اخبار مهم بورسی و اقتصادی یکشنبه 23 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 1238 واحد نزول کرد و به رقم 68،783 واحد رسید. نمادهای تاپیکو با 94 واحد و وبملت با 89 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 206.2 میلیارد تومان رسید که نماد وبصادر با 30.5 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 13 واحد نزول کرد و به رقم 750 واحد رسید. مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 108.2 میلیارد تومان رسید که نماد شتران با 13.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی

خبری شنیدیم که رئیس کل بانک مرکزی به آمریکا می رود، اجلاس بهاره در اواخر فروردین ماه و اجلاس پائیزه (سالانه) به طور معمول در اواسط مهرماه در واشنگتن برگزار می گردد و هر سه سال یک بار نیز یکی از کشورهای عضو به عنوان میزبان اجلاس سالانه تعیین می‌شود . ولی الله سیف به همراه قائم مقام و معاون اقتصادی بانک مرکزی 26 فروردین ماه به منظور شرکت در اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول به آمریکا سفر خواهد کرد .
 نشست مشترک صندوق بین المللی پول (IMF) و گروه بانک جهانی (World Bank Group) ، همه ساله در دو نوبت برگزار می‌شود، که طی آن از تمامی روسای کل بانک های مرکزی و وزرای اقتصادی و دارایی کشورهای عضو دعوت به عمل می‌آید .

و اما بشنویم از اختصاص 5200میلیارد به تولید از محل یارانه‌ها نعمت‌زاده با اشاره به پیش‌بینی‌ مشوق‌های قانونی در مسیر جذب سرمایه‌گذاری‌ها در بخش معدن، اعمال معافیت‌های قانونی را از جمله این مشوق‌ها خصوصا برای معادن واقع در مناطق محروم عنوان و اضافه کرد: در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده از محل یارانه‌ها 5200 میلیارد تومان به بخش‌های مختلف تولیدی از جمله معدن اختصاص یاید .وزیر صنعت، معدن و تجارت از راه‌اندازی معدن بهرام‌گوربه زودی خبر داد و گفت: در بودجه سال جاری پیش‌بینی شده از محل یارانه‌ها 5200 میلیارد تومان به بخش‌های مختلف تولیدی از جمله معدن اختصاص یاید .

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: بحث انرژی اتمی نیز از دیگر مشکلات اکتشاف معدن بوده که با انعقاد یک تفاهم نامه قرار بر این شد که مراحل مطالعات و اکتشاف انجام شود اگر منابع زیر زمین به بخش اتمی مربوط بود به آنان واگذار شود و در غیراینصورت متعلق به صنعت و معدن خواهد بود .

مهم ترین اخبار سیاسی

روزهای سخت و پرکار تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هنوز تمام نشده است. با گذشت حدود 10 روز از تفاهم هسته‌ای در لوزان سوئیس، اعضای ارشد تیم مذاکرات همچنان در حال ارائه گزارش این مذاکرات به مقام‌های کشور هستند. این تیم ابتدا در مجلس حضور پیدا کردند و دو روز گذشته را نیز صرف ارائه گزارش به اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای راهبردی روابط خارجی کرده‌اند .

 در همین راستا روز جمعه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی با اعضای جامعه مدرسین دیدار کرد و گزارش مبسوطی از روند مذاکرات هسته‌ای در گذشته و در ماه‌های اخیر ارائه و به مسائل فنی و دیگر برنامه‌های هسته‌ای کشورمان اشاره کرد .

اوباما که در حاشیه نشست سران کشورهای آمریکایی در پاناما سخن می گفت تاکید کرد کلینتون در انتخابات سال ۲۰۰۸ نیز نامزدی قوی برای دمکرات ها بود. رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به حمایت کلینتون از خود پس از شکست در رقابت درون حزبی، این اقدام را برای خود بسیار حائز اهمیت دانست . «باراک اوباما» ضمن استقبال از تصمیم «هیلاری کلینتون » برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا گفت وی رئیس جمهوری عالی می شود.
 

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در گروه خودرو و ساخت قطعات که معاملات خود را منفی آغاز کردند، خپارس پر عرضه ترین نماد بازار بود و در همان دقایق اولیه با صف فروش سنگینی همراه شد و با معامله 45 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت؛ خریداران و فروشندگان این نماد امروز نیز عمدتا سهامداران حقیقی بودند.

معاملات خزامیا در رنج های مثبت و منفی با نوسان همراه بود. معاملات خودرو، ورنا و خساپا نیز به صف فروش رسید. در میان قطعه سازها خریخت و خلنت نمادهای مثبت و صف خرید بودند.

دبیر انجمن خودروسازان ایران در گفتگو با ایسنا گفت: به دلیل افزایش هزینه‌های تولید خودرو در سال جدید، خودروسازان به زودی درخواست افزایش قیمت را به شورای رقابت ارائه خواهند کرد . وی با بیان اینکه تعرفه واردات برخی از مواد اولیه فولاد بر صنعت خودرو بین سه تا پنج درصد افزایش یافته است، خاطرنشان کرد: علاوه بر آن مالیات بر ارزش افزوده یک درصد و حقوق و دستمزد حدود 17 درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته است .

 دبیر انجمن خودروسازان ایران ادامه داد: همچنین قیمت ارز مبادله‌ای که مورد استفاده خودروسازان و قطعه‌سازان قرار می‌گیرد نیز در سال جدید افزایش یافته و در مجموع هزینه‌های تولید خودرو در کشور رشد داشته است .

به گزارش بورس پرس، مدیرعامل شرکت مهندسی‌نصیرماشین‌ در مورد آخرین وضعیت برنامه تولیدی این شرکت شفاف سازی کرد و از افزایش ۵۰ درصدی میزان درخواست مگاموتور خبر داد . علی پور رکنی صالحان در این رابطه افزود: بدیهی است موضوع سود و زیان نهایی برای هر سهم منوط به مطرح شدن موضوع در هیات مدیره و به نسبت میزان سرمایه گذاری بر روی ماشین آلات و میزان تولید مصوب خواهد شد که به محض نهایی شدن میزان تولید، EPS  اعلام می شود .

در گروه نفتی و پالایشی، شتران و شپنا امروز هم صف خرید بودند؛ در شتران حدود 13 میلیون سهم عرضه شد.  شبندر که معاملات متعادلی داشت، پس از جابجایی 17 میلیون سهم در قیمت 6873 صف فروش شد. صف خرید شاوان نیز در اواخر بازار عرضه شد. مابقی نمادها تقریبا در منفی کامل معامله شدند.

سازمان امور مالیاتی کشور طی بخشنامه ای جدید براساس دادنامه هیات عمومی دیوان عدالت اداری بخشنامه عوارض آلايندگي پالايشگاه ها و واحدهاي پتروشيمي را ابطال کرد .

در سیمانی ها، اغلب معاملات منفی را دنبال کردند. سخوز که دو روز پس از عرضه اولیه همچنان از جانب خریداران حقوقی در حال حمایت است تا قیمت 433 تومان نیز افت کرد، این در حالیست که در بازار امروز شایعاتی از تعدیل مثبت در این نماد به گوش می رسید!

گروه فلزات اساسی نیز همگام با بازار با جوی منفی همراه بود و اکثر نمادهای گروه صف فروش بودند. صف خرید سنگین هرمز همچنان پابرجا بود. شنیده ها حاکی از عرضه بلوکی این سهم توسط سهامدار عمده آن (فولاد مبارکه اصفهان) با قیمت پایه هر سهم 2000 ریال است.

معاملات منفی فولاد امروز نیز بر افت شاخص بی تاثیر نبود. معاملات 20 میلیونی و 9 میلیونی این دو نماد بیشترین حجم معاملات گروه را در بر داشت. نماد زنگان نیز، با توجه به دريافت اطلاعات مبني بر تعديل با اهميت پيش بيني سود هر سهم سال مالي 1393 و ابهام در اطلاعات، متوقف گرديد.

در گروه حمل و نقلی شاهد معاملاتی منفی در تمامی نمادها بودیم و نمادهای حتاید ، حتوکا ، حسینا با صف فروش بسته شدند .

در گروه بانکی بجز نماد وکار که مثبت معامله شد سایر نمادهای این گروه با معاملات منفی به کار  خود پایان دادند و نمادهای وبملت ، دی ، حکمت با صف فروش بسته شدند . بانک ملت جزء یکی از نمادهایی بود که بر شاخص 89 واحد تاثیر منفی گذاشت .

 از آنجایی که این روزها کاهش نرخ سود بانکی مورد بحث است قربانی ، معاون اقتصادی بانک مرکزی با اشاره به نرخ تورم به عنوان یکی از مباحث مهم تعیین سود تاکید کرده که با کاهش تورم نرخ سود تسهیلات هم به صورت تدریجی کاهش می یابد .وی گفته که با توجه به این که بانک مرکزی رویکرد خروج از رکود را دنبال می کند، تمرکز آن بر بحث تسهیلات است این در حالی است که نرخ سود سپرده ها هم به آرامی کاهش پیدا خواهد کرد؛ منتهی به صورتی است که نرخ سود واقعی همچنان مثبت خواهد بود

اسماعیل للـه‌گانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در خصوص تأثیر حذف سپرده‌های بیش از یک سال در شبکه بانکی اظهار داشت: با توجه به روند کاهش نرخ تورم و فراهم شدن زمینه کاهش نرخ سود بانکی حذف سپرده‌های بلندمدت و بیش از یک سال اقدام مناسبی بود .وی افزود: با حذف سپرده‌های بیش از یک سال قدرت عمل نظام بانکی برای تغییر نرخ سود و کاهش آن متناسب با روند نزولی نرخ تورم بیشتر شد .

مدیرعامل بانک صادرات در پاسخ به این سؤال که این سیاست تأثیر منفی در پرداخت تسهیلات بلندمدت نخواهد داشت، گفت: چون نگاه بانک مرکزی و نظام بانکی کاهش نرخ سود است از منظر هزینه-فایده به نفع نظام بانکی و گیرندگان تسهیلات است اما ممکن است بر اقتصاد کلان تأثیرگذار باشد. پرداخت سرمایه در گردش اولویت نظام بانکی است که این نوع تسهیلات معمولاً کوتاه مدت هستند .

وی در خصوص رایزنی‌ها برای کاهش نرخ سود و بررسی‌های کارشناسی بانک مرکزی گفت: همانطور که اعلام شده بانک مرکزی نرخ سود بانکی را به صورت مرحله‌ای و تدریجی کاهش خواهد داد که این سیاست مانع از بروز شوک به بازار پول و فضای اقتصادی خواهد شد.

در چند وقت اخیر، گمانه زنی هایی مبنی بر افزایش سرمایه 100 درصدی و همچنین میزان سود تقسیمی حدود 90 درصدی در مجمع سال مالی 93 بانک دی به گوش می رسید .

در همین ارتباط، ریس اداره امور مالی بانک دی در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز در خصوص انتشار اخباری در رسانه ها مبنی بر افزایش سرمایه 100 درصدی “دی” اظهار داشت: تاکنون از سوی هیأت مدیره بانک دی، هیچگونه ابلاغیه ای در خصوص مراحل مقدماتی افزایش سرمایه اعلام نشده است .

وی در خصوص احتمال تعدیل مثبت سود “دی” در آخرین گزارش سال مالی 93 گفت: بانک دی در صورت مالی سال گذشته هیچگونه تعدیل مثبت سودی را نخواهد داشت و تنها پوشش بودجه برآوردی امکان پذیر است .

ظریفی در خصوص تفاهم نامه بیانیه سیاسی میان ایران و گروه 1+5 و برداشته شدن سوئیفت بانکی، یادآور شد: بانک دی نیز توانایی مبادلات ارزی با شبکه بانکی جهانی را دارد که این امر با برقراری سوئیفت بانکی می تواند برای بانک دی همچون سایر بانک های داخل کشور حائز اهمیت واقع گردد.

در گروه محصولات شیمیایی بجز نمادهای شپلی ، شاراک سایر نمادها در این گروه تماما معاملات منفی ای را پیش رو داشتند و نمادهای پترول ، تاپیکو با صف فروش بسته شدند نماد تاپیکو با 94 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشت

معاون وزیر نفت از آمادگی ٦٢ طرح نیمه کاره صنعت پتروشیمی برای جذب سرمایه منابع داخلی و خارجی خبر داد و افزود: امیدواریم که با جذب سرمایه در این طرحها و طرحهای تازه بتوانیم عقب ماندگیهای صنعت پتروشیمی را نسبت به چشم انداز جبران کنیم .

به گزارش خبرنگار شانا، نخستین جلسه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سال ١٣٩٤ با طرح موضوعهایی نظیر آغاز تحول همراه با جهش دوم صنعت پتروشیمی، تغییر ساختار شرکت ملی صنایع پتروشیمی و بازنگری به منظور تحقق سیاستهای اقتصاد مقاومتی در این صنعت برگزار شد .

عباس شعری مقدم، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در ابتدای این جلسه توافقهای اخیر هیئت مذاکره کننده هسته‌ای با کشورهای عضو گروه ١+٥ را بارقه های امیدبخش برای کشور خواند و گفت: امیدواریم براساس شرایط تازه، صنعت پتروشیمی هر چه سریعتر شاهد تحولات بزرگ و جهش دوباره باشد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب