گزارشی از بازار ارز: از شایعات دلار 4 هزار تومانی تا تب و تاب معاملات صوری

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار ارز

هر ساله بعد از گذشت از ایام تعطیلات عید نوروز به واسطه خریدهای شب عید و سفرهای ایام عید حجم نقدینگی خانواده‌ها کاهش پیدا می‌کند و افراد آنچنان به دنبال خرید یا سرمایه‌گذاری در بازار خاصی نیستند، بازار ارز نیز از این قضیه مستثنی نیست اما در فروردین 94 مسائل سیاسی تا حدودی روند بازار را تغییر داد.

امیرحسین لواسانی:  در فرودین‌ماه سال‌جاری تفاهم‌نامه لوزان تا حدودی روند بازار ارز را دستخوش تغییر کرد، بازار ارز در هفته سوم فروردین‌ماه آنچنان دچار خریدو‌فروش نبود و دلالان در بین خود معاملات صوری دنبال می‌کردند، رفته فته بازار ارز عدم تاثیرپذیری خود را از تفاهم‌نامه لوزان نشان داد و افراد تنها با نگاه رفع نیاز به بازار ارز مراجعه کردند.

روند آرام بازار ارز از سوی برخی صرافان و دلالان در ماه جاری یک وضعیت عادی و همیشگی است، اما امروز(یک‌شنبه) هوای تهران کمی باران است و این باران بازیگران بی‌سقف بازار ارز را خانه نشین و منتظر کرده است، عدم حضور اکثر دلالان در هوای بارانی امروز تب و تاب معاملات صوری را تا حدودی کاهش داده و بازار نسبت به میزان عرضه‌وتقاضا و حجم معاملات صوری از خود واکنش تعین قیمت را بیان می‌کند.

قیمت دلار در ساعت‌های ابتدایی گشایش بازار قیمت 3330 تومان را نشانه رفت که این افزایش تا 3350 تومان ادامه یافت اما پایدار نبود و از قیمت آن کاسته شد، بعد از سقوط اندک قیمت دلار به 3340 تومان، نرخ دلار روند رشد را تا قیمت 3400 تومان ادامه داد اما قیمت فعلی دلار 3395 تومان است.

ناگفته نماند برخی افراد در حالی که قیمت دلار بر پایه 3395 تومان است، ارز را با قیمت 3400 تومان و 3380 تومان عرضه می‌کنند.

اما برخی از صرافان با وجود آنکه شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد مدعی هستند همگان در پی خرید ارز بوده و هیچ توجهی به تفاهم‌نامه لوزان ندارد، گفته این صراف تا جایی قابل اعتبار است که از روز اول آنچنان اعتنایی به تفاهم نامه لوزان در بازار ارز نبود، اما جای سوال آنچایی است که حجم معاملات واقعی خبر از خریدار بودن افراد را ندارد.

برخی از دلالان در بازار پیش‌بینی‌هایی را اعلام می‌کنند که بیشتر بوی شایعه داشته و احساس می‌شود به دنبال آن هستند که قیمت ارز را به رقم دلخواه خود برای تصاحب سود بیشتر برسانند، رقم‌های دلخواه دلالان با توجه به پیش‌بینی کارشناسان مبنی بر کاهش درآمد ارزی کشور و کسری بودجه در سال‌جاری منطقی به نظر می‌رسد اما این‌گونه پیش‌بینی در زمان فعلی از سوی دلالان و صرافان تا حدودی زود است زیرا آن‌ها هیچ دلیلی به جز آن که گران می‌شود برای نرخ‌های خود در محدوده 3500 تومان تا چهار هزا ر تومان ندارند.

موضوع قابل توجه بر معاملات دلالان در ماه‌جاری توجه دلالان به معاملات صوری خود با یکدیگر است که حجم آن‌ها با توجه به تفاهم‌نامه و اخباری مبنی بر مذاکرات برای توافق در 10 تیر سال‌جاری تغییری نداشته که این موضوع بر گفته یک دلال صحه دارد که به اقتصادنیوز گفت: دلالان ارز را برای نگه‌داری خرید نمی‌کنند و نگه داشتن ارز توسط دلال ضرر محسوب می‌شود بلکه دلالان ارز را تنها برای معامله خرید و فروش می‌کنند و هرچه گردش ارز بیشتر باشد سود بیشتر خواهد بود.

با توجه به این که بازارهای همگون و متاثر بر یکدیگر همچون بازار طلا، ارز و بورس در چند ماه گذشته بسیار از سپرده بانکی تاثیر پذیرفته و سرمایه‌ها از این بازارها به سمت سپرده بانکی حرکت کرده نمی‌توان بر پیش‌بینی برخی دلالان و صرافان اعتماد کرد زیرا در میزان عرضه و تقاضا ارز به ویژه دلار تغیری رخ نداده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار ارز و پول, اخبار مهم دلار

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب