سود “سلف سرویسی” مد جدید بورس تهران !

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

با اتمام ساعات معاملات روز یکشنبه 94.01.23 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 966 واحد کاهش به رقم 50639 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 2086 واحد کاهش عدد 135495 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 534 واحد افت به رقم 29655 واحد رسيد.

همچنین در این روز “شاراک” با 17 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تاپیکو” با 94 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 13 واحد افت به رقم 750 واحد رسید.

در این شرایط امروز “شتران” با 2 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با 3 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 2062 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1082 میلیارد ریال رسید.

در یک روز سرد بهاری بورس، امروز هم شاهد روند تعادلی مورد نظر متولیان بازار سرمایه بودیم بطوریکه این روند تعادلی مورد نظر با افت بیش از 1238 واحدی همان شاخص مورد اهمیت مسئولین و رسانه های جمعی و ملی در حال پس گرفتن رکوردهای چند روز گذشته خود و بازگشت به دره های قدیم می باشد بطوریکه مدار 68 هزار واحدی تنها جایگاه در خور بازار امروز بود.

براساس گزارش بورس نیوز، سهام اغلب شرکت های بورسی در معاملات روز جاری خود را به قیمت های قبل از آغاز روند صعودی مقطعی روزهای گذشته نزدیک تر کردند.

قیمت هایی که اگرچه به نظر اهالی تالار دست نیافتنی تصور می شد اما برنامه متولیان بازار سرمایه برای روزهای پس از توافق و اصرار برای ایجاد روند متعادل از طریق عرضه های اولیه و نیز عرضه سهام واگذار شده در گذشته سبب شد تا یکبار دیگر قیمت های هفته گذشته سهام شرکت ها مجدداً دست یافتنی شود.

حال کمی به عقب باز می گردیم به سال 93 یعنی سالی که روند نزولی شاخص های بورس و افت قیمت سهام شرکت ها خواب را از چشمان اهالی تالار گرفته بود، روزهایی که اهالی تالار نه دیده می شدند و نه صدایی از آنها به گوش می رسید، قطعاً خاطرتان هست که افت بیش از 17 هزار واحدی شاخص بورس منجر به زیان 45 تا بعضاً 60 درصدی اغلب فعالان بازار سرمایه شد، راستی آنجا هم برای متعادل کردن روند نزولی برنامه داشتید؟ چند بار در رسانه ملی برای بیان علت های نزول و بیان راهکارهای خروج از نزول حاضر شدید؟

جالب است که برنامه های مسئولین محترم بورسی در روند نزولی همیشه نوش داروی بعد از مرگ سهراب بوده اما همین برنامه ها در روند صعودی تبدیل به واکسن قبل از بیماری می شود.

امروز روی صحبت با افرادی است که بی خبر از بازار سرمایه تا به یک سهامدار بورسی می رسند با ظاهری تقریباً برافروخته و نگاهی عاقل اندر سفیه می گویند “بازارتان هم که مثبته و بورستان کلی رشد کرده”، بله برادر عزیز اگر منظور شما از بورس ما شاخص کل است، حق با شماست رشد کرده اما اگر از حال و اوضاع پرتفوی ما میپرسی که نه برادر همچنین که قرار شد اندکی از زیان های قابل توجه سال گذشته جبران شود سیل برنامه ها و تعادل سازی و عرضه های اولیه از راه رسید و مابه همان خانه اول بازگشتیم.

متأسفانه شما می شنوید اما ما می بینیم، سال گذشته هرچه زیان دیدیم برگردن بحث مذاکرات هسته ای انداختند و انداختیم، هرگاه مذاکرات برگزار می شد خود را برای یک روند نزولی آماده می کردیم و بعد از پایان مذاکرات عادت همیشگی و روند تکراری نزولی آغاز می شد بی آنکه برنامه ای برای متعادل سازی و کنترل آن وجود داشته باشد اما امروز در حالی شاهد ذوب شدن مجدد سرمایه ها و روند نزولی قیمت سهام اغلب شرکت ها هستیم که بزرگترین ریسک بازار سرمایه، بزرگترین عامل روند نزولی سال های گذشته بورس یعنی تحریم و ریسک مذاکره با 1+5 از روی شانه های بورس برداشته شده اما چه شد؟ بازار ارز روند صعودی گرفت و رشد بازار سرمایه با تصمیمات نادرست مسئولین روند نزولی به خود گرفت. راستی چرا روند نزولی شکل گرفته از بحث مذاکرات طولانی مدت و روند صعودی آن بسیار کوتاه مدت است؟

جالب است که براحتی با اقدامات نابه جا نقدینگی و اعتمادی را که پس از مدت ها در حال بازگشت به بازار سرمایه است را در حال فراری دادن هستیم.

برای جلوگیری از روند صعودی هیجانی و متعادل کردن بازار حاضر هستیم دست به هر کاری بزنیم. سهامی را در بورس عرضه می کنیم که بزرگ باشد و نقدینگی زیادی جذب خود کند تا از تقاضا برای دیگر سهام بورس بکاهیم بی آنکه دقت نظری بر صورت های مالی، نحوه گزارش دهی و سود پیش بینی شده آن شرکت داشته باشیم و خود همین شرکت ها در آینده ای نه چندان دور تبدیل به یکی دیگر معضلات بزرگ بازار سرمایه خواهند شد.

در بورس ما سهام شرکت ها دو دسته هستند، آنهایی که مشمول قوانین می شوند و آنهایی که قرار نیست از قانون تبعیت کنند اما نکته جالب تر آنکه اغلب این شرکت هایی که خود را مقید به اجرای هیچ قانونی نمی بینند و مشمول لطف و مهر مسئولین بورس نیز قرار دارند معمولاً روند صعودی قابل قبولی را از خود به نمایش می گذارند. برای درک این مطلب مثالی برای شما می آورم تا بهتر متوجه شوید.

در بدترین وضعیت بازار سرمایه سهام شرکت های یک گروه معروف به نام پالایشی متوقف بودند و سر و صدای زیادی هم نیز به پا کردند، جالب است بدانید که علت اصلی توقف این نمادها که از سوی متولیان بازار سرمایه روی داد عدم مشخص بودن سود شرکت های این گروه با توجه به برخی موارد همچون بحث کیفی سازی و غیره بود یعنی نماد این شرکت ها متوقف شد که مثلاً شفاف شوند تا خدای ناکرده کسی از خرید آنها زیانی عایدش نشود.

خلاصه کل بازار در روند نزولی و افت قیمت داشت روزگار می گذارند و این گروه در خارج از بازار به تماشای آن نشسته بودند تا پس از تعیین تکلیفشان مجدداً وارد بورس شوند.

سرانجام پس از فشارهای فراوان سهامداران و پیگیری های مجلس و دستور دولت این شرکت ها گزارش های مالی خود را روانه سایت کدال کردند، گزارشاتی که نه تنها خبری از شفافیت در آنها نبود بلکه مبهم تراز گذشته نیز شدند اما نتیجه این ابهامات همچون عسل شیرین بود چراکه نماد پالایشی ها با میانگین افت قیمت 40 درصدی در 26 اسفند ماه بازگشایی شدند و از تاریخ 27 اسفند ماه سال 93 تا به امروز یعنی در کمتر از یک ماه بازدهی های نجومی دادند بطوریکه “شتران” 88 درصد، “شاوان” 79.5 درصد، “شبندر” 56 درصد، “شراز” 47 درصد، “شپنا” 24 درصد و “شبریز” 13 درصد بازدهی مثبت داشته اند و در این بین هم هیچکس نگران تعادل در آنها و خدای ناکرده حباب قیمتی نشده، جالب اینجاست که این شرکت ها سودهای خود را به حالت سلف سرویسی به سایت کدال ارایه کرده اند یعنی 3 تا 4 سود این شرکت ها اعلام کرده اند تا بازار هر کدام را که میلش کشید انتخاب نماید به این میگن عدالت و شفافیت.

حالا وای به حال روزی که گروهی مثل بانک، خودرو، قندی، تجهیزاتی، فلزی و یا پتروشیمی دو روز صف خرید داشته باشند، از در و دیوار فروشنده نازل می شود البته یک وقت فکر نکنید فشاری برای عرضه بر آنها وارد شده نه همه با میل و رضایت قلبی خودشان می فروشند. برای این مورد هم مثال داریم، تنها یک روز بعد از بیانیه لوزان همچین که پول با اعتماد و اطمینان هوس کرد وارد بورس شود سیل نگرانی مسئولین و برنامه های مدون متعادل سازی در بازار سرمایه سرازیر شد تا نکنه خدای ناکرده بازار حبابی نشود. جالبه بدونین که پالایشی ها در حالی با موتور توربو جت بازدهی منفی خود را جبران کردند و الان در مسیر بازدهی مثبت قرار داند که بقیه بازار همچنان در ماتم زیان به سر می برد.

قابل توجه بعضی ها که فکر می کنن سهامدار طی این چند روزی که شاخص سربالا شد پول پارو می کردند، نه عزیز من، سهامدارا داشتند 10، 15 درصد از زیان 50، 60 درصدی سال 93 را جبران می کردن که آنهم به لطف عرضه های اولیه ای و عرضه سهام شرکت های واگذار شده در گذشته توسط حقوقی به تبع نگرانی مسئولین و در جهت متعادل سازی، دود شد رفت هوا.

باز هم بگم یا تا همین جا بسه؟

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب