحریم های بانکی وضعیت سودآوری و عملیاتی آنها رو به رشد پیش رود.

سرافرازی افزود: صنایع خودرو و بیمه نیز از جمله گروه های پرپتانسیل بورس به شمار می روند که البته به دلیل برخورداری از وضعیت نامناسب سودآوری و زیان انباشته ریسک سرمایه گذاری در سهام این مجموعه ها بیش از سایر گروه های پرپتانسیل بورس ارزیابی می شود.

وی در خاتمه به صنایع پتروشیمی و نیز حمل و نقل دریایی اشاره کرد و در این باره گفت: مجموعه های پتروشیمی که طرح های توسعه ای در دستورکار خود دارند یا اجرای پروژه های آنها به تعویق افتاده را می توان در جرگه گروه های پرپتانسیل بورس برشمرد.

علاوه بر این، گروه حمل و نقل دریایی همراه با گسترش روابط بین المللی و ایجاد امکان برای افزایش خدمات کانتینری از پتانسیل رشد برخوردار هستند چراکه وضعیت صادرات و واردات این مجموعه ها به دلیل اعمال تحریم ها مناسب نبوده و در حال حاضر از نظر زیر ساخت های ارتباطی با مشکل مواجه هستند که این امر ریسک سرمایه گذاری در سهام مجموعه های مذکور را افزایش می دهد و امید است با بهبود روابط موانع مذکور نیز برطرف گردد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: صنعت دارای پتانسیل رشد در بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب