پیش بینی مثبت از روند آتی بورس / هیچ دلیل برای ریزش بازار سرمایه وجود ندارد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
هیچ دلیل برای ریزش بازار سرمایه وجود ندارد/پیش بینی مثبت از روند آتی بورس

اخبار انتشار یافته در حوزه های مختلف به ویژه بخش سیاسی در حالی مثبت ارزیابی می شود که به نظر می رسد طی سال جاری دلیلی برای ریزش بازار سرمایه و افت قیمتی سهام شرکت های بورسی وجود نداشته باشد.

تجربه سال گذشته در بورس تکرار نمی شود

دبیر کل کانون کارگزاران با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: با توجه به شرایط سیاسی و اقتصادی کشور انتظار می رود تا بورس طی سال جاری در مسیری مثبت حرکت کند که البته در این مسیر به طور قطع با نوسانات مثبت و منفی همراه خواهد شد. براین اساس آنچه مسلم به نظر می رسد این است که تجربه تداوم افت ارزش سهام شرکت های بورسی امسال تکرار نخواهد شد و از این بابت نگرانی وجود ندارد.

روح اله میرصانعی به افزایش عرضه سهام طی روزهای اخیر اشاره کرد و گفت: بازار سرمایه در حالی 15 ماه روند منفی را سپری کرده که به همین دلیل بسیاری از سهامداران حقوقی فرصتی برای فروش سهام نداشته اند و به نظر می رسد در شرایط فعلی امکان واگذاری سهام برای بزرگان بازار سرمایه فراهم گردیده و این امر به افزایش عرضه سهام طی روزهای اخیر منجر شده است.

لغو تحریم ها در کنار کاهش نرخ سود بانکی موجب رونق اقتصادی می شود

وی با اشاره به آثار مثبت ناشی از کاهش یا لغو تحریم های بین المللی بر وضعیت اقتصادی کشور، در این خصوص افزود: به طور قطع گشایش روابط بین المللی آثار مثبتی بر صنایع مختلف براساس الویت زمانی یا تأخیر زمانی اعمال می کند و بدون شک بر کل اقتصاد کشور اثرگذار خواهد بود. به گونه ای که وصول مطالبات حاصل از درآمدهای نفتی و افزایش درآمدهای دولت یکی از مهمترین مواردی است که در پی لغو تحریم ها حاصل می شود و در نتیجه تحقق آن بودجه عمرانی دولت افزایش می یابد. از این رو تقاضا برای تولید بنگاه ها با رشد همراه می شود که در ادامه این روند شاهد شکوفایی و رونق صنایع مختلف خواهیم بود.

دبیر کل کانون کارگزاران ادامه داد: همه این موارد در حالی بر وضعیت سودآوری شرکت های بورسی و ارزش سهام آنها اثر می گذارد که در کنار اجرای برنامه هایی همچون کاهش نرخ بهره بانکی می تواند موجب رونق اقتصادی کشور و بازار سرمایه گردد.

عرضه سهام توسط حقوقی ها بیش از عرضه های اولیه بر روند بورس اثرگذار است

میرصانعی همچنین به عرضه های اولیه انجام شده طی هفته گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: بسیاری از فعالان بازار سرمایه در حالی اعلام خبر عرضه های اولیه سهام شرکت های بورسی و فرابورسی را بر روند نزولی روزهای اخیر بورس مؤثر می دانند که به اعتقاد بنده عرضه سهام شرکت ها توسط سهامداران حقوقی بیش از عرضه های اولیه انجام شده اثرگذار بوده است. چراکه سهامداران حقوقی بازیگران بازار سرمایه هستند و از فرصت فراهم شده برای فروش سهام استفاده کرده اند و افزایش این روند طی مدت کوتاهی موجب تشکیل روند نزولی در بورس شده است. علاوه بر این، حجم عرضه های انجام شده در مقابل عمق بازار سهام ناچیز به نظر می رسد و این عرضه ها از نظر حجم و ارزش نمی توانند بر کلیت بازار سرمایه مؤثر واقع شوند.

کشف قیمت سهام شرکت ها تنها توسط سهامداران انجام می شود

دبیر کل کانون کارگزاران افزود: اگرچه زمان عرضه اولیه سهام شرکت ها می بایست براساس کار کارشناسی انجام شود و عرضه سهام شرکت های تازه وارد در شرایط کنونی بازار سرمایه جای بحث دارد. اما در خصوص نحوه کشف قیمت سهام یا ارزندگی آنها می توان گفت شرکت بورس و فرابورس به عنوان نهاد ناظر نبایستی هیچگونه دخالتی در این فرآیند کنند و مجموعه های مذکور تنها بسترهای لازم جهت ورود شرکت ها را فراهم می نمایند و وظایفی مبنی بر کشف قیمت شرکت ها براساس ارزندگی آنها ندارند. برهمین اساس می توان گفت فعالان بازار سرمایه و رقابت میان آنها در نهایت موجب قیمت خوردن سهام تازه وارد می شود و این سهامداران هستند که براساس تحلیل خود اقدام به خرید سهام یک شرکت می کنند.

اقدام سازمان برای جلوگیری از افت بورس مؤثر واقع نشد

وی در خاتمه در پاسخ به برخی انتقادات مبنی بر عدم اجرای برنامه کارآمد از سوی سازمان بورس در راستای متعادل سازی معاملات طی 15 ماهه اخیر ابراز داشت: مسئولان ارشد سازمان بورس در زمان تداوم روند نزولی جلسات متعددی با وزیر اقتصاد جهت یافتن راهکار اساسی برای برون رفت از شرایط پیش آمده برگزار کرده اند که در نتیجه آن تزریق نقدینگی به بورس یکی از راهکارهای موجود انتخاب شد.

این در حالی است که مبالغ وارد شده به بورس از طریق نهادها و صندوق ها راهکار کارآمدی برای رفع مشکلات موجود نبود. چراکه با تزریق نقدینگی یا عرضه سهام شرکت ها نمی توان روند بازار سرمایه را متعادل کرد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: آینده بازار بورس, اخبار مهم بورس, ریزش بازار بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب