حرکت در مسیر صعودی، گرایش کلی بازار سرمایه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
تحلیل تکنیکال و بنیادی شاخص

روند منفی قیمت سهام شرکت های بورسی و در پی آن افت شاخص های بورس به دلیل اختلاف نظرهای موجود پیرامون چگونگی لغو تحریم های بین المللی اتفاق افتاده است.

مدیر عامل شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز، عنوان کرد: فعالان بازار سرمایه در حالی پیش بینی و چشم انداز مثبتی پیرامون وضعیت آتی بورس متصور هستند که به نظر می رسد انتشار برخی اخبار مبنی بر تمدید یا عدم دستیابی به توافق هسته ای ناشی از برخی اظهارات مقامات خارجی موجب نگرانی سهامداران شده است.

این در حالی است که با توجه به مذاکرات سخت و پی در پی تیم سیاسی کشور بعید به نظر می رسد که طی تیر ماه سال جاری توافق نهایی حاصل نشود. چراکه از یک سو دولت و اقتصاد کشور به این دستاورد سیاسی نیاز دارد و از سوی دیگر کشورهای طرف مقابل نیز به تحت کنترل گرفتن مسائل هسته ای ایران تمایل دارند. براین اساس با توجه به نقطه نظرات مقامات ارشد دولتی داخلی و خارجی انتظار می رود تا توافق هسته ای طی تیر ماه امسال نهایی گردد.

حسنعلی بشارت احسانی روند آتی بازار سرمایه را مثبت پیش بینی کرد و در این خصوص افزود: گرایش کلی بازار سرمایه حرکت در مسیر صعودی به نظر می رسد و افت قابل توجه ارزش سهام شرکت های بورسی قابل تصور نیست. البته به طور قطع روند صعودی بورس طی سال جار چندان پرشتاب نخواهد بود و با نوسانات مثبت و منفی تحت تأثیر اخبار و اتفاقات آتی همراه می شود.

وی همچنین در خصوص آثار احتمالی ناشی از انتشار خبر اعمال تحریم اتحادیه اروپا بر بانک تجارت و 32 شرکت کشتیرانی بر روند بازار سرمایه ابراز داشت: اعمال این تحریم ها موضوع جدیدی نیست و سال هاست که بر 40 شرکت اعمال می شود. علاوه بر این، پیگیری و شکایت مدیران مجموعه های مذکور در دادگاه اروپایی برخلاف حکم دادگاه مبنی بر لغو تحریم های اعمالی به نتیجه مثبتی ختم نشده و تحریم ها همچنان به قوت خود باقی مانده بود.

براین اساس به نظر می رسد اتحادیه اروپا بار دیگر با بهانه های مختلف اقدام به تمدید تحریم ها نموده حال آنکه این امر آثار عملی و اجرایی جدیدی بر وضعیت سودآوری شرکت ها و نیز بازار سرمایه در پی نخواهد داشت.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: اعمال تحریم های بین المللی موجب افزایش 25 تا 45 درصدی بهای تمام شده محصولات و خدمات شده که این هزینه اضافی و عدم کارایی ناشی از تحریم ها بر وضعیت اقتصادی کشور بسیار مؤثر بوده و موجب مشکلات اقتصادی فراوانی شده است.

براین اساس انتظار می رود با افت هزینه های تولید و ارایه خدمات ناشی از برداشتن تحریم ها شاهد رشد سودآوری شرکت های مختلف باشیم که این امر در نهایت بر ارزش سهام آنها مؤثر واقع می گردد. چراکه بازار سرمایه نیز به عملکرد و وضعیت سودآوری شرکت های فعال بورسی بستگی دارد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری توسعه سرمایه دنیا در خاتمه افزود: در صورت دستیابی به توفق جامع هسته ای وضعیت سودآوری تقریباً تمام صنایع فعال بورسی همچون بانک، فلزات اساسی، خودرو و پتروشیمی رو به رشد خواهد بود که البته میزان آثار مثبت اعمالی بر صنایع مختلف ناشی از لغو تحریم ها متفاوت خواهد بود و طی بازه بلندمدت نمود پیدا می کند. علاوه بر این، صنایع غذایی از جمله گروه هایی هستند که متأثر از روابط بین المللی کشور نبوده و عدم توافق هسته ای تأثیر منفی بر عملکرد آنها اعمال نمی کند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: روند صعودی بورس, رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب