نظرسنجی درباره شاخص بورس / دو نگاه متفاوت خوش بینان و بدبینان به روند شاخص کل

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

پایان تعطیلات نوروزی امسال برای بورس بازان پر خبر و با استرس فراوان سپری شد تا سرمایه گذاران و سهامداران روز 13 فرودین را با صدور بیانیه مشترک ایران با گروه 1+5 در لوزان سوئیس به در کنند.

به گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، با صدور این بیانیه بورس تهران در اولین روز کاری خود معاملاتی رویایی و بی سابقه ای را تجربه کرد و با افزایش قیمت ها و رشد بی سابقه تقاضا موجی از خوشحالی را در بیان اهالی تالار شیشه ای رقم زد. آن هم پس از آنکه سهامداران سال 93 را با زیان های هنگفت به پایان رسانده بودند.

اما با صدور این بیانیه گویا ورق برگشت تا روزهای طاقت فرسا برای سهامداران صبور تالار حافظ خاتمه یابد. براین اساس خوش بینی های زیادی ناشی از مذاکرات هسته ای در بازار سرمایه شکل گرفت تا سرمایه گذاران به مدد اعلام اخبار مثبت از لوزان، واکنش بسیار مثبتی از خود نشان داده و برای چند روزی تشدید روند صعودی قیمت ها را شاهد باشند.

بدین ترتیب ثبت رکوردهای جدید در حجم و ارزش معاملات که البته برخی از آنها در سابقه فعالیت بورس اوراق بهادار بی سابقه بود، آنچنان اشتیاق سرمایه گذاران و سهامداران را برای خرید سهام برانگیخت تا این روزها یادآور خاطرات روزهای شیرین و پررونق سال 92 بورس باشد.

روزهایی صعودی که در نتیجه رشد بهای ارز و در پی آن افزایش تورمی قیمت سهام رخ داد تا بیشتر نگاه سرمایه گذاران به ارزش جایگزینی شرکت ها باشد تا نرخ سود؛ بطوریکه روند صعودی پرقدرت آن زمان به ویژه در صنایع صادرات محور با تأثیر مستقیم از رشد بهای ارز و تحت تأثیر ریسک های موجود مربوط به تحریم های هسته ای رقم خورد.

اما در حال حاضر با صدور بیانیه مشترک هسته ای و با رفع ریسک های تحمیل شده طی بیش از 10 سال گذشته به بازار سهام و پس از آنکه قیمت ها طی یکسال و سه ماه اخیر روندی نزولی را سپری کرد، آمادگی جذب نقدینگی را دارد؛ در این شرایط است که صحبت فعالان بازار از رقم شاخص کل و احتمالاً رکوردزنی های آن داغ تر شده است.

در همین راستا بورس نیوز نظرسنجی اخیر خود را به این موضوع اختصاص داد تا مخاطبان این رسانه خبری پاسخ دهند که “تا پایان تیر ماه شاخص بورس در چه محدوده ای خواهد بود؟”

براساس آمارهای به دست آمده از این رأی گیری که بیش از 5220 نفر در آن شرکت کردند، نزدیک به 38 درصد رأی دهندگان پیش بینی می کنند شاخص تا پایان تیر ماه در محدوده ای فراتر از 85 هزار واحد در حرکت باشد که این گزینه بالاترین درصد آراء را به خود اختصاص داده است.

دو نگاه متفاوت خوش بینان و بدبینان به روند شاخص کل

 در نظرسنجی اخیر بورس نیوز به دست آمد: دو نگاه متفاوت خوش بینان و بدبینان به روند شاخص کل

پس از آن، نزدیک به 34 درصد از نظرات گزینه اول را انتخاب کردند تا به اعتقاد آنها شاخص کل تا بازه زمانی مذکور، رقمی بین 70 هزار تا 78 هزار واحد باشد.

مابقی آراء یعنی نظر حدود 28 درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی نیز شاخص را در محدده 78 هزار الی 85 هزار واحد پیش بینی می کنند.

برهمین اساس اگر در این نظرات قدری تأمل کنیم می توان مشاهده کرد که بیشتر نظرات گزینه های اول و سوم را برگزیده اند تا به ترتیب نگاهی بدبینانه و خوش بینانه را نسبت به روند حرکتی شاخص کل داشته باشند. بطوریکه پیش بینی گروهی از مخاطبان با نیم نگاهی به مذاکرات گویا قدری محتاطانه بوده و در مقابل گروهی دیگر امیدوارتر به حصول توافق هسته ای و نگارش متن نهایی تا تیر ماه امسال، منتظر صعود نماگرهای بازار سهام از جمله شاخص کل و رشد قیمت ها هستند تا بار دیگر بورس به فعالان بازار و سرمایه گذاران خود لبخند بزند.

اما در این میان دسته ای از مخاطبان نیز بر این امر نظر دارند که نماگر بورس رونقی نسبی را خواهد داشت و در مقایسه با دو گروه دیگر نگاهی منطقی تر دارند.

البته طبق آنچه از شواهد و قراین و اخبار منتشره برداشت می شود، افزایش خوش بینی ها به حصول توافقی مثبت و دستیابی به نگارش متن نهایی است. آنچنان که تیم مذاکره کننده ایرانی نیز همچنان پرقدرت به مذاکرات خود با گروه 1+5 ادامه می دهد و طبق اخبار منتشر شده طی روز قبل این دیدارها از هفته آتی دوباره از سرگرفته خواهد شد تا بتوان پله پله به توافق نهایی دست یافت که در این صورت نتایج مثبت آن را می توان در افزایش قیمت سهام و بهبود شاخص ها و در نهایت رشد اقتصادی کشور مشاهده کرد. سرمایه گذاران و سهامداران بورسی نیز بیشتر از سایر اقشار جامعه به دنبال این امر هستند و هر لحظه به این مذاکرات چشم دوخته اند تا شاید بتوانند زیان های هنگفت ماه های گذشته خود را جبران کنند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: شاخص بورس, نظرسنجی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب