به اخبار و شایعات هدفمند توجه نکنید

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

طبیعت بازار نوسان است! در حقیقت جزء لاینفک بازار سرمایه نوسانات و تغییرات است. اگر انتظار داشته باشیم روزی 2 هزار واحد بازار رشد کند پس نباید از سقوط های 500 -600 واحدی حتی 1000 واحدی متعجب شویم.

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان این مطلب گفت: بازدهی 11 درصدی طی 10 روز کاری ابتدای سال 94 تا حدودی مؤید این است که بازار، سال خوبی را شروع کرده است. اما اگر این رشد می خواست به همین منوال ادامه پیدا می کرد به نگرانی ها دامن می زد و خطرناک می شد و اساساً دور از منطق هم بود.

فردین آقا بزرگی ادامه داد: طبیعتاً به واسطه ذات بازار این مثبت و منفی ها باید وجود داشته باشد که این اتفاق هم افتاده و هیچ مورد خاصی جز تفاسیر مختلف برای سرمایه گذاران در پی ندارد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی عده ای نوسان گیری را در پیش می گیرند اما به اعتقاد من، سهامداران میان مدت و بلند مدت برنده معاملات امسال هستند چون در بازار هیجانی و رو به رشد که مبتنی بر اطلاعات و اخبار از جمله بحث های هسته ای و موارد دیگر است که نتیجه نهایی آن فعلاً قابل پیش بینی نیست که دقیقاً چه اتفاقی می افتد، خرید با فرض نوسان گیری کار بسیار پرریسکی خواهد بود.

وی ادامه داد: اینکه سهامدار برآورد کند در چه مقطعی وارد سهم شود و خرید آن مناسب است و در چه مقطعی خارج شود کار مشکلی است اما مهم این است که اراده حاکم در باب مذاکرات همانطور که مسولان ارشد نظام تأکید داشتند رفع دغدغه های طرفین است که تا حد زیادی این مسائل برطرف شده و رسیدن به نتایج و مقاصد طرفین دور از دسترس نخواهد بود.

آقا بزرگی در ادامه شرایط روانی فعلی را آسیب شناسی کرد و اظهار داشت: در همین شرایط عده ای با کسب سودآوری بیشتر به اخبار غیر موثق و شایعات دامن زده و این اخباری که رد و بدل می شود  عده ای از سهامداران را نگران می کند که مثلاً اگر یک شرکت بزرگ در بازار عرضه شود و نقدینگی زیادی بخواهد سایر سهم ها منفی می شوند پس دوباره دومینوی منفی بین نمادها آغاز می شود.

این کارشناس بازار سرمایه برای وارد نشدن بازار به سیکل اشتباه گفت: در چنین شرایطی اتکا به اطلاعاتی که می تواند هیچ مبنای درست و واقعی نداشته باشد باید مبنای تصمیم گیری سهامداران و سرمایه گذاران باشد چون فعالان بازار واقف هستند که مجموعه ای از ریسک های بازار از جمله ریسک هسته ای، ابهامات برخی صنایع و برخی تصمیمات نهادهای قانون گذار و مجری که بر خلاف حرکت رونق بورس بود،  پشت سر گذاشته شده است و مجموع آیین نامه ها ، ضوابط و قوانین صادر شده طی چند ماه اخیر در جهت تقویت تولید و بازار سرمایه است.

وی تأکید کرد: با یک وقفه زمانی اثر این تصمیمات در بازار متبلور می شود به عنوان مثال کاهش سود سپرده بانکی، تعدیل نرخ خوراک پتروشیمی ها، تعدیل نرخ قیمت محصولات و تصمیمات صندوق توسعه بازار و تشکیل کمیته ثبات بازار همگی تدابیر زیر ساختی بوده که بستر اولیه برای متعادل سازی و روند بهبود بورس را فراهم کرده است و در این شرایط به نظر من طبیعی ترین چیزی که می توان دید همان چیزی است که این روزها در بازار در حال رخ دادن است.

آقا بزرگی ادامه داد: حدود 11 درصد از ابتدای سال بازدهی رقم خورده است پس افت 2-3 درصد کاملاً طبیعی است، چون معدل بازدهی بازار، مثبت قابل توجه بوده است و شخصاً کمتر به یاد دارم در یک عملکرد سالانه در ماه آغازین سال، دو تا سه عرضه اولیه پیش بینی شده باشد که همین عرضه های اولیه نشان از رویکرد مثبت و وجود نقدینگی آماده برای ورود به بورس دارد و این شرایط مثبت باید به فال نیک گرفته شود البته به دور از هیجانات و احساساتی که می تواند در چنین شرایطی حاکم باشد.

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی ممکن است اراده ای از طرف برخی که به دنبال سودآوری های بیشتر هستند شکل بگیرد، گفت: در چنین فضایی برخی به فضای منفی و مثبت بازار دامن می زنند تا سودهای مد نظرشان را کسب کنند در حالیکه همین چند روز خیلی از کارشناسان در برابر این پرسش که چرا بازار منفی شد؟ نمی توانستند جواب منطقی و خاصی داشته باشند در حالیکه اگر از مثبت شدن بازار کسی پرسش کند عوامل متعددی قابل مطرح بود پس اینکه عده ای منفی شدن بازار را بر گردن دو سه عرضه اولیه بیندازند یک بحث حاشیه ای است که اثرش در آن حدی که در برخی از تحلیل ها مطرح می شود، نیست.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است: مسولان بازار سرمایه همه این مناسبات را در نظر دارند که چنانچه این عرضه ها از یک حدی بیشتر شود و بخواهد از نظر جذب نقدینگی به بازار فشار بیاورد، عرضه های اولیه را کنترل کنند و در یک حد متعادل نگه دارند بنابراین جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

آقا بزرگی در پایان گفتگو به سنا درخصوص چشم انداز بازار گفت: در فضایی که حتی روزانه و به طور پراکنده و متعدد اخباری وارد فضای اقتصادی بازار می شود، ترسیم یک چشم انداز روشن کار دشواری است اما با اطلاعات موجود و فرض ثابت ماندن همه عواملی که در بورس اثر گذار است سال خوبی را برای بورس می بینم چون خیلی از دغدغه ها برطرف شده و بستر برطرف شدن خیلی از مسائل مرتبط با بورس نیز مهیا شده بنابراین تا پایان سال بازدهی منطقی را پیش بینی می کنم.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, میزان بازدهی بورس تهران

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب