خانه - اخبار بورس و فرابورس - عرضه اولیه سهام به مثابه شمشیر دولبه

عرضه اولیه سهام به مثابه شمشیر دولبه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

سال 94 برای بورس،‌ با رشد قابل توجه آغاز شد و بورسی ها با هیجان حاصل از مذاکرات،‌ یک هفته رشد شتابان داشتند و شاخص کل را که در آخرین روزهای سال گذشته به دلیل بازگشایی نماد پالایشگاه ها سقوط کرد. اما اعلام تفام هسته ای در سال جدید باعث شد تا یکبار دیگر بورس جان بگیرد و بازهم با رشد طلایی مواجه شود و حتی رکوردهای جدیدی را به ثبت برساند. اما این روند نیز چندان دوام نیاورد و توفان عرضه های اولیه باعث شد تا بورس از روند رشد بازایستد و بر تشدید ابهامات در بازار شاخص بورس بیشتر بر مدار منفی بچرخد .

دو عرضه با واکنش های متفاوت در بازار

به گزارش بورسینس به نقل از اقتصادنیوز، اولین عرضه های اولیه سال 94 در روز 18 و 19 فروردین ارائه شدند. اولین عرضه، عرضه سیمان خوزستان با قیمت 445 تومان و نماد «سخوز» و دومی نماد فولاد هرمزگان بود که با کشف قیمت 120 تومانی و نماد‌ «هرمز» به فرابورس رفت.

پس از این عرضه ها،‌ ناگهان سامداران به قیمت بالای «سخوز» معترض شدند و از هرمز استقبال گسترده ای انجام دادند. در این رابطه علی صحرایی، معاون بازار شرکت بورس اوراق بهادار گفت: واقعیت این است که مسئولان بورس تلاش زیادی کردند تا عرضه اولیه سهام این شرکت با شرایط بهتری انجام شود اما با توجه به تمایل سهامدار عمده مبنی بر عرضه به قیمت های مدنظر ، در نهایت کشف قیمت هر سهم “سخوز” ، 445 تومان انجام شد. با این حال سهامدار عمده سیمان خوزستان تعهد داد که ضمن حمایت از سهام، درصورت کاهش قیمت به بهای عرضه شده ، اقدام به جمع آوری کند. بنابراین جای نگرانی نیست .

هدف سازمان از عرضه اولیه

بهرشکل  این شائبه در بازار دامن زده شده است که سازمان بورس و اوراق بهادار در روزهایی که شاخص با رشد قابل توجه مواجه شد  با افزایش حجم عرضه ها به دنبال کنترل و جلوگیری از رشد بیش اندازه بازار است .

اما نائب رئیس سازمان بورس به اقتصادنیوز در این باره می گوید که سازمان بورس دخالتی در عرضه های اولیه ندارد. در زمینه عرضه های اولیه نیز باید تاکید کنم از قبل کارهای پذیرش برخی از شرکت ها انجام شده بود که در زمان مناسب در بورس و فرابورس عرضه شوند .

علی سعیدی تاکید دارد که اکنون نیز برخی عرضه های اولیه در فرابورس آغاز شده است که قبلا هم برنامه آنها اعلام شده بود. برحسب کشش بازار این عرضه ها انجام می گیرد. هرچقدر عرضه اولیه در بازار انجام شود و شرکت های بیشتری وارد بورس شوند به تناسب آن ارزش بازار بالا می رود و این امر به نفع اقتصاد و سرمایه گذاران است .

در این باره امیری معاون نظارت بر بورس ها و ناشران سازمان بورس هم می گوید: عرضه های اولیه همواره برای فعالان بازار یک فرصت قلمداد می شود اما با توجه به وضعیت بازار فرصت مناسب برای عرضه اولیه باید فراهم شود. التبه باید به تعمیق بازار سرمایه در این مقطع نیز حساسیت نشان داد .

امیری افزود: مهم این است که همواره شرکت هایی برای عرضه اولیه آماده و زیرساخت ها و امکانات لازم فراهم باشد تا شرکت ها آماده ثبت و پذیرش در تابلوهای بازار سرمایه شوند .

چرا عرضه اولیه سهام باعث افت شاخص شدند؟

مهدی طحانی در خصوص دلیل تاثیر عرضه های اولیه بر بازار گفت: بازار ما اکنون حرکت های توده وار دارد. یک سهم یا گروه به عنوان لیدر انتخاب می شوند و در راس بازار حرکت می کنند که البته این حرکت به دلیل عمق کم بازار است. این سطحی بودن باعث می شود هربار که سهم اولیه وارد می شود،‌ بازار نمی تواند هضم کند. شرایط این عرضه های اولیه به نحوی است که سهامداران از کمبود نقدینگی می ترسند و برای 4 درصد سود بیشتر، سهامشان را می فروشند تا سهام جدیدتر را بخرند .

با توجه به حرف های این کارشناس بازار سرمایه و اتفاقی برای سخوز و هرمز افتاد، می توان نتیجه گیری کرد که اشتیاق سهامداران برای خرید سهم 120 تومانی بیشتر بود و اقدام به پس دادن سخوز 445 تومانی کردند .

عباس هشی دیگر کارشناس بازار سرمایه می گوید: عرضه اولیه یعنی این که پول از طریق عرضه سهام در بورس وارد چرخه اقتصادی کشور شود. البته اگر این پول به جای سفته بازی، در بازار مولد حرکت کند،‌ میتواند به توسعه اقتصادی کمک کند .

علی صحرایی معاون بازار شرکت بورس نیز معتقد است عرضه های اولیه کیک بازار سرمایه را بزرگتر می کند و به تبع آن افراد بیشتری می توانند از این کیک سهم ببرند. از سوی دیگر بازار هرچند افت و خیز داشته باشد،‌ به دلیل خوشبینی حاصل از رویداد لوزان،‌ رو به بهبود پیش می رود .

به هر حال باید منتظر بود تا بتوان در گذر زمان تشخیص داد که عاقبت این عرضه های اولیه قرار است چگونه به عمق بازار کمک کند و در کنار رشد،‌ کیک بازار سرمایه را گسترده تر کند

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: عرضه اولیه سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب