خانه - اخبار بورس و فرابورس - عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها، روزهای خوش بورس را کوتاه کرد

عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها، روزهای خوش بورس را کوتاه کرد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

 یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بورس در شرایط فعلی به شدت نیاز به جلب اعتماد سرمایه گذاران دارد و با کوچکترین نشانه‌ها از عدم حمایت‌ها به سرعت برای نقد شدن دارایی‌ها به تکاپو می‌افتد.

رضا امامی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که پس از انتشار بیانیه لوزان روزهای خوش بورس دوام چندانی نداشت گفت: یکی از دلایل این موضوع عرضه‌های سنگین حقوقی‌ها از جمله صندوق‌های بازنشستگی و نهادهای عمومی در پی تشکیل صف‌های خرید در بازار سهام بود.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: این عرضه‌ها در محدوده مقاومتی شاخص اتفاق افتاد و معامله‌گران را نسبت به ادامه روند صعودی دچار تردید کرد.

وی اضافه کرد: این‌که انتظار داشته باشیم هر روز بازار صعودی را نظاره‌گر باشیم با منطق ناسازگار و غیر واقع‌بینانه است؛ بعلاوه این که با اولین نوسان منفی نیز نباید تصور کرد که بازار سهام در حال ریزش است، اما در نحوه شکل‌گیری روند‌های‌های صعودی یا نزولی بازار گاهی برخی رفتارها و متغیرها مسبب شکل‌گیری روند‌ها و یا حتی بحران‌های جبران نشدنی هستند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: در حالی‌که بازار سرمایه در 15 ماه گذشته همواره در دوره‌ای رکودی و فرسایش شدید قیمت سهام مواجه بوده است برچیده‌شدن سایه بزرگ‌ترین ریسک سیستماتیک از این بازار می‌تواند به شکل گرفتن بارقه امید دوباره‌ای برای بازگشت اعتماد  سهامداران و جبران وفاداری سهامداران صبور بیانجامید؛ با این حال اما دستپاچگی در نحوه مدیریت روندهای هیجانی و یا شوک زده بازار سهام در مواجه با خبرها و رخدادهای تاثیرگذار از سوی متولیان بازار سرمایه همواره در شکل‌گیری رفتار‌های روانی معامله‌گران دخیل بوده است.

امامی گفت: با این وجود متولیان بازار سرمایه به محض مثبت شدن نماگر‌های اصلی بازار سهام و در حالی‌که هنوز افت ناشی از خبر عدم توافق هسته‌ای در سوم آذر ماه پارسال و به دنبال آن ریزش شدید قیمت‌ها جبران نشده بود، از برنامه‌ریزی برای عرضه‌های انبوه سهام و عرضه‌های اولیه گوناگون خبر دادند که اقدامی غیرمنطقی بود و ترس از عرضه‌های بی‌مهابای سهام و تکرار تجربه‌های اشتباهی همچون زمستان سال 92 را در ذهن‌ها تداعی کرد.
وی اضافه کرد: در روزهایی که بازار سرمایه به زحمت در حال آشتی دوباره با سهامداران ترسو و بی اعتماد است، تلقی اشتباه از رفتار بازار سهام و عدم توانایی در کنترل روند صعودی شکل گرفته می‌تواند بازار سهام را به سرعت در لاک دفاعی فرو ببرد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این که مدیریت بحران در بورس چه در روند‌های مثبت و چه در روزهای منفی امری ضروری است گفت: مدیریت بازار باید بتواند در لحظه با فراخوان ذینفعان و بازیگران اصلی بازار سهام جریانی منطقی و حمایت شده‌ را بطور محسوس و نامحسوس برای سرمایه‌گذاران فراهم آورد.

وی ادامه داد: در شرایط فعلی بازار سهام به شدت نیاز به جلب اعتماد سرمایه گذاران داشته و با کوچکترین نشانه‌ها از عدم حمایت‌ها از قبیل عرضه‌های بی‌مهابای سهام از سوی سازمان خصوصی‌سازی، صندوق توسعه و پاداش و یا حقوقی‌های فرصت‌طلب و از همه بدتر سفارش‌های سوری برخی کارگزاری‌ها در سامانه معاملاتی به سرعت برای نقد شدن دارایی‌ها به تکاپو می‌افتد؛ چرا که نمی‌خواهد دوباره تجربه سیاه چاله‌های نقدینگی بورس در 15 ماه گذشته را تجربه کند. سیاه چاله‌هایی که صاحبان نقدینگی را در خود می‌بلعد.

امامی تصریح کرد: متولیان بازار سرمایه باید نسبت به افزایش ضریب اعتماد سرمایه‌گذاران در بازار سهام با مدیریت روند‌های منطقی اهتمام ورزند و از عرضه‌های بی‌مهابا به دلیل ترس از رشد یک‌باره شاخص کل بورس پرهیز کنند؛ چرا که رفتارهای این‌چنینی مانند راننده‌ای می‌ماند که در سرعت تعریف شده در لاین تندرو اتوبان در مواجهه با دست انداز‌های پیش‌رو به یک‌باره بر روی ترمز می‌کوبد که می‌تواند به خود و سرنشینانش آسیب جدی وارد کند.

شما در بورس، علاوه بر خرید و فروش سهام:

 • می‌توانید در دارایی‌هایی مانند طلا و مسکن سرمایه‌گذاری کنید
 • در صندوق‌های سرمایه گذاری بدون ریسک، سود ثابت بگیرید

برای شروع سرمایه‌گذاری، افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
 • باشگاه مشتریان با جایزه
 • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
 • دریافت اعتبار معاملاتی
 • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
 • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
 • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
 • شناخته‌شده‌ترین اساتید
 • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
 • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: دلیل عرضه سنگین سهام توسط حقوقی ها, رونق بازار سهام

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
 1. با سلام چرا اینجانب برای فروش سی درصد سهام عدالتم که میخواستم برای فرزندم جهیزیه تهیه کنم هر چند روزی صد ال دویست هزار تومان که بعداز دوماه انتظارکارگذاری مهر افرین به حسابم واریز میکند که از گدایی کمتر نیست وانوقت یک حقوقی ویا کسانی که هیچ زمانی سیر شدن تو کارشان نیست سهامهای سنگینی وارد بورس میکنند مردم خوشحال بودند که اگر دولت مردان برای بیکاری مردم کاری انجام نداده اند لا اقل در بورس بتوانند باری از مشکلات خود را مرتفع کنند ولی گویا عده ای اصلا نمی خواهند مردم روز خوش ببینند میخواهند که مردم به غلت کردن وادار کنند ما تحریم داخلی هستیم که داره پدرمان رو در میاره نه خارجی ماداریم از داخل نابود میشیم چرا مردم ما بعداز چهل سال باید ازدواج کنندوبچه یکی یا دوتا بیارنددولتمردان وسرمایه داران هیچ زمانی سختی نکشیدندکه درک کنند سختی یعنی چه یک کارمندویا یک کارگر ساده برای کار کردن حتما پارتی میخواهد وان پارتی ها هم همان سرمایه داران هستند برای پزدادن که ما فلانی رو با دستور ما بر سر کاررفته است وکسانی هم که پارتی ندارند مثل بنده یک روز خوش در زندگی ندارند وخوشحال شدند که کرنا امد واز این سختیها راحت میشوند عده ای که ماکس نمیزنند اگاهی دارند ولی این زندگی که همش با دروغ اغاز شده را نمیخواهند اگر افاغنه در نظر بگیریدمیبینید نسبت به ما شیعیان دروغ کمتر میگویند سیاست نباید با دروغ همراه باشد خدا دستور داده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب