دلیل ایجاد جو منفی در بورس / عدم مشخص بودن اهداف سرمایه گذاران

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
عرضه‌های اولیه سهام در سال جدید و بازار منفی

ارایه بیانیه مشترک لوزان اتفاق مثبتی بود که طی روزهای ابتدایی سال جاری رخ داد و موجب شکل گیری برخی خط مشی ها در حوزه کلان اقتصادی و بازار سرمایه شده است.

تحلیلگر شرکت کارگزاری آگاه با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: اگرچه انتشار اخبار مثبت سیاسی موجب خوش بینی و امیدواری اغلب فعالان بازار سرمایه و در نتیجه اقبال برای خرید سهام شرکت های بورسی شد، اما پس از گذشت چند روز معاملاتی مثبت در بازار سرمایه جو ناامیدی بر بورس حاکم شد که به نظر می رسد این امر متأثر از عدم مشخص بودن سمت و سوی سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بورس رخ داده است.

مهدی افضلیان افزود: به نظر می رسد در بازار سرمایه شرایط کنونی در فاز واکنش پس از رفتار هیجانی به سر می برد و روند فرسایشی روبه پایینی را طی می کند. که به موجب آن انتظار می رود تا تیر ماه امسال شاهد روند نوسانی بورس باشیم و تا عدم دستیابی به توافق جامع هسته ای روند پرشتاب صعودی چندان محتمل نیست.

وی به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در صورتیکه که فاکتورهای اقتصادی پس از توافق هسته ای در وضعیت اقتصادی کشور نمایان شود و مشکلات پیش روی شرکت های فعال بورسی مرتفع گردد، می توان انتظار ایجاد رونق در صنایع مختلف بورسی را داشت. از این رو به نظر می رسد حداقل طی 9 ماهه آتی اتفاق مثبت چندان با اهمیتی در فضای اقتصادی کشور رخ ندهد.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: با توجه به شرایط فعلی توصیه می شود به سهامداران حقیقی که از رفتار هیجانی خودداری کنند تا روند متعادل در کلیت بازار سرمایه ایجاد شود. علاوه بر این، بهتر به نظر می رسد سهامدارانی که تاکنون اقدام به سرمایه گذاری در بورس نکرده اند و چشم انتظار مشخص شدن نتایج نهایی مذاکرات هسته ای هستند تا تعیین تکلیف این موارد از سرمایه گذاری خودداری کنند.

تحلیلگر شرکت کارگزاری آگاه در خصوص صنایع پرپتانسیل بورس اظهار داشت: صنایعی که از اعمال تحریم های بین المللی بیشترین ضرر و زیان را محتمل شده اند، از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند که گروه هایی همچون خودرو، بانک، لیزینگ و نیز حمل و نقل در جرگه این گروه قرار دارند.

افضلیان در خاتمه افزود: با توجه به اینکه اغلب شرکت های بورسی با مشکلاتی همچون فروش محصولات تولیدی مواجه هستند، انتظار می رود تا گزارش های مربوط به عملکرد 12 ماهه سال مالی 93 مجموعه های مذکور انحراف قابل توجهی با پیش بینی ها و برآوردهای آنها نداشته باشد. البته در این بین به نظر می رسد گزارش های گروه دارویی به دلیل فروش مناسب محصولات تولیدی طی سه ماهه پایانی سال از این امر مستثنی باشد و گزارشات مناسبی را ارایه نمایند

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب