اخبار مهم روزانه بورس تهران – شنبه 29 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل ، شاخص کل بورس 704 واحد نزول کرد و به رقم 67،374 واحد رسید. نمادهای فارس با 156 واحد و شبندر با 69 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص بورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 212.2 میلیارد تومان رسید که وبصادر با 16.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 6 واحد نزول کرد و به رقم 752 واحد رسید. مارون و پترول بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم 219.4 میلیارد تومان رسید . هرمز با 66.6 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

 مهم ترین اخبار اقتصادی

سیف ضمن اعلام اهميت موضوع توسعه در سال‌هاي آتی و با تاکید بر مشكلات موجود در جامعه بين الملل اظهارداشت : سياست‌ها بايد در جهت كاهش آسيب پذيري و مقاوم سازی اقتصاد در مقابل شوک‌هاي خارجي تعيين شوند . رئیس کل بانک مرکزی با مثبت ارزیابی کردن برنامه تاسیس دو بانک جدید بین المللی گفت: باید سیاست‌هایی به منظور مقاوم سازی اقتصاد در برابر شوک‌های خارجی تدوین شود .ولی الله سيف كه با هیات همراه جهت شركت در اجلاس بهاره صندوق بين المللي پول و بانک جهاني در سال ۲۰۱۵ در واشنگتن به سر مي برد، در جلسه روساي كل بانک‌هاي مركزي گروه ٢٤ شركت كرد .رئیس كل بانک مرکزی در اين جلسه كه تاكيد زيادي بر تامين مالي با هدف توسعه داشت، نقطه نظرات خود را در قالب دو نکته بیان کرد .سیف ضمن اعلام اهميت موضوع توسعه در سال‌هاي آتی و با تاکید بر مشكلات موجود در جامعه بين الملل اظهارداشت: سياست‌ها بايد در جهت كاهش آسيب پذيري و مقاوم سازی اقتصاد در مقابل شوک‌هاي خارجي تعيين شوند .

زمزمه استفاده از راهکار میانه برای هدایت نرخ‌های سود بیش از پیش جدی شده است. گفته می‌شود سیاست‌گذار پولی در حال مطالعه طرحی است که براساس آن، ضمن حفظ ملاحظات تورمی، از کانال بازار بین بانکی اقدام به سپرده‌گذاری نزد بانک‌ها خواهد کرد. این سیاست با هدف حل مشکل کمبود منابع مالی بانک‌ها و هدایت نرخ سود بانکی متناسب با روند کاهشی نرخ تورم از کانال بازار بین بانکی طراحی شده است. بر اساس این طرح، بانک مرکزی نقش فعال‌تری در شبکه بانکی و ارتباط مالی میان بانک‌ها ایفا می‌کند . به طوری که عرضه تسهیلات بین بانکی توسط بانک مرکزی می‌تواند به اهرمی برای نظارت و هدایت بازار پول کشور تبدیل شود.

هر یک از بانک‌های کشور متناسب با عملکرد خود، می‌توانند دارای رتبه‌ای نزد نهاد ناظر بازار پول کشور شوند و این نهاد متناسب با رتبه‌ آنها، نرخ سود تسهیلات بین بانکی را معین کند. برخی کارشناسان درخصوص اجرای این تاکتیک معتقدند این طرح علاوه‌بر آنکه می‌تواند مانع افزایش پایه پولی به طور جدی شود، به مکانیزم انگیزشی برای بانک‌ها تبدیل می‌شود؛ به‌طوری‌که آنها برای حفظ و ارتقای جایگاه خود در این رتبه‌بندی و بهره‌مندی از تسهیلات بین بانکی با نرخی ارزان‌تر تلاش خواهند کرد و در واقع به سمت انضباط و قانون‌مندی بیشتری حرکت می‌کنند .

مهم ترین اخبار سیاسی

خبری شنیدیم در مورد گفتگوی تلفنی پادشاه عربستان با اوباما، در این گفتگوی تلفنی توسعه روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرفین همچنین درباره اوضاع منطقه و جهان رایزنی کردند . در این گفتگوی تلفنی توسعه روابط دوجانبه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. طرفین همچنین درباره اوضاع منطقه و جهان رایزنی کردند .خاطرنشان می شود عربستان سعودی با حمایت آمریکا از روز ششم فروردین حمله به یمن را آغاز کرده است .

همچنین خبری شنیدیم که ، وزیر خارجه استرالیا وارد تهران شد، هدف از سفر این مقام استرالیایی به ایران که به دعودت «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی وی انجام گرفته، پیگیری مسئله پناهجویان ایرانی و گسترش روابط دو جانبه عنوان شده است. بیشاپ در این سفر همچنین به رایزنی با مقامات ایران در خصوص راه های همکاری برای مقابله با گروه تروریستی داعش خواهد پرداخت . جولی بیشاپ» نخستین وزیر خارجه زن استرالیا برای رایزنی در مورد پناهجویان ایرانی، گسترش مناسبات و همکاری برای مبارزه با داعش به ایران آمد .

در گروه های مختلف بورسی چه خبر بود؟

گروه خودرو و ساخت قطعات، پرعرضه بود و بسیاری از نمادها در ساعت اولیه بازار به صف فروش رسیدند. در قطعه سازها نیز خکاوه به با صف خرید سنگینی آغاز به کار کرد پس از معامله حدود 4 میلیون سهم صف خود را عرضه کرد و در نهایت با معامله حدود 85 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را به خود اختصاص داد. نمادهای خاذین، خزر و خنصیر پس از عرضه صف خود مجددا به صف خرید رسیدند. دو نماد خکار و خمحرکه نیز امروز بازگشایی شدند. خمحرکه اصلاحیه گزارش 9 ماهه خود را ارائه داد و بر طبق آن EPS سال مالی 93 را با 65 درصد افزایش به مبلغ 336 ریال تغییر داد.

شرکت طی اطلاعیه ای عمده دلائل تغییرات را مربوط به افزایش نرخ گیربکس های پژو به تعداد حدودا 506 هزار دستگاه به ازای هر دستگاه مبلغ 300.000 ریال اعلام کرد.  این نماد با 2 درصد افزایش در قیمت 225 تومان بازگشایی شد. خکار نیز پس از ارائه بودجه 94 با 17 درصد رشد در قیمت 614 تومان به تابلوی معاملات بازگشت، شرکت طبق این گزارش 134 ریال سود بابت هر سهم پیش بینی کرده که نسبت به سال مالی 93 با 3 درصد افزایش همراه است.

رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان گفت: شرکتهای خودروساز از افزایش قیمت خودرو در سال جاری خودداری کنند . محمد جعفری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: خوشبختانه نرخ تورم در کشور در یک سال اخیر کاهش یافته است . وی با بیان اینکه کاهش نرخ تورم باعث کمتر شدن رشد هزینه‌های تولید در کشور شده است، خاطرنشان کرد: در این شرایط خودروسازان باید رشد هزینه‌های خود را از طرق دیگری مانند افزایش تولید و بهره‌وری جبران کنند .

رییس انجمن ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان ادامه داد: طبق آنچه که اعلام شده تولید خودروسازان در سال جاری حدود 200 هزار دستگاه افزایش می‌یابد که این میزان رشد تولید مطمئنا کاهش قیمت تمام شده را به دنبال خواهد داشت . وی افزود: تثبیت قیمت خودرو به نفع خودروسازان است زیرا این شرکتها در سال گذشته با مشکل فروش مواجه بودند و با تثبیت قیمت در سال جاری می‌توانند محصولات بیشتری را به فروش برسانند . جعفری با بیان اینکه افزایش قیمت خودرو در سال جاری تاثیر منفی بر فروش شرکتهای خودروساز خواهد داشت، تصریح کرد: امیدواریم شرکتهای خودروساز با مبنا قرار دادن منافع دو جانبه از افزایش قیمتها خودداری کنند .

در گروه نفتی و پالایشی، در شپنا که امروز نیز پرتقاضاترین نماد بورسی و تنها نماد مثبت گروه بود ظاهرا با جو منفی که یکی پس از دیگری در نمادهای پالایشی حاکم شده 1.2 میلیون سهم عرضه شد. معاملات صف فروش و پرعرضه شبندر نیز 69 واحد افت شاخص را در پی داشت. صف خرید شتران بالاخره پس از چندین روز عرضه شد و در نهایت به صف فروش رسید؛ این نماد با جابجایی 23.6 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت.

سیمانی ها، بالاخره پس از مدتی حاشیه نشینی و معاملات منفی با انتشار خبر درخواست تولید کنندگان سیمان برای افزایش نرخ 17 درصدی در هفته گذشته مورد اقبال قرار گرفته و معاملات خود را پرتقاضا آغاز کردند و اکثر نمادهای گروه به صف خرید رسیدند. سخوز که با معامله حدود 9 میلیون سهم بیشترین حجم معاملات گروه را داشت صف خرید شد.

گروه فلزات اساسی، معاملات پرحجم و تقریبا مثبتی داشت. در این گروه صف خرید هرمز در ششمین روز معاملاتی عرضه شد اما مجددا صف خرید شد و در نهایت با معامله 428 میلیون سهم به معاملات خود پایان داد. معامله حدود 10 میلیون سهم در قیمت های حداکثر فولاد بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص داشت. معاملات امروز فخوز نیز با صف فروش همراه بود. ذوب نیز در نهایت در قیمت 1657 ریال به صف خرید رسید.

در خبرهای این گروه، مدیر عامل ذوب آهن اصفهان با اشاره به افزایش تعرفه واردات فولاد در سال جاری به منظور حمایت از تولید داخل اظهار داشت: پیشنهاد جدیدی برای افزایش تعرفه واردات فولاد مطرح کردیم که در حال بررسی است . ایشان همچنین با اعلام مهمترین رویدادهای سال گذشته و برنامه های سال جاری از سرمایه گذاری 2 هزارمیلیارد تومانی، افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها و ارایه درخواست انتقال از فرابورس به بورس خبر داد. وی با اشاره به وجود 48 کارخانه فعال در تولید میلگرد و نبشی و تیرآهن، تغییر استراتژی تولید محصولات و سبد محصولات را از مهمترین برنامه های سال جاری اعلام کرد و گفت: در نیمه دوم سال جاری، چند محصول جدید که دیگران توان تولید را ندارند توسط ذوب آهن تولید خواهد شد .

در گروه بیمه ای، شایعه افزایش سرمایه 300 درصدی دانا از محل تجدید ارزیابی دارایی ها امروز نیز این نماد را به صف خرید رساند و بدنبال آن جو گروه را مثبت کرد. میهن، بپاس و پارسیان نمادهای منفی گروه بودند.

در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حفارس که مثبت و با صف خرید بسته شد سایر نمادهای این گروه تماما با معاملات منفی به کار خود پایان دادند

در خبری شنیدیدم که مدیرعامل کشتیرانی ایران از برنامه معرفی شرکت ۱۶۶ میلیارد تومانی کشتیرانی جنوب – خط ایران در ۷ اردیبهشت و عرضه اولیه سهام به شرط بهبود شرایط بازار سهام و مذاکره با چند شرکت خارجی خبر داد.

در گروه بانکی  شاهد معاملات منفی در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نمادهای وپست ، وپارس ، وخاور با صف فروش بسته شدند .

نماد وگردش جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه صاحبان سهام امروز متوقف شد .

به گزارش خبرگزاری مهر، علی طیب نیا با بیان اینکه با توجه به کاهش محسوس نرخ تورم در دو سال اخیر، فاصله نرخ تورم و نرخ سود سپرده و تسهیلات بانک ها زیاد شده است، گفت : ساماندهی نرخ سود بانک ها جدی است .وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برخی مشکلات ناشی از بالا بودن نرخ سود بانک ها به ویژه برای فعالان اقتصادی گفت : فعالان اقتصادی حاضر نیستند نرخ سودی را که حداقل ۱۲ درصد بیشتر از نرخ تورم است، پرداخت کنند . وی خاطرنشان کرد:‌ نرخ بالای سود بانکی برای بازار سرمایه نیز مشکل ساز شده است؛ زیرا اگر مردم بتوانند نرخ سودهای بیست و چند درصدی از نظام بانکی بگیرند، انگیزه برای ورود منابع مالی به بازار سرمایه و تامین مالی فعالیت های اقتصادی در این بازار با مشکل مواجه می شود .

در خبری داشتیم که مدیرعامل بانک مهر اقتصاد با اشاره به عرضه سهام این بانک در فرابورس تا تیر ماه، گفت: قیمت پایه سهامی که در اسفند سال گذشته عرضه شد 130 تومان بود که در قیمت 138 تومان معامله شد ولی ارزش آن در زمان عرضه دوباره متناسب با شرایط بازار محاسبه خواهد شد.

در گروه محصولات شیمیایی اکثر نمادها معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شاراک ، شپدیس ، شگل با صف فروش بسته شدند .  فارس با 156 واحد ، بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص امروز گذاشت . در طی معاملات امروز این گروه شاهد بازگشایی نماد شگل بودیم .  

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، وحیدکیانی، رئیس امور هماهنگی و نظارت بر تنظیم بازار دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران در گفت و گو با “پایگاه خبری بورس کالای ایران” با اعلام این خبر گفت: قیمت پایه محصولات پتروشیمی از اسفندماه سال گذشته هر دو هفته یک بار به بورس کالای ایران اعلام شد و طبق قوانین این روند ادامه خواهد یافت .وی در ادامه خاطر نشان کرد: دستورالعملی برای عدم اعلام قیمت های جدید به شرکت ملی صنایع پتروشیمی ابلاغ نشده است و از این رو قیمت پایه محصولات پتروشیمی در ابتدای ماه جدید به بورس کالای ایران اعلام می شود

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب