خانه - اخبار بورس و فرابورس - افت سخوز در مقابل رشد هرمز / واکنش متفاوت بازار به دو عرضه اولیه

افت سخوز در مقابل رشد هرمز / واکنش متفاوت بازار به دو عرضه اولیه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

سهامداران به دو عرضه اولیه سال واکنش متفاوتی نشان دادند تا در برابر رسیدن سهام سیمان خوزستان به قیمت عرضه ، شرکت فولاد هرمزگان با صف خرید ۲۷۶ میلیون سهمی مواجه شود.

به گزارش بورسینس به نقل از اقتصادنیوز، در پی دو عرضه اولیه نخست سال جدید که با 65 میلیون سهم سیمان خوزستان و 750 میلیون سهم فولاد هرمزگان در سه شنبه و چهارشنبه گذشته انجام شد، امروز رفتار سهامداران نسبت به این دو شرکت متفاوت بود.

براساس این گزارش،بعد از کشف قیمت 445 تومانی هر سهم سیمان خوزستان در بورس ، عده ایی زیادی از سهامداران با در نظر گرفتن عواملی چون وضعیت صنعت سیمان و نسبت P/E سایر شرکت های سیمانی ، به گران بودن کشف قیمت نخستین عرضه اولیه سال تاکید کردند. این جریان موجب شد تا «سخوز» در دومین روز با خروج سهامداران روبرو شود.

حال صبح امروز و در سومین روز حضور این شرکت در تابلوی دوم معاملات بورس، سهام این شرکت به دلیل افزایش عرضه ها با کاهش بیش از 2 درصدی به قیمت عرضه یعنی 445 تومان رسیده است.

علی صحرایی معاون عملیات شرکت بورس پیش از این اعلام کرده بود: سهامدار عمده سیمان خوزستان تعهد داد که ضمن حمایت از سهام ، درصورت کاهش قیمت به بهای عرضه شده ، اقدام به جمع آوری کند. بنابراین جای نگرانی نیست.

براساس این گزارش، اما وضعیت دومین عرضه اولیه سال 94 یعنی فولاد هرمزگان که چهارشنبه در فرابورس انجام شد به گونه ایی متفاوت است و این سهم در دومین روز حضور در بازار با صف خرید سنگین 276 میلیون سهمی و رشد 5 درصدی قیمت مواجه شده و بهای آن به 126 تومان رسیده است.

بنابر گزارش بورس پرس، این در حالی است که قبل از عرضه اولیه سهام “هرمز” عده زیادی از فعالان با در نظر گرفتن سود یک ریالی هر سهم این شرکت و وضعیت صنعت فولاد، از خرید سهام آن امتناع کردند اما سهامدار عمده آن یعنی فولاد مبارکه ضمن بیان دلایلی در مورد سود یک ریالی و آینده این شرکت اعلام کرد بعد از این عرضه ایی از سهام نخواهد داشت و «هرمز» را فقط بلوکی واگذار خواهد کرد.

با این اوصاف باید دید سهام این شرکت 1500 میلیارد تومانی در روزهای بعد با چه واکنشی از سوی سهامداران حقیقی و حقوقی روبرو خواهد شد.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, سخوز, عرضه اولیه سهام, هرمز

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب