خانه - آرشیو گزارش‌های روزانه - اخبار مهم اقتصادی و رویدادهای بورس شنبه 22 فروردین 94

اخبار مهم اقتصادی و رویدادهای بورس شنبه 22 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار روزانه بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 661 واحد نزول کرد و به رقم 70022 واحد رسید. نماد تاپیکو با 89 واحد بیشترین تاثیر منفی و نماد شبندر با 80 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 267.3 میلیارد تومان رسید که نماد وتجارت با 41.8 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس نیز شاخص ایفکس 9 واحد افت کرد و به رقم 763 واحد رسید. جم و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 81.5 میلیارد تومان رسید که نماد هرمز با 5.1 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز پنج‌شنبه در دیدار جمعی از بانوان، شاعران و ذاکران اهل‌بیت علیهم‌السلام ضمن تبریک سالروز میلاد حضرت فاطمه زهرا(س)، مطالب بسیار مهمی را درباره مذاکرات هسته‌ای و همچنین تحولات یمن بیان کردند.ایشان سخنان خود را با این مقدمه شروع کردند که «برخی سوال می‌کنند چرا رهبری درباره مذاکرات اخیر هسته‌ای موضع‌گیری نکرده است؟» رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: علت موضع‌گیری نکردن رهبری این است که جایی برای موضع‌گیری وجود ندارد زیرا مسوولان کشور و مسوولان هسته‌ای می‌گویند هنوز کاری انجام نگرفته و هیچ موضوع الزام‌آوری میان دو طرف به‌وجود نیامده است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: چنین وضعیتی نیاز به موضع‌گیری ندارد. ایشان گفتند: اگر از من سوال شود که «شما موافق مذاکرات اخیر هسته‌ای هستید یا مخالف»، می‌گویم نه موافق هستم و نه مخالف، چون هنوز اتفاقی نیفتاده اس..ایشان گفتند: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده نه اصل توافق، نه مذاکره منتهی به توافق و نه محتوای توافق را تضمین نمی‌کند و حتی این موضوع را هم تضمین نمی‌کند که این مذاکرات به توافق منتهی شود، بنابراین تبریک گفتن معنایی ندارد.

ایشان خاطرنشان کردند: با اینکه به مذاکره با آمریکا خوش‌بین نبودم اما از این مذاکرات موردی با تمام وجود حمایت کردم و اکنون نیز حمایت می‌کنم.رهبر انقلاب اسلامی گفتند: من از توافقی که عزت ملت ایران را تامین کند، صددرصد حمایت می‌کنم و اگر کسی بگوید که رهبری با رسیدن به توافق مخالف است، سخن خلاف واقع گفته است.

در خبری دیگر،. سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران با گروه 5+1، در پاسخ به سوالی درباره احتمال بازدید ناظرین خارجی از مراکز نظامی ایران تحت عناوین مبهم قید شده در بیانیه لوزان که احتمال ورود به مسائل مربوط به PMD را مطرح می‌کند، گفت: قطعا هیچ نظارت و دسترسی را در این زمینه نخواهیم پذیرفت.عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت‌های هسته‌ای و غنی‌سازی صنعتی ایران پس از اتمام دوره محدودیت به حالت اول بازخواهد گشت یا خیر؟ اظهار داشت: طبیعی است وقتی که دوره محدودیت تمام می‌شود همه فعالیت‌هایی که محدود شده بودند را از سر خواهیم گرفت.
 

مهم ترین اخبار اقتصادی

ابوذر ندیمی، در خصوص وضعیت و الزامات تعیین نرخ سود سپرده در سال 94، اظهار داشت: در خصوص مسئله سود بانکی چند نگاه وجود دارد؛ از یک جهت دولت و بانک باید هر دو طرف این مسئله، یعنی سپرده‌گذار و تسهیلات گیرنده را در نظر داشته باشند. اگر صرفا به نفع تسهیلات گیرنده عمل کنند، آن گاه شرایط برای سپرده‌گذاران دشوار و حجم سپرده‌گذاری کمتر می‌شود و از آن سو اگر سود بالا به سپرده‌گذار داده شود، تسهیلات‌گیرنده به مشکل بر می‌خورد .نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به اینکه در اینجا دولت باید ورود کرده و شرایط را مدیریت کند، گفت: شرایط باید به گونه‌ای باشد تا سپرده‌گذار در حد تورم واقعی بتواند ارزش پول خود را حفظ کند.

بنابراین باید هر عدد واقعی و حقیقی و نه تصنعی و دست ساخته، طبق آمار و ارقام قابل دفاع، معیار سود سپرده‌ها قرار گرفته و براساس آن سود بانکی تعیین شود . نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین درخصوص آخرین وضعیت دستورکار حذف صفر از پول، گفت: در خصوص مسئله حذف صفر از پول، مسئولین بانک مرکزی طی نشستی که روز سه‌شنبه با کمیسیون اقتصادی مجلس داشتند، عنوان کردند که با وجود تحولاتی اقتصاد کشور در خصوص تورم، در حال حاضر مسئله حذف صفر از دستور کار آنها خارج شده است . ندیمی در پایان با اشاره به اینکه این تصمیم بانک مرکزی قابل دفاع است، خاطرنشان کرد: چراکه یکی از دلایل حذف صفر، مدیریت مسئله تورم است و اگر روند کاهشی تورم ادامه پیدا کند، دیگر نیازی به حذف صفر از پول‌ها نداریم

همچنین در خبری شنیدیم که، همزمان با مذاکرات دو روزه بیژن زنگنه وزیر نفت ایران با مقامات و مدیران عامل و روسای ۳ غول نفت و انرژی چین، توافق های جدیدی در حوزه صنایع نفت، گاز و توسعه تجارت طلای سیاه بین تهران – پکن حاصل شد . بر این اساس وزیر نفت ایران در سفر به پکن با «جو جینگ پینگ» مدیرعامل شرکت ملی نفت و گاز چین «CNPC»به عنوان پیمانکار طرح توسعه میدان مشترک نفتی آزادگان شمالی، «فو» مدیرعامل شرکت سینوپک به عنوان بزرگترین شرکت پالایش نفت چین و مجری طرح توسعه میدان نفتی یادآوران و نورلی بکری رئیس سازمان انرژی چین که عالی ترین مقام چین دیدار و گفتگو کرد . افزایش حجم مبادلات و صادرات نفت خام و میعانات گازی، مشارکت در پروژه‌ها و طرح‌های جدید نفت و گاز ایران و توسعه سطح همکاری‌های پژوهشی سه محور توافق‌های جدید نفتی جمهوری اسلامی ایران و چین در پکن به شمار می‌رود .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات، خمحرکه که با بیش از 4 میلیون صف خرید پرتقاضاترین نماد گروه بود پس از معامله 256.326 سهم در میانه بازار جهت تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم متوقف شد. در خپارس 133 میلیون سهم عمدتا توسط سهامداران حقیقی جابجا شد و بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. خودرو امروز پرعرضه بود و معاملات آن در پایان به صف فروش رسید. معاملات خساپا نیز در کف قیمت دنبال شد و پس از معامله 30 میلیون سهم و در آستانه صف فروش به کار خود پایان داد. خلنت دیگر نماد صف خرید قطعه سازها بود. مابقی نمادها اغلب در بازه های منفی معامله شدند.

در اخبار این صنعت، افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی کلید خورد و در اولین مرحله، قیمت محصولات سایپا ۲۰۰ هزار تا ۵ میلیون و ۶۵۰ هزار تومان افزایش یافت که دلیل این اقدام، افزایش مالیات بر ارزش افزوده عنوان می‌شود. به گزارش خبرگزاری فارس، شرکت‌ سایپا قیمت تولیداتش را بین 200 هزار تا 5 میلیون و 650 هزار تومان افزایش داد که نمایندگی‌های فروش این شرکت‌، دلیل این افزایش قیمت را رشد مالیات بر ارزش افزوده و بیمه شخص ثالث عنوان می‌کنند. به این ترتیب قیمت محصولات سایپا بین 200 هزار تا 5 میلیون و 650 هزار تومان افزایش یافته و قیمت‌های جدید به نمایندگی‌های فروش این شرکت‌ها ابلاغ شده است.

به گزارش سایپا نیوز، محسن دستخوش جوان، معاون صادرات گروه خودروسازی سایپا، از آغاز صادرات قطعات خودرو به کشور ترکیه خبر داد و گفت: طی مذاکرات انجام شده با طرف ترک و توافقات حاصله اولین محموله صادراتی قطعات خودرو تا پایان فروردین ماه به ترکیه ارسال می شود. ایشان در این رابطه افزود: تعاملات با ترکیه می تواند کانال مناسبی برای حضور در بازارهای بین المللی علی الخصوص اروپایی باشد که گروه سایپا به دنبال گسترش تعاملات خود با بازارهای ترکیه در راستای دستیابی به اهداف صادراتی گروه در حوزه صادرات قطعه خودرو می باشد.

 همچنین به گزارش این پایگاه اطلاع رسانی، مدیرعامل گروه فنرسازی زر از تولید 1022 تن محصول در اسفند ماه سال 93 و شکسته شدن رکورد تولید در این مجموعه خبر داد و گفت: فنرسازی زر در چهار ماه پایانی سال گذشته حدود 3230 تن محصول تولید کرده است. وی همچنین در خصوص برنامه های گروه فنرسازی زر در سال جاری از برنامه تولید 8350 تن محصول خبر داد و گفت: بر اساس برنامه­ های تدوین­ شده افزایش تولید 25­درصدی را نسبت به سال 93 در نظر گرفته­ ایم اما با توجه به حصول اطمینان از بهبود شرایط صنعت خودرو و احتمال بالای رفع بسیاری از مشکلات مالی و نقدینگی، یقیناً میزان تولید فراتر از برنامه ­ها خواهد بود.

از دیگر خبرهای امروز این گروه، برگزاری جلسه معارفه شرکت فرابورسی بهمن دیزل جهت فراهم کردن شرایط عرضه اولیه “خدیزل” است. در این رابطه سعیدموحدی معاون اقتصادی گروه بهمن گفته است: زمان عرضه اولیه 10 درصد سهام “خدیزل” نیز احتمالا” اواسط هفته و شاید اواخر هفته باشد. در این رابطه بعد از هماهنگی با هیات مدیره و مسئولان بازار سرمایه ، زمان قطعی این شرکت تعیین و اعلام می شود. شرکت بهمن دیزل از 5 مرداد سال گذشته با نماد ” خدیزل” در بازار دوم فرابورس درج شده است. این شرکت با سرمایه 100 میلیارد تومانی وابسته به گروه بهمن بوده و پیش بینی سود هر سهم این شرکت برای دو سال 93 و 94 حدود 68 تومان است.

در گروه نفتی و پالایشی، شتران و شپنا همچنان صف خرید بودند. شاوان و شبندر نیز در نهایت به صف خرید رسیدند و شبندر با حجم معامله 22 میلیونی بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص امروز گذاشت. سایر نمادها در رنج های منفی معامله شدند.

در سیمانی ها، سخوز هم منفی شد؛ این نماد که با معامله 12 میلیون سهم پرحجم ترین نماد سیمانی بود پس از دو روز عرضه اولیه به محدوده 2.5 درصد منفی رسید.

در معاملات کم حجم دارویی ها، کی بی سی بیشترین حجم تقاضا را داشت. شتهران و دروز نیز با صف خرید محدودی همراه بودند. اکثر نمادها در محدوده های منفی معاملات بی رمقی داشتند.

آغاز به کار اولین صندوق بازارگردانی صنعت دارو به مدیریت کارگزاری بانک کشاورزی دیگر خبر این گروه بود. این صندوق که با مشارکت کارگزاری بانک کشاورزی به عنوان مدیر صندوق و شرکت تأمین سرمایه آرمان و شرکت سرمایه گذاری اعتلاء البرز به عنوان مؤسس و با هدف افزایش نقدشوندگی بازار سهام تأسیس شده است، وظیفه بازارگردانی چهار نماد شرکت سرمایه گذاری اعتلاء البرز، شرکت تولید دارو، شرکت دارویی ایران، و شرکت سبحان دارو را به عهده دارد.

در گروه فلزات اساسی، هرمز بر خلاف سخوز، در اولین روز معاملاتی پس از عرضه اولیه با بیش از 200 میلیون تقاضا همراه بود؛ 40.8 میلیون سهم در این نماد معامله شد. فولاد با معامله 6.7 میلیون سهم در بازه های منفی 50 واحد افت شاخص را بدنبال داشت. دیگر نمادهای گروه، تقریبا تمامی شان در حداقل قیمت معامله شدند.

مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت از تمدید آزادسازی صادرات محصولات فولادی خبر داد و گفت: صادرات با رعایت مقررات تعرفه‌ای آزاد است.

معاون اقتصادی و مالی شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: افزایش سرمایه شرکت فولاد مبارکه اصفهان از 36 هزار میلیارد ریال به 50 هزار میلیارد ریال در تاریخ 93/12/21 در اداره ثبت شرکت‌ها و مؤسسات غیرتجاری اصفهان به ثبت رسید. به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان به نقل از روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، امیرحسین نادری اظهار کرد: افزایش سرمایه در این مرحله به میزان 14 هزار میلیارد ریال (به میزان 38.8 درصد) صورت گرفت که 12 هزار و 500 میلیارد ریال آن (معادل 34.7 درصد) از محل آورده نقدی و مطالبات و مبلغ یک‌هزار و 500 میلیارد ریال (4.1 درصد) از محل سود انباشته تأمین شد. وی هدف از انجام این افزایش سرمایه را اجرای طرح توسعه فولاد سبا جهت رسیدن به ظرفیت 1.4 میلیون تن، جبران مخارج انجام شده بابت مشارکت صورت گرفته در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر و اصلاح ساختار مالی برشمرد.

در معدنی ها، معاملات تقریبا تمامی نمادها با صف فروش همراه بود. کمنگنز تنها نماد مثبت و صف خرید گروه بود. در ومعادن 2 میلیون سهم در کف قیمت معامله شد. حق تقدم این نماد نیز امروز بازگشایی شد و با معامله 13.8 میلیون سهم در محدوه قیمت 60 تومان بیشترین حجم معاملات این گروه را داشت.

در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حفارس که مثبت معامله شد سایر نمادهای این گروه با معاملات منفی به کار خود پایان دادند.

مدیرعامل شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی، با بیان این که تحریم جدید علیه کشتیرانی وضع نشده است، گفت: سفارش 20 فروند کشتی ایران به کره با تحریم متوقف شد و با شیطنت سیاسی، حکم برائت دادگاه اروپا باطل شد.

در گروه بانکی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای وزمین ، وخاور ، وگردش با صف فروش بسته شدند .

به گزارش خبرگزاری تسنیم، علی اشرف افخمی گفت: کاهش نرخ سود بانکی متناسب با کاهش نرخ تورم، بحث درستی است اما ثبات و استمرار نرخ تورم بسیار حائز اهمیت است.مدیر عامل بانک صنعت و معدن افزود: سال های گذشته شاهد نوسان بسیار زیاد نرخ تورم بودیم اما اکنون که سیاست دولت روند کاهشی نرخ تورم است نرخ سود تسهیلات بانک ها هم باید با این سیاست دولت همراه باشد البته این موضوع را باید به صورت یک بسته دید زیرا عوامل دیگری نیز در آن دخیل هستند.افخمی گفت: مدیران بانک ها با بانک مرکزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی در حال مذاکره هستند تا راهکار مناسب برای نرخ سود بانکی ارائه کنند.وی ادامه داد: بانک ها باید سیاستی را دنبال کنند که همراه و همسو با تحقق سیاست های دولت در زمینه کاهش نرخ تورم باشد تا ما هم در این باره سهم مناسبی داشته باشیم.مدیر عامل بانک صعنت و معدن گفت: البته پیش بینی بنده این است که تا نیمه اول اردیبهشت تکلیف موضوع نرخ تسهیلات بانکی مشخص شود.

در گروه محصولات شیمیایی  شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای پترول ، تاپیکو با صف فروش بسته شدند که نمادهای تاپیکو و پارسان بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند .

در خبری شنیدیم  شرکت پتروشیمی مبین به عنوان چهارصد و نودمین شرکت پذیرفته شده در بازار دوم بورس با نماد “مبین”، جلسه معارفه خود را به منظور تشریح وضعیت فعلی شرکت و روند فعالیت­های آتی و نیز پاسخ به سوالات سرمایه­ گذاران در روز یکشنبه بیست و سوم فروردین ماه در هتل اسپیناس تهران برگزار می کند .

با آغاز برنامه نصب اولین تاور طرح بزرگ پتروشیمی متانول آپادانا در منطقه ویژه عسلویه، درحالی عصر جدید توسعه در صنعت پتروشیمی آغاز می شود که این پروژه به عنوان بزرگترین قرارداد نفتی ایران و ونزوئلا، با تاخیرهای مهمی از سوی طرف خارجی همراه شده بود .به گزارش خبرنگار ایسنا، مطابق پیش بینی های به‌عمل آمده، عملیات نصب این تاور بلافاصله آغاز خواهد شد. این درحالی است که در فاصله زمانی آماده سازی تا پایان حمل، عملیات نصب جرثقیلهای ۴۵۰ تنی و ۲۵۰ تنی آن شروع شد که هم اکنون به پایان رسیده است. تاور در حال نصب این طرح مهم پتروشیمی تقریبا ۱۷۰ تن وزن و حدود ۵۰ متر ارتفاع دارد و ساخت آن در داخل کشور انجام شده است .

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس, مهمترین اخبار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب