کاهش نرخ سود بانکی به تنهایی موجب رونق بورس نمی‌شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که کاهش نرخ سود بانکی در پایین آمدن ریسک بورس بی‌تاثیر نخواهد بود گفت: ریسک‌های دیگری نیز متوجه بازار سهام است که برای رونق معاملات باید برطرف شوند.

جواد عشقی‌نژاد در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم در خصوص تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر معاملات بازار سرمایه گفت: آنچه در خصوص سود بانکی در کشور ما و سایر کشورها در حال حاضر انجام می شود به شرایط اقتصادی و دیگر مولفه‌ها بستگی دارد و فاصله نرخ تورم و سود بانکی به تنهایی نمی تواند ملاک پایین آمدن نرخ سود بانکی باشد.
این کارشناس اقتصادی افزود: بررسی ها نشان  می‌دهد در برخی کشورها نرخ سود بانکی صفر و در بعضی مواقع با پرداخت هزینه همراه است و این موضوع در حالی اتفاق می افتد که نرخ تورم در این کشورها بسیار ناچیز و در حد رونق اقتصادی است.
وی تصریح کرد: نرخ سود بانکی باید تابعی از عرضه و تقاضای پول در کشور باشد و دولت نباید به صورت دستوری آن را کاهش و یا افزایش دهد.
عشق‌نژاد با اشاره به این که این روزها زمزمه‌هایی مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی از 22 به 20 درصد شنیده می‌شود گفت: این کاهش تاثیر ناچیزی بر پایین آمدن نرخ تسهیلات ارائه شده به بنگاههای تولیدی دارد چرا که بجز بالا بودن سود تسهیلات ارائه شده به آنها، مشکلاتی چون بدهی معوق صنعتگران در شرایط کنونی بنگاههای تولیدی را از رسیدن به نقطه مطلوب بازمی‌دارد.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص تاثیر نرخ سود بانکی بر معاملات بورس نیز اذعان داشت: این اتفاق به تنهایی نمی تواند موجب رونق بازار سهام شود چرا که ریسک‌های دیگری که غیرقابل کنترل هستند معاملات بورس را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
وی با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی بر معاملات بازار سهام بی‌تاثیر هم نخواهد بود افزود: نتیجه مذاکرات هسته‌ای از جمله ریسک‌های بورس است که با انتشار بیانیه لوزان قدری از رسیک‌های بازار کاسته شد و آرامش نسبی به معاملات بازگشت.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب