وضعیت بازار داخلی دارو و واردات مواد اولیه

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم صنعت دارو

 رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با تاکید بر اینکه در زمینه دارو در بازار داخلی مشکلی نداریم، گفت: با لغو رفع احتمالی تحریم‌ها به واسطه توافق لوزان مشکل نقل و انتقال پول برای واردات دارو و مواد اولیه حل خواهد شد.

محمود نجفی عرب در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه تحریم‌ها مشکل زیادی را در رابطه با واردات دارو و مواد اولیه آن ایجاد نکرده بود، گفت: مواد اولیه مورد نیاز ما معمولا از حوزه هند و چین وارد می شود که مشکلی نداریم.

وی افزود: مشکلی در زمینه خرید داروهای ساخته شده که از اروپا تامین می‌شد، وجود نداشت و می‌توانستیم به راحتی داروها را خریداری کنیم.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با بیان اینکه مهم‌ترین مشکل در زمینه واردات دارو نقل و انتقالات مالی بود، اظهار کرد: به دلیل تحریم‌ها نمی‌توانستیم ال سی باز کنیم و روند نقل و انتقال پول نیز زمان‌بر بود و به همین دلایل قیمت تمام شده چند درصد بالاتر می‌رفت.

او با بیان اینکه رفع تحریم‌ها کار ما را برای نقل و انتقال پول راحت‌تر می‌کند، گفت: به این ترتیب می‌توانیم قیمت تمام شده را کاهش دهیم و بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد که می‌تواند به وضعیت دارویی کشور کمک کند.

نجفی عرب ادامه داد: پیش از تحریم‌ها دارو یا مواد اولیه را به صورت یوزانس و خریدهای مدت‌دار وارد می‌کردیم که پس از تحریم‌ها مجبور بودیم به صورت نقدی خرید خود را انجام دهیم که در عین حال زمان و هزینه نیز افزایش پیدا می کرد چرا که باید منابع ریالی برای خرید ارز تامین می‌شد؛ بنابراین اگر نتوانیم در چارچوب ضوابط عادی تجارت کار کنیم مشکلات جدی برای ما به وجود خواهد آورد.

وی با بیان اینکه بانک‌ها نیز با توجه به مشکلاتی که دارند به صورت انقباضی عمل می‌کنند، اظهار کرد: با وضع تحریم‌ها خرید ماشین‌آلات نیز با مشکل روبه‌رو شد؛ به طوری که این کالاها نیز حتما باید به صورت نقدی وارد کشور می‌شد و در عین حال هزینه بیمه‌ها و حمل و نقل نیز بالا رفت.

رییس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی با اشاره به برخی محدودیت‌ها برای واردات مواد و ماشین‌آلات دارویی گفت: بعضا برخی فرآورده‌های شیمیایی یا ماشین‌آلاتی که احساس می‌شد کاربرد دو گانه دارند اجازه ورود به کشور نداشتند و حتی کشورهایی مانند چین نیز این دستگاه‌ها را به ما نمی‌دادند.

او ابراز امیدواری کرد در صورت ایجاد توافق میان ایران و 1+5 و لغو تحریم‌ها شرایط دارویی کشور بهتر شود.

نجفی عرب درباره وضعیت فعلی دارو در کشور گفت:‌ در حال حاضر در شرایطی کاملا عادی و متعارف به سر می‌بریم و چه در زمینه واردات و چه تولید، مشکلی نداریم. البته ممکن است بعضا به صورت مقطعی مشکلاتی در زمینه یک داروی خاص ایجاد شود اما به طور کلی مشکلی در این زمینه دیده نمی‌شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم صنعت دارو

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب