شتاب توسعه پتروشیمی با خروج شرکت خارجی!

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم پتروشیمی

 با آغاز برنامه نصب اولین تاور طرح بزرگ پتروشیمی متانول آپادانا در منطقه ویژه عسلویه، درحالی عصر جدید توسعه در صنعت پتروشیمی آغاز می شود که این پروژه به عنوان بزرگترین قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا، با تاخیرهای مهمی از سوی طرف خارجی همراه شده بود.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار ایسنا، مطابق پیش بینی های به‌عمل آمده، عملیات نصب این تاور بلافاصله آغاز خواهد شد. این درحالی است که در فاصله زمانی آماده سازی تا پایان حمل، عملیات نصب جرثقیلهای ۴۵۰ تنی و ۲۵۰ تنی آن شروع شد که هم اکنون به پایان رسیده است. تاور در حال نصب این طرح مهم پتروشیمی تقریبا ۱۷۰ تن وزن و حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد و ساخت آن در داخل کشور انجام شده است.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، طرح پتروشیمی آپادانا بدلیل عدم مشارکت جدی از سوی طرف خارجی بدون پیشرفت جدی متوقف مانده بود ولی طی یک سال گذشته مراحل اجرائی آن پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است، به طوری که در حال حاضر با ۱۵ درصد پیشرفت کار از نظر برنامه زمانی اجرائی در شرایط مناسبی قرار دارد.

مدیرعامل پتروشیمی آپادانا چندی پیش نیز در گفتگو با رسانه ها گفته بود: شرکت پتروشیمی بین الملل (متعلق به شرکت هلدینگ خلیج فارس) جایگزین شرکت ونیران (مشارکت ونزوئلا) در پتروشیمی ونیران آپادانا شده است.

بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار بود دو کارخانه پتروشیمی با مشارکت و سرمایه گذاری ایران و ونزوئلا در ٢ کشور ساخته شود، اما با توجه به منصرف شدن ونزوئلا از ایجاد مجتمع پتروشیمی در کشور خود، این کشور در عمل تمایلی از خود نسبت به سرمایه گذاری در مجتمع پتروشیمی در ایران نیز نشان نداد، از این رو بود که تاکنون طرف ایرانی فعالیتهای خود را متوقف نکرده و نسبت به طرف ونزوئلایی، سرمایه گذاری، مشارکت و فعالیت بیشتری در طرح ایرانی مصروف داشته است.

ارونقی با بیان این که تاکنون در پتروشیمی ونیران آپادانا ١١ میلیون یورو و ٣۵ میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است، گفت: با توجه به سرعت اجرای فعالیتها، امید است شاهد پیشرفتهای هر چه بیشتر در ماههای آینده باشیم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی متانول آپادانا با بیان این که ونزوئلا هم اکنون به شرط بازگرداندن مبلغ سرمایه گذاری خود حاضر به ترک این پروژه است، گفته بود: طرف ایرانی به دلیل این که فرصت سرمایه گذاری آن کشور در طرحهای آینده در ایران را به صفر نرساند، موافقت کرده است که شرکت سرمایه گذاری مشترک ایران و ونزوئلا (ونیران) به عنوان یک شرکت بالقوه همچنان باقی بماند تا زمینه برای سرمایه گذاری این کشور در طرحهای پتروشیمی در آینده فراهم باشد، تا هر زمانی که آن کشور آمادگی داشت بتواند در ایران حضور یابد و در نتیجه پروژه کنونی مطابق تتصمیمات متخذه در عسلویه با سرمایه گذاری داخلی ساخته و بهره برداری خواهد شد.

وی اشاره کرده بود: با خروج طرف خارجی از این پروژه، شرکت پتروشیمی بین الملل (در مالکیت هلدینگ خلیج فارس) به عنوان سهامدار اصلی این طرح، سرمایه گذاری در این پروژه را انجام خواهد داد.

محمود احمدی نژاد و هوگو چاوز، روسای سابق جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا هفت سال پیش در عسلویه کلنگ ساخت یک مجتمع پتروشیمی را به زمین زدند.

بر اساس این توافق تهران – کاراکاس که از آن به عنوان بزرگترین قرارداد در دست اجرای نفتی این کشور یاد می‌شد قرار بود در مدت سه سال یک مجتمع تولید متانول با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۶۵٠ هزار تن در سایت دوم منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس ساخته شود.

برای اجرای این پروژه پتروشیمی، پس از تاسیس شرکت مشترک “ونیران”، شرکت پتروشیمی بین‌الملل ایران ۴٩ درصد، سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی یک درصد، پکی ون ونزوئلا ۴٩ درصد و شرکت سرمایه گذاری ونزوئلا (آی پی اچ ال) یک درصد سهم این شرکت را در اختیار گرفتند.

از سوی دیگر مطابق با برآوردهای انجام گرفته به منظور ساخت این مجتمع ۱میلیون و ۶۰۰ هزار تنی متانول به حدود ۵٠٠ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز بود که مذاکرات متعددی در تهران و کاراکاس در باره نحوه تامین منابع مالی این پروژه پتروشیمی انجام شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم پتروشیمی, شرکت پتروشیمی متانول آپادانا, هلدینگ خلیج فارس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب