اخبار مهم اقتصادی و بورس یکشنبه 30 فروردین 94

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بازار سرمایه

به گزارش بورسینس به نقل از پرشین تحلیل، شاخص کل بورس 5 واحد رشد کرد و به رقم 67،378 واحد رسید . شبندر با 61 واحد بیشترین تاثیر منفی و فملی با 56 واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص بورس گذاشتند . ارزش معاملات در این بازار به رقم 207.9 میلیارد تومان رسید که شبندر با 14.1 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

در بازار فرابورس شاخص ایفکس 4 واحد صعود کرد و به رقم 757 واحد رسید. نماد مارون بیشترین تاثیر مثبت و نماد شتران بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص فرابورس گذاشت. ارزش معاملات در این بازار به رقم 229.3 میلیارد تومان رسید که شاوان با 6.2 میلیارد تومان دارای بیشترین ارزش معامله بود.

مهم ترین اخبار اقتصادی 

خبری شنیدیم در مورد کاهش نرخ سود بانکی، بانک‌های دولتی و خصوصی درخصوص کاهش 2 درصدی نرخ سود سپرده یک‌ساله و کاهش 2 تا 3 درصدی سود تسهیلات توافق کردند . بر این اساس، نرخ سود سالانه سپرده بانکی از 22 درصد به 20 درصد کاهش خواهد یافت. در جلسه روز گذشته بانک‌های خصوصی و دولتی مقرر شد در صورت تایید بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار این پیشنهاد از 15 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری عملیاتی شود. در این جلسه، توافقی درخصوص نرخ‌های سود سپرده کمتر از یک سال انجام نشد .گزارش‌ها حاکی از آن است که مدیران بانک‌ها در روز گذشته درخصوص نرخ‌های کوتاه‌مدت کمتر از یک سال، به جمع‌بندی مشخصی دست نیافتند و این نرخ‌ها کماکان به‌صورت گذشته باقی‌مانده است.

البته به نظر می‌رسد در این جلسه پیشنهادهایی درخصوص تعیین نرخ سود بانکی کمتر از یک سال ارائه شد، اما تصمیم واحدی در این خصوص اتخاذ نشد. تفاهم بانک‌ها، دومین تجربه تصمیم‌گیری بانک‌ها درخصوص تعیین نرخ سود بانکی است. در اردیبهشت سال گذشته بانک‌های دولتی و خصوصی در مورد نرخ سود سپرده یکساله و کمتر از آن به توافق رسیدند و با تایید بانک مرکزی نرخ سود سپرده بانکی یکساله به 22 درصد رسید.

در خبری دیگر، ایتالیا اعلام کرد که منتظر لغو تحریم‌های اعمال شده علیه ایران است تا بار دیگر به بازار جذاب کشورمان بازگردد . به گزارش پرس تی وی، پائولو پیستلی معاون وزیر خارجه ایتالیا در کنفرانسی در شهر رم تاکید کرد که دستیابی به توافق جامع هسته ای با ایران، ایتالیا را به بازاری بازخواهد گرداند که همه منتظر آن هستند .

معاون وزیر خارجه ایتالیا در ادامه تصریح کرد: ایتالیا فرصت های اقتصادی زیادی در ایران در زمینه انواع کالاها دارد. این مساله به خاطر آن است که ما یک اقتصاد خلاق و مولد داریم . این مقام ارشد ایتالیایی افزود: ایران بازار مصرف بسیار بزرگی دارد و رم تمایل زیادی برای کشف فرصت های جدید کسب و کار در این کشور دارد .

مهم ترین اخبار سیاسی

محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در راس هیات بلندپایه ای وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور قرار گرفت . ، نخستین سفر محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان به دعوت رسمی حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران انجام می شود . رییس جمهوری اسلامی افغانستان را در این سفر محمد محقق معاون دوم رییس اجراییه، صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور، اکلیل حکیمی وزیر دارایی، داوود شاه صبا وزیر معادن و پترولیم و سید حسین عالمی بلخی وزیر امور مهاجرین و عودت کنندگان و جمعی دیگر از مقامات دولتی افغانستان همراهی می کنند .

خبری شنیدیم در مورد چهار سناریوی کنگره آمریکا برای توافق هسته ای ایران ،  کمیته روابط خارجی سنای آمریکا به اتفاق آراء به طرحی رای داد که در صورت تصویب نهایی درکنگرهو امضای رئیس جمهور آمریکا، به کنگره این اختیار را می‌دهد تا درباره توافق نهایی با ایران اعمال نظر کند . در طرح جدید از رئیس جمهور خواسته شده ظرف 5 روز پس از امضای توافق نهایی هسته ای با ایران، آن را برای بررسی تسلیم کنگره کند و کنگره 30 روز فرصت دارد تا درباره توافق نهایی تصمیم گیری کند.

در این طرح تصریح شده است که اگر کاخ سفید توافق را با تأخیر و پس از 10 جولای به کنگره ارائه دهد، دوره نظارت بر توافق، 60 روزه خواهد بود . از سوی دیگر در صورت مخالفت کنگره با توافق، رئیس جمهور آمریکا 12 روز فرصت دارد رای کنگره را وتو کند و آنگاه کنگره 10 روز وقت دارد دوباره درباره طرح خود رای گیری کند و در صورت کسب 67 رای اعضای سنا، دولت ملزم به اجرای آن خواهد بود .

 در همین ارتباط ، یک سناتور جمهوری خواه مدعی شد که کنگره دولت اوباما را مجبور به تعظیم در مقابل طرح نظارت کنگره بر توافق هسته‌ای با ایران کرده است .به نقل از پایگاه خبری هیل؛ باب کورکر، سناتور جمهوری‌خواه و رییس کمیته روابط خارجی سنا در یادداشتی نوشت: دولت، بارها با اعلام این که طرح بررسی توافق هسته‌ای و رای کنگره به تصویب یا لغو آن باعث از بین رفتن توافق و به جای ماندن گزینه نظامی به عنوان تنها راهکار باقیمانده خواهد شد؛ با تصویب این طرح مخالفت کرده بود .

او ادامه داد: اما هفته گذشته جمهوری خواهان با حمایت دموکرات‌ها و با پافشاری بر موضع خود؛ دولت اوباما را مجبور به تعظیم در برابر لزوم ایفای نقش کنگره در توافق با ایران کرد . کورکر، رییس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا است که هفته گذشته طرح نظارت 30 روزه بر توافق هسته‌ای ایران برای ایفای نقش کنگره در مسدود کردن راه‌های دستیابی ایران به سلاح‌ هسته‌ای را به تصویب رساند .

در گروه های مختلف بورسی  چه خبر بود؟

در گروه خودرویی و قطعه ساز ، در ابتدای ساعات معاملات شاهد معاملات مثبت و افزایش تقاضا در برخی از نمادهای قطعه ساز بودیم ولی در ادامه عرضه بر تقاضا پیشی گرفت و اکثر نمادها به رنگ قرمز در آمدند .

خبری شنیدیم که ، خودروسازان آمریکایی به خودروسازان ایرانی پیام دادند ساسان قربانی ، اظهار کرد: بازار خودروی ایران بازاری بزرگ و بسیار جذاب برای خودروسازان خارجی است . وی با بیان اینکه جذابیت این بازار خودروسازان آمریکایی را نیز مشتاق به حضور در ایران کرده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه آمریکایی‌ها تمایل خود را برای حضور در صنعت خودروی ایران ابراز کرده‌اند .

عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان ایران ادامه داد:‌ خودروسازان آمریکایی‌ از طریق برخی واسطه‌ها به خودروسازان ایرانی پیام داده‌ و خواستار سرمایه‌گذاری در صنعت خودروی ایران شده‌اند . وی افزود: در این زمینه شنیده می‌شود که آمریکایی‌ها مطالعات بازارسنجی برای حضور در ایران را نیز آغاز کرده‌اند و آماده‌اند با رفع تحریم‌ها فعالیت خود را در ایران آغاز کنند .

 در گروه پالایشگاهی، شپنا به روند رو به رشد خود ادامه داد و به قیمت 480 تومان رسید . شبندر تا محدوده 600 تومان افت کرد و 24 میلیون از سهامش داد و ستد شد.

سید محسن قمصری با اشاره به آغاز مذاکرات با پالایشگاه‌های آسیایی، اروپایی و مشتریان سابق نفتی ایران، گفت: قطعا در صورت دستیابی به توافق جامع هسته‌ای و لغو تحریم‌های بین‌المللی امکان بازگرداندن بشکه‌های نفت صادراتی ایران به بازار جهانی وجود دارد .مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه برای اولین بار نیست که صادرات نفت خام یک کشور تحریم می شود و از این رو سابقه تاریخی برای تحریم صادرات نفت یک کشور وجود دارد، تصریح کرد: ایران برای دوران لغو کامل تحریم‌ها به منظور بازگرداندن حجم صادرات نفت به دوران قبل از اعمال تحریم آمادگی دارد .

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه افزایش حجم فروش و صادرات نفت ایران در گروی لغو کامل تحریم و برداشتن فشار از روی مشتریان نفتی کشور است، اظهار داشت: از این رو برنامه‌های ویزه و خاصی برای افزایش صادرات نفت در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است .قمصری همچنین با اشاره به آغاز مذاکرات ایران و هند به منظور وصول بدهی های نفتی توسط پالایشگاه‌های این کشور، بیان کرد: این دور از مذاکرات با حضور مسئولان بانک مرکزی ایران و هند برگزار می شود .

در گروه سیمانی، هرجند روز گذشته با خبر افزایش نرخ جو مثبتی را در گروه شاهد بودیم ولی امروز اکثر معاملات این گروه به حالت تعادل در آمد ، انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در حالی پس از بخشنامه معاون اول رئیس‌جمهور خواستار افزایش قیمت شده که سال گذشته هم 14 تا 22 درصد قیمت این محصول افزایش یافته بود. اما رکود در پروژه‌های عمرانی و ساخت‌وساز سبب مازاد سالانه 20 میلیون تن سیمان شده و این در حالی است که سال جدید فاز جدید قیمت‌ بر اساس افزایش 20 درصدی هزینه‌های تولید سیمان کلید خورده است .

افزایش 17 درصدی قیمت سیمان در حالی از سوی انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان پس از بخشنامه مهم جهانگیری مطرح شد که بر اساس ضوابطی که در باب کنترل قیمت‌ها به آنها اشاره شده، باید هرگونه تغییر قیمت به همراه دلایل توجیه‌کننده برای بررسی به کارگروه تخصصی تنظیم بازار شرح داده شود. از این رو بود که تمامی دستگاه‌های دولتی و غیردولتی همچنین مراجع قیمت‌گذاری از افزایش قیمت‌ها بدون هماهنگی با دولت منع شدند. با وجود این، در حال حاضر انجمن سیمان فاز جدید افزایش قیمت در سال 94 را منوط بر تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده است. گرچه تولیدکنندگان سیمان سال 93 را هم با افزایش قیمت 22 درصدی آغاز کردند اما این افزایش پس از مخالفت‌هایی از سوی وزارت صنعت قطعیت یافت.

در گروه حمل و نقلی  بجز نماد حتوکا سایر نمادها با معاملات مثبت همراه بودند .

حجنوب در جدیدترین گزارش خود سود هر سهم منتهی به 94/12/29 شرکت را مبلغ 296 ریال پیش بینی نموده است که نسبت به سال مالی مشابه قبل با افزایش 22 درصدی همراه بوده است .

در گروه بانکی شاهد معاملاتی مثبت در اکثر نمادها بودیم بطوریکه نماد وسینا با صف خرید بسته شد . هر چند خبر کاهش نرخ سود بانکی بر سود آوری بانک ها تاثیر مثبت دارد ولی در کل شاهد معاملات متعادل در اکثر نمادهای این گروه بودیم و برخی نمادها از جمله انصار توانستند برای مدتی تبدیل به صف خرید شوند ولی در ادامه فشار فروش باعث متعادل شدند معاملات گروه شد.

در گروه محصولات شیمایی  نمادها اکثرا معاملات منفی ای را پشت سر گذاشتند و نمادهای شاراک ، شسینا ، شفن با صف فروش بسته شدند که پتروشیمی فن آوران پر عرضه ترین نماد امروز بود .  نماد تاپیکو که در بازار امروز 4 میلیون سهم معامله شد توانست یکی از تاثیرگذارترین نمادهای امروز باشد که بر شاخص کل تاثیر مثبت گذاشت . نماد پترول نیز با 14 میلیون سهم بیشترین حجم معامله را در این گروه از آن خود کرد .

به گزارش خبرنگار مهر، پس از توافق بزرگ نفتی ایران و چین به منظور توسعه تجارت نفتی بین دو کشور، هندی ها هم برای آنکه از قافله فرصت‌های سرمایه گذاری صنعت نفت و پتروشیمی ایران عقب نمانند، مسافر تهران شدند .بر این اساس همزمان با آغاز مذاکرات مدیران بانک مرکزی ایران و هند و برخی از پالایشگاه‌های نفت این کشور به منظور تسریع در پرداخت منابع مالی حاصل از خرید نفت ایران، دور جدید مذاکرات مقامات شرکت ملی صنایع پتروشیمی و هیات تجاری سرمایه گذار هندی به میزبانی تهران به منظور مشارکت و احداث مجتمع‌های جدید پتروشیمی آغاز شد .

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت ملی صنایع پتروشیمی آماده تحقق جهش دوباره در صنعت پتروشیمی با همکاری بخش خصوصی پس از رفع تحریمهاست .به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، عباس شعری مقدم با اشاره به این که همه انتظار نهایی شدن توافق جامع لوزان را دارند، بر تاثیر خیره کننده توافق در رشد صنعت پتروشیمی تاکید کرد و گفت: صنعت پتروشیمی با دیگر صنایع متفاوت است؛ این صنعت سرمایه‌بر است و به فناوری و ارز نیاز دارد و با قطعیت توافق لوزان می توان به تدریج این نیازها را برآورده کرد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار روزانه بورس

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب