با عرضه سهام عطش بازار را سرکوب نکنید / بخاطر عجله، مرغ تخم طلا را نکشیم

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
محمود رضا خواجه نصیر

در هر بازار سرمایه ای نحوه و نوع عرضه سهام توسط متولیان بازار و یا سهامداران حقوقی جزء موضوعات مهم می باشد بطوریکه در این بازار ها عرضه سهام متناسب با عمق و شرایط بازار باید صورت بگیرد.

محمود رضا خواجه نصیرمدیر اداره نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز با بیان مطلب فوق اظهار داشت:اگرچه در برخی مواقع ما با تقاضای بسیاری حتی بیش از 1000 میلیارد تومان در بازار مواجه می شویم اما این موضوع نباید سبب ایجاد افزایش میزان عرضه ها از سوی شرکت های حقوقی تا حدی شود که به بازار ضربه وارد کند و این شرکت ها باید سهام خود را مبتنی بر شرایط بازار سرمایه عرضه نمایند و این نوع عملکرد برای مدیران شرکت های حقوقی یک تکلیف اساسی است.

وی افزود: معاملات مدیران شرکت های حقوقی نباید بر روی بازار سرمایه تاثیر گذار باشد و به تنهایی جریان بازار را تغییر دهند. به عبارت ساده تر مدیر حقوقی که سهام بلوکی و یا عمده شرکتی را در اختیار دارد نباید رفتاری همانند سهامداران خرد داشته باشد و حتی اگر اقدام آنها توجیه سرمایه گذاری و تحلیلی داشته باشد آنها موظف هستند رفتار حرفه ای از خود نشان دهند.

خواجه نصیر با اشاره به عرضه های قابل توجه و پیاپی برخی شرکت های حقوقی طی روزهای اخیر عنوان کرد: در روزهای گذشته شخصا پیگیر این موضوع بوده ام و از مدیران شرکت های بورسی و کارگزاران درخواست کرده ام که فعالیت آنها در سمت عرضه متناسب با شرایط بازار و صبورانه باشد.به هیچ وجه قصد جلوگیری از عرضه یا مداخله مستقیم مطرح نبوده بلکه مواجهه حرفه ای با این موضوع است که مطرح می باشد.عرضه نباید موجب سرکوب عطش بازار شود بلکه باید پاسخگوی این عطش باشد.

وی ادامه داد: درخواست ما مشخصا صبر و حوصله و رفتار حرفه ای مسولانه است. ورود سفارشات با حجم بسیار بالا و ناگهانی و ثبت سفارش بالا بر روی سامانه به گونه ای که روند سهم را تحت تاثیر قرار داده یا متوقف و یا خریداران را بترساند حرفه ای نیست.

اینکه کارگزاری با دریافت یک سفارش حجیم بجای وقت گذاشتن و عرضه آرام متناسب با بازار ناگهان اقدام به عرضه و ثبت سفارشات حجیم نماید نه به نفع بازار است و نه به نفع فروشنده.

از سویی دیگر بنظر می رسد در شرایطی که بازار بلوک برای سهامداران عمده ایجاد شده بهترین مکان برای فروش سهام بصورت یکجا همین بازار باشد درحالیکه اغلب حقوقی های بورس طی روزهای گذشته که قصد خروج از نمادی را داشتند از این بازار استفاده نکردند و با عرضه های خود به بازار سرمایه هیجانات منفی وارد نمودند.

البته ما سهامداران حقوقی زیادی هم داریم که با نگاهی کاملا حرفه ای شرایط بازار را درک می کنند و به بازار کمک هم می کنند.

مدیر نظارت بر بورس ها و بازارهای سازمان بورس تصریح کرد: بازار سرمایه همانند مرغ تخم طلایی است که باید برای استفاده از منفعت آن با صبر و بدور از عجله رفتار کرد اینکه ما به تبع طمع بالا و بدست آوردن طلای بیشتر اقدام به دریدن شکم این مرغ کنیم جز از دست دادن منافع و محل درآمد خود با کشتن این مرغ نتیجه دیگری عایدمان نمی شود و دود اینگونه تصمیمات و رفتارها به چشم خودمان می رود.

لذا از سهامداران بزرگ تقاضا دارم تا با صبر و درایت فرصت های به وجود آمده را غنیمت بدانند و جهت فروش سهام خود که حق ایشان است در دوره بلند مدت تری برنامه ریزی کنند خصوصا اینکه در بازاری که پس از مدتها با اعتماد و اقبال مجدد نقدینگی مواجه شده است این موضوع از اهمیت بالاتری برخوردار می باشد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار بورس نیوز مبنی بر علت عرضه های اولیه پیاپی و ناهمگن با صنایع مورد اقبال بازار پس از اعلام بیانیه لوزان و تفاهم سیاسی شکل گرفته در بحث موضوع هسته ای، اظهار داشت: هیچگاه هدف از عرضه های اولیه جلوگیری از رشد بازار سرمایه و شاخص های بورس نبوده و این عرضه ها نیز با توجه به تقاضای بالایی که برای خرید سهام در بورس وجود داشت با هدف افزایش تعداد شرکتها و توسعه بازار صورت پذیرفت که البته روند بازار در روز عرضه به گونه ای رقم خورده بود که بنا به هردلیلی از میزان تقاضای روزهای گذشته کاسته شده بود و این موضوع قابل پیش بینی نبود و به همین دلیل از عرضه های بعدی علی رغم فشارهای مکرر سهامداران عمده این شرکت ها جلوگیری به عمل آمد.

اما در خصوص نوع فعالیت و صنایع شرکت های عرضه شده باید گفت که این موضوع در اختیار ما نیست و به علت محدود بودن شرکت های آماده عرضه ما تنها قادر به عرضه سهام شرکت هایی هستیم که برای واگذاری آماده هستند و قطعا اگر شرکت هایی از جنس صنایع و گروه های مورد اقبال بازار طی مدت مزکور برای عرضه آماده می بودند مسولین ابتدا از واگذاری آنها اقدام می کردند.هرچند که در عرضه همین شرکت های واگذار شده نیز تمامی تلاش مسولین عرضه متناسب با تقاضای بازار بود که متاسفانه شرایط بازار در روز عرضه به گونه دیگری رقم خورد.

خواجه نصیر در پایان گفتگوی خود خاطرنشان کرد: رشد و توسعه بازار هدف اصلی ما است و درحالیکه ما به عرضه ها و نحوه آن تا این حد اهمیت می دهیم قطعا در عرضه های اولیه هم این حساسیت را داریم و ورود شرکت ها را متناسب با کشش بازار و تقاضای واقعی برنامه ریزی می کنیم.

ازهمین رو علی رغم وجود شرکت های آماده برای عرضه اما فعلا تا فرآهم شدن شرایط مناسب در بازار سرمایه این عرضه ها انجام نخواهد شد کما اینکه در سال گذشته هم چنین بوده است.معهذا معتقدیم راه بزرگ شدن بازار و ایجاد ظرفیت های جدید، ورود شرکت های جدید است اما باید این موضوع به گونه ای برنامه ریزی شود که عرضه اولیه با خود پول جدید به همراه بیاورد و برای رسیدن به این مهم بازاریابی، تبلیغات و برمامه ریزی مناسب لازم است که این موضوع را به بورس و فرابورس منعکس کرده ایم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

قصد خرید یا فروش ارز دیجیتال در ایران را دارید؟ در این سایت می‌توانید با اطمینان و با چند کلیک خرید کنید:

نام ویژگی‌هاامتیاز
نوبیتکس
 • خرید ارز دیجیتال با کارت بانکی شتاب
 • بدون نگرانی از تحریم
 • معامله با کارمزد و سرعت مناسب
 • ترید ارز دیجیتال با دلار (تتر) و ریال
صرافی خارجی کوینکس

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, دلیل عرضه سنگین سهام توسط حقوقی ها

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب