تخفیف 10 درصدی در قیمت خوراک با هدف توسعه پالایشگاه‌های نفت

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
پالایشگاه‌های نفت

 وزارت نفت با هدف توسعه پالایشگاه‌های قدیمی با استفاده از اعتبارات بند “ق” بودجه، 10 درصد در قیمت خوراک نفت خام تخفیف قائل می شود.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا، مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اشاره به دستورعمل بند “ق تبصره 2 قانون بودجه 93” گفت: طبق این بند از قانون بودجه امسال، دستور عملی از سوی وزیر نفت صادر شده است که فرصت طلایی برای ساخت پالایشگاه‌های جدید و توسعه پالایشگاه‌های قدیمی محسوب می‌شود.

شهاب الدین متاجی افزود: این دستورعمل امکان تخفیف 10 درصدی قیمت نفت خام این پالایشگاه‌ها را فراهم آورده است.

وی با بیان این که پالایشگاه هرمز نیز می تواند از این دستورعمل، استفاده کند، افزود: این شرکت می تواند نمودار فرآیندی مناسب را به منظور امکان صادرات فرآورده و انجام تعهدات مالی ناشی از سرمایه گذاری انتخاب کند.

متاجی تصریح کرد: با توجه به کاهش مصرف نفت کوره در دنیا و لزوم رعایت استانداردهای زیست محیطی، هزینه احداث پالایشگاه بیشتر از پالایشگاه‌های موجود خواهد بود؛ اما افزایش تخفیف مواد اولیه، این امکان را می دهد که با درآمد حاصل بتوان امکان پرداخت وام‌های دریافتی از بانکها و موسسات مالی را فراهم کرد.

به گفته مدیر برنامه ریزی تلفیقی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های به این ترتیب مشکلات مالی تامین منابع مالی ساخت پالایشگاه ها برطرف خواهد شد.

براساس اعلام وزارت نفت، در اواخر سال گذشته پیشنهاد جابه جایی محل ساخت پالایشگاه هرمز از بندرعباس به جاسک به منظور بهبود معیارهای اقتصادی و ایجاد جدابیت برای سرمایه گذاران داده شد.

این در حالی است که منطقه آتی صنعتی جاسک به دلیل برخوردار شدن از تاسیسات جانبی و زیر ساخت مشترک، تخفیف مطلوب در قیمت خوراک، همچنین کامل در نظر گرفته شدن زنجیره فرآیند و ارزش افزوده پالایشگاهها (از طریق احداث واحدهای فرآیندی تبدیل فرآورده های سنگین به محصولات سبک و با ارزش)،ضمن کاهش میزان سرمایه گذاری احداث پالایشگاههایی مشابه پالایشگاه هرمز،نتایج اقتصادی مطلوبتری را خواهد داشت.

بنابراین به منظور بهبود پارامترهای اقتصادی طرح پالایشگاه هرمز و ایجاد جدابیت و انگیزه برای حضور سرمایه گذاران در این طرح، جابجا کردن محل احداث پالایشگاه از بندرعباس به جاسک پیشنهاد شده است.

بر اساس این گزارش طرح ساخت پالایشگاه نفت خام هرمز با ظرفیت ٣٠٠ هزار بشکه در روز در سال ١٣٨٥ به تصویب هیئت مدیره شرکت ملی پالایش و پخش رسید و سرمایه گذاری مورد نیاز این طرح در حدود ٧٥٠٠ میلیون دلار برآورد شده بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم پالایشگاه ها

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب