اخبار مهم اقتصادی و بورسی چهارشنبه 26 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس  386 واحدنزول کرد و به رقم 68،078 واحد رسید. نماد حکشتی با 65 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد اخابر با111  واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 168 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 13 میلیارد تومان داری بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 2 واحد صعود کرد و به رقم 759 واحد رسید. نماد مارون بیشترین تاثیر مثبت و نماد جم بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 91میلیارد تومان رسید .

قیمت فلزات، نفت ، دلار

در بازارها جهانی قیمت مس به 5,916 دلار ، آلومینیوم به 1,770 دلار ، سرب 1,963 و روی به 2,176 دلار رسید . نفت اپک به 56 دلار و نرخ دلار در بازارهای داخلی به 33,500 ریال رسید و سکه با افزایش نسبت به دیروز به قیمت 966 هزار تومان رسید.

مهم ترین اخبار اقتصادی

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با اعلام اینکه در صورت توافق نهایی هسته ای ایران و کشورهای ١+٥ سال ۱۳۹۴ دو نیمه متفاوت از نظر اقتصادی خواهد داشت، تصریح کرد: دولت و دستگاه‌های اقتصادی هم برای اجرای این دو سناریو هماهنگ شده اند .

این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه یک نیمه اقتصاد با حفظ شرایط موجود و نیمه دوم اقتصادی با در نظر گرفتن احتمال لغو کامل تحریم های اقتصادی و بین المللی تدوین و اجرایی خواهد شد، اظهار داشت: قطعا با لغو تحریم‌ها دسترسی ایران، بازرگان و فعالان اقتصادی کشور به بازارهای جهانی بیشتر خواهد شد و از این رو با شرایط موجود نمی‌توان اقتصاد را در شرایط پس از لغو تحریم ها اداره کرد .  

این مقام مسئول با بیان اینکه پیش بینی می شود با لغو تحریم‌ها فضای کسب و کار کشور بهبود یابد، اظهارداشت: در شرایط فعلی و با در نظر گرفتن پا برجا ماندن تحریم‌های بین المللی قصد داریم با استفاده از ابزارهای متنوع مالی همچون انتشار اوراق مشارکت شرایط بهبود فضای کسب و کار کشور را فراهم کنیم

نیلی همچنین یکی از دلایل رونق بازار سرمایه را در طول چند هفته گذشته تاثیر انتشار بیانیه هسته ای لوزان بین ایران و 1+5 عنوان کرد و افزود: ایجاد آمادگی در اقتصاد کشور برای رفع تحریم و استفاده از امید ایجاد شده در کشور به سبب احتمال توافق نهایی هسته‌ای برای حفظ وضع موجود اقتصاد را از اولویت‌های اقتصادی دولت در نیمه نخست سال‌جاری خواهد بود .  

مشاور اقتصادی رئیس جمهور همچنین درباره کاهش نرخ تورم توضیح داد: سال گذشته همزمان با کاهش نرخ تورم میزان رشد اقتصادی کشور مثبت شده است .

این مقام مسئول با یادآوری اینکه از نیمه دوم سال گذشته تاکنون با روند نزولی تورم این امکان فراهم شد که نقدینگی موجود در کشور جذب بازار سرمایه و سیستم بانکی شود، تاکید کرد: سال ۹۴ با توجه به کاهش نرخ تورم و رشد اقتصادی قابل توجه در سال ٩٣، سالی سخت به لحاظ اقتصادی خواهیم داشت. از سوی دیگر، هم اکنون قیمت جهانی نفت حدود ٥٠ دلار است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۰۰ دلار در هر بشکه بود .

وی، نرخ فعلی تورم در کشور را کمتر از ۱۵ درصد عنوان کرد و یادآور شد: قطعا کاهش نرخ تورم به کمتر از ۱۵ درصد فعلی یکی از سیاست‌های اقتصادی دولت در سال جاری خواهد بود .  

این عضو کابینه دولت همچنین درباره تک نرخی شدن قیمت ارز هم خاطرنشان کرد: تا پیش از برداشته شدن لغو کامل تحریم‌ها نظام دونرخی ارز در کشور باقی خواهد ماند.

مهم ترین اخبار سیاسی

در پی برگزاری جلسه کنگره سنا طی شب گذشته مبنی بر نظارت بر توافق هسته ای، طرح اصلاح شده این کنگره تدوین شد .

بنابه گزارش بورس نیوز، براساس این طرح موارد زیر مقرر گردید :  

    دولت اوباما تا 9 روز توافق را جهت بررسی به کنگره ارسال نماید و کنگره نیز طی مهلت 30 روزه می بایست طرح توافق را مورد بررسی قرار دهد .

    مهلت 12 روزه به اوباما، رییس جمهور آمریکا جهت اعلام نظر و وتو نظرات بررسی شده، داده شده است .

    کنگره 10 روز جهت بررسی نظر اوباما وقت دارد .

    در طرح تصویبی هیچ کدام از متمم های افراد تندرو کنگره از جمله به رسمیت شناختن ریاست اسرائیل، تروریسم و … اضافه نشد و تنها موضوع هسته ای تصویب گردید .

    این طرح به منظور بررسی به سنا و مجلس نمایندگان ارسال می شود .

    سخنگوی اوباما قبل از رأی گیری در کمیسیون وزارت خارجه اعلام کرد که اوباما با طرح اصلاح شده موافق است .  

به نظر می رسد اجرای مفاد طرح توسط کنگره پس از تأیید توافق جامع هسته ای یکی از مزایای اصلی طرح تعدیل شده کنگره سنا است که رفع تحریم های اعمالی بر ایران یکی از مهمترین مفاد این طرح به شمار می رود .

علاوه بر این، طرح تصویبی در جلسه شب گذشته کنگره سنا که از آن به قانون نظارت بر توافق هسته ای یاد می شود، چشم انداز مثبتی را برای دستیابی به توافق جامع هسته ای در تیر ماه امسال متصور ساخت که در صورت تحقق آن تأیید کنگره برای لغو کلیه تحریم های اعمالی را پس از یکماه تضمین کرده است.

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

در معاملات پرحجم گروه خودرو و ساخت قطعات، نمادهایی همچون خودرو، خزامیا و خساپا که معاملات مثبتی را آغاز کرده بودند در ساعات اولیه بازار به محدوده های منفی رسیدند. ورنا در قیمت 1266 ریال صف خرید شد و حجم معاملاتش به 26.5 میلیون سهم رسید. خپارس در دقایق اولیه بازار به بازه های منفی رسید و بیش از 4 میلیون صف فروش شد. خکاوه همچنان با خبر افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارائی ها با صف خرید سنگینی آغاز به کار کرد.

با گذشت چند روز از انتشار قیمت جدید توسط خودروسازان در ازای افزایش یک درصدی نرخ مالیات بر ارزش افزوده و سایر هزینه های جانبی همچنان بر سر قیمت های جدید اختلافاتی وجود دارد.  رئیس شورای رقابت در همین ارتباط در گفت‌و‌گو با تسنیم ضمن قانونی دانستن اعمال افزایش قیمت کارخانه به‌ بهانه افزایش نرخ مالیات بر ارزش افزوده، گفت: اگر شرکت خودروسازی در محصولات خود بیش از حد قانونی قیمت‌هایی را اعمال کرد سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تعزیرات باید به این موضوع رسیدگی کنند . وی با اعلام  اینکه ما در دستور العمل قیمت گذاری خودرو به این هزینه‌های جانبی ورود پیدا نکرده بودیم افزود: وظیفه ما فقط تعیین دستور العمل بود و سایر بخش‌های متولی باید بر قیمت تمام‌شده محصولات کارخانه نظارت لازم را انجام دهند.

حال اگر خودروسازی مغایر با دستورالعمل شورای رقابت اقدام به افزایش قیمت پایه محصولات خود کنند شورا موظف به رسیدگی این موضوع است . در کنار اظهارات شیوا سازمان حمایت خود را متولی ارزیابی قیمت‌های جدید نمی‌داند به نحوی که یک مقام مسئول در سازمان حمایت در گفت‌وگو با تسنیم، ضمن اشاره به اینکه شورای رقابت مسئول بررسی قیمت‌های جدید شرکت‌های خودروساز به بهانه افزایش هزینه های جانبی مصوب بودجه سال 94 است،می گوید: شورای رقابت در سال گذشته فرمول قیمت گذاری خودرو را تعیین و قیمت نهایی انواع محصولات شرکت های خودروساز را اعلام کرد.  امسال هم باید با تعیین ضابطه‌هایی قیمت های جدید شرکت های خودروساز را رصد و ارزیابی کند .

در گروه نفتی و پالایشی، معاملات منفی و پرحجم شبندر برای سومین روز متوالی ادامه یافت و به صف فروش رسید و با تاثیر منفی آن شاخص 76 واحد افت کرد. شاوان، شنفت و شبهرن نیز صف فروش بودند. شپنا با بیش از 50 میلیون صف خرید و حجم معاملات کم امروز نیز پرتقاضاترین نماد بازار بود. شتران همچنان با شایعه افزایش سرمایه 100 درصدی صف خرید بود و 1.6 میلیون سهم در آن معامله شد. ونفت نیز دیگر نماد صف خرید گروه بود.

سیمانی ها، امروز  با خبر درخواست افزایش 17 درصدی قیمت سیمان مورد اقبال بازار قرار گرفتند و جوی مثبت بر این گروه حاکم بود. سخوز پس از پنج روز معامله در محدوده قیمت های عرضه اولیه بالاخره امروز در قیمت 4621 ریال صف خرید شد. اکثر نمادهای گروه مثبت و با صف خرید همراه بودند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ درصد از هزینه های تولید سیمان افزایش یافته است، گفت:با توجه به این بخشنامه معاون اول درخواست افزایش قیمت خود را به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال کرده‌ایم . وی با تأکید براینکه ما برای حفظ موجودیت صنعت سیمان درخواست افزایش قیمت‌ها را داده ایم، تصریح کرد: هم اکنون قیمت هر تن سیمان در درب کارخانه 100 هزار تومان است که ما پیشنهاد کردیم 17 درصد افزایش پیدا کرده و به رقم 117 تومان برسد . شیخان با اشاره به اینکه این میزان افزایش، تأثیر یک درصدی را بر قیمت ساخت و ساز خواهد داشت،گفت: در هر متر مربع ساختمان حداکثر 150 کیلوگرم سیمان استفاده می شود که این موضوع نشان از آن دارد که تأثیر 17 درصدی قیمت این سیمان تأثیرات چندانی بر قیمت ساخت و سازها نخواهد گذاشت .

در گروه فلزات اساسی، هرمز و فولاژ نمادهای صف خرید گروه بودند. هرمز برای پنجمین روز متوالی با صف خرید سنگین و مورد حمایت حقوقی ها همراه بود. فولاد و فملی امروز معاملات مثبتی داشتند.

ساختمانی ها، امروز نیز معاملات خود را در محدوده مثبت آغاز کردند و بسیاری از نمادها همچون ثتران،ثشرق و ثنوسا صف خرید شدند. نماد کرمان با توجه به دریافت اطلاعات مبنی بر تعدیل با اهمیت پیش بینی سود هر سهم متوقف شد.

در گروه حمل و نقلی  شاهد معاملاتی متعادل در این گروه بودیم نماد حکشتی که جزء یکی از تاثیر گذارترین نمادها بر شاخص بود توانست 48 واحد تاثیر مثبت بر شاخص بگذارد همچنین حجم معامله این نماد به 14 میلیون سهم رسید که در گروه خود بیشترین حجم معامله را از آن خود کرد .

مديرعامل کشتيراني درياي خزر از تحويل بيست و چهارمين کشتي اين ناوگان همزمان با ورود رئيس جمهور به گيلان خبر داد.

در گروه بانکی بجز نمادهای حکمت و ونوین سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند نمادهای وبملت ، وبصادر ، وتجارت جزئ نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز گذاشتند .  وبصادر با 135 میلیون سهم بیشترین حجم را در این گروه دارا است .

در نماد وبملت شنیده شده بود که رشد بیش از ۵ درصدی سود در سال ۹۴ به همراه دارد که این بانک امروز گزارش خود را منتشر نمود که به شرح ذیل می باشد :

بانک ملت در گزارش اولین پیش بینی منتهی به 94/12/29 خود سود هر سهم شرکت را مبلغ 475 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 5 درصدی علام شده است سودخالص شرکت مبلغ 1899 میلیارد تومان ، هزینه های مالی 1123 میلیارد تومان در این گزارش پیش بینی شده اند .

در خبری داشتیم که ولی الله سیف  امشب برای شرکت در اجلاس سالانه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول به آمریکا می‌رود که با توجه به این سفر یک هفته‌ای ، بررسی کاهش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار حداقل تا دو هفته دیگر به تعویق می افتد .

ابوذر ندیمی در گفت‌و‌گو با ایلنا در خصوص بررسی تعیین نرخ سود بانکی گفت: در خصوص دریافت سپرده‌ها عملکردمان باید مابین تسهیلات‌گیرنده و سپرده‌گذاربرابر باشد، به این معنی که وقتی از یک سو تسهیلات گیرنده سود ماهانه نمی‌دهد، نمی‌توان به سپرده‌گذار نیز سود ماهانه داد. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بنابراین می‌توان تعیین نرخ سود بانکی را به صورت دوره‌ای، مثلاً هرشش ماه یک بار انجام داد، اما رفتار صحیح و منطقی در شرایط فعلی این است که به همین صورت سالانه نرخ سود را مشخص می‌کند .

وی همچنین عنوان کرد: مسئولین بانک مرکزی نیز در خصوص تعیین نرخ سود معتقدند که حتماً باید میزان نرخ تورم را در آن لحاظ کنند، اما نکته‌ای که مطرح می‌شود این است که آیا باید تورم اول سال یا تورم آخر سال را در این خصوص محاسبه کنند .نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان با اشاره به اینکه باید این کار را با توجه به میزان تورم ۳ماهه اول سال انجام داد، گفت: در این صورت میزان نرخ سود یا ثابت باقی می‌ماند یا تنها اندکی کاهش پیدا می‌کند، اما با این حال گفتنی است اگر میزان نرخ سود هم کاهش یابد به اندازه‌ای نیست که اعتراض کسی را برانگیزد.

در گروه محصولات شیمیایی شاهد معاملات منفی ای در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای شاملا ، شفن ، شلعاب ، شفارس با صف فروش بسته شدند . تاپیکو پیش بینی 9 ماهه خود را اینگونه اعلام نمود که  : شرکت سرمايه گذاري نفت و گاز و پتروشيمي تامين در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/02/31 شرکت را مبلغ 690 ریال اعلام نموده است که نسبت به پیش بینی قبلی شرکت با کاهش 2 ریالی همراه بوده است شرکت در دوره 9 ماهه خود به ازای هر سهم 19 ریال زیان شناسایی نمود . در خصوص پيش بيني سود حاصل از فروش سرمايه گذاري (060ر14 ميليارد ريال) شرکت اعلام نموده است در حال آماده سازي شرکت هاي سلولزي در قالب هلدينگ سلولزي و فروش آن و همچنين در حال مذاکره جهت فروش شرکت پتروشيمي غدير با خريداران مي باشد..

همچنین شرکت گلتاش در خصوص تغییر سود سال 94 اطلاعیه ای منتشر نمود که به شرح زیر می باشد :

شرکت گلتاش طی اطلاعیه ای در خصوص تعدیل ( کاهش ) بلای 20% برآورد EPS برای سال مالی منتهی به 94/09/30 اعلام نموده است که با توجه به بررسی های انجام شده و طرح موضوع در هیات مدیره شرکت ، تعدیل پیش بینی فوق حدود 10% می باشد که گزارشات مربوط به عملکرد 3 ماهه اول سال مالی طی چند روز آینده اعلام می گردد لذا مراتب اطلاع رسانی خواهد شد .

در خبری داشتیم که قائم مقام انجمن صنفی پتروشیمی با اعلام اینکه صورت حساب ۱۳ سنتی ارسالی مبنای قانونی ندارد و این موضوع برطرف می شود از دستور وزیر صنعت مبنی بر نهایی کردن آیین نامه اجرایی قانون مهم صنعت پتروشیمی خبر داد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس, خلاصه اتفاقات و اخبار بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب