عرضه اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره توسط کارگزاری تدبیرگران فردا

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس انرژی

شرکت تأمین سرمایه امین به عنوان متعهد پذیره نویس و بازارگردان این اوراق و کارگزاری تدبیرگران فردا نیز به عنوان کارگزار عرضه کننده و کارگزار بازارگردان این اوراق می باشد.

در همین ارتباط محسن رحمتی مدیر عامل و اسماعیلی مدیر بورس انرژی کارگزاری تدبیرگران فردا در مصاحبه با بورس نیوز به تشریح فرآیند عرضه و ویژگی های این اوراق نموده است که به شرح ذیل می باشد:

جناب رحمتی با تشکر از وقتی که در اختیار بنده قراردادید تا حدودی در مورد کلیت این اوراق توضیح دهید؟

با توجه به رسالت بازار سرمایه در زمین تأمین مالی شرکت ها، شرکت بورس انرژی نیز وارد حوزه تامین مالی از طریق انتشار اوراق برای شرکتها شده است به گونه ای که شرکت ملی نفت ایران به عنوان نخستین شرکت اقدام به انتشار اوراق سلف موازی نفت کوره در بورس انرژی می نماید. دارایی پایه اوراق سلف موازی استاندارد، نفت کوره 380 سانتی استوک می باشد و هدف از عرضه آن تأمین مالی طرح های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران است.

این اوراق به صورت یکساله بوده و متعهد پذیره نویسی این اوراق شرکت تأمین سرمایه امین و کارگزار عرضه کننده کارگزاری تدبیرگران فردا می باشد. اوراق در دو مرحله عرضه می گردد و در مرحله اول حجم عرضه 500 میلیارد ریال می باشد و در مرحله بعد که احتمالا یک هفته بعد از عرضه اول می باشد نیز 500 میلیارد ریال دیگر عرضه می گردد. بازدهی اوراق برای خریداران به صورت 23 درصد روز شمار و در صورت نگهداری تا سررسید (یکسال) بین 25 الی 28 درصد خواهد بود.

شرایط خرید این اوراق به چه صورت می باشد و خریداران برای خرید این اوراق باید چه کاری انجام بدهند؟

همه افرادی که دارای کد بورسی اوراق می باشند می توانند از طریق کارگزاران دارای مجوز بورس انرژی اقدام به خرید این اوراق نمایند. بنابراین سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی که در حال حاضر در بازار سهام فعالیت دارند با همان کد بورسی که با آن خرید و فروش سهام و اوراق مشارکت می کنند، می توانند اقدام به معامله این اوراق نمایند و از مزیت هایی که نسبت به سایر اوراق موجود در بازار دارد، استفاده کنند.

صندوق های سرمایه‌گذاری مشترک و شرکت های حقوقی از مشتریان بالقوه اوراق مذکور می باشند.

آیا بازده این اوراق نسبت به سایر اوراق موجود دربازار برای خریداران جذاب می باشد؟

بله، این اوراق برای خریداران در بازه زمانی کوتاه مدت و بلندمدت جذاب می باشد. اوراق دارای بازدهی 23 درصد روز شمار و حداقل بازدهی 25 درصد در پایان سال می باشد که براساس قیمت های جهانی نفت کوره تا 28 درصد در سررسید قابل افزایش است.

نقد شوندگی این اوراق به چه صورت خواهد بود؟

10 روز بعد از عرضه این اوراق معاملات ثانویه آن شروع می شود و شرکت تأمین سرمایه امین براساس مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت نقد شوندگی این اوراق را قبل از سررسید تعهد می کند و از طریق کارگزار بازارگردان که کارگزاری تدبیرگران فردا می باشد با نرخ 23 درصد روز شمار به علاوه قیمت اوراق در عرضه اولیه، بازخرید می نماید.

لطفاً درباره نحوه قیمت گذاری این اوراق نیز مختصری توضیح دهید؟

نحوه اعلام قیمت دلاری نفت کوره 380 سانتی استوک توسط امور بین الملل نفت انجام می شود بدین صورت که قیمت پایه دلاری 380 سانتی استوک براساس نفت کوره 180 سانتی استوک خلیج فارس منتشره در نشریه plats European marketscan استخراج و با در نظر گرفتن شرایط حاکم بر بازار و اعمال ضرائب مشخص( peremium/discount ) توسط امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران در اطلاعیه عرضه منتشر می شود.

در صورتی که مشتری قصد تحویل گرفتن نفت کوره را داشته باشد آیا شرایط تحویل فراهم است و درامکان فرایند تحویل به چه شکل خواهد بود؟

بله شرایط تحویل نفت کوره نیز در این اوراق وجود دارد. در صورتی که دارندگان این قراردادها قصد تحویل گرفتن نفت کوره را داشته باشند باید حداقل 35 هزار قرارداد معادل 35 هزار تن نفت کوره را داشته باشند و تا ساعت 16 آخرین روز معاملاتی به اتاق پایاپای اعلام نمایند. شرکت ملی نفت ایران نیز حداکثر طی 10 روز پس از سررسید قرارداد نسبت به اعلام دوره 15 روزه تحویل و همچنین بندر بارگیری اقدام می نماید.

در پایان اگر نکته خاصی مدنظر دارید بفرمایید؟

از آنجا که این اوراق برای اولین بار در بورس انرژی عرضه می شود می تواند به عنوان زمینه ای در جهت گسترش معاملات بورس انرژی و ورود آن به عرصه تأمین مالی شرکت ها باشد. از طرف دیگر برای خریداران نیز نرخ بازدهی 23 درصد روز شمار جذاب بوده و در صورت نگهداری بازدهی 25 الی 28 درصد کسب می‌نمایند که نسبت به سایر فرصت های بدون ریسک موجود در بازار مزیت دارد. با توجه به پیش بینی هایی که در زمینه افزایش قیمت نفت نسبت به قیمت های فعلی وجود دارد، می تواند بازدهی مناسبی را نصیب دارندگان این اوراق در بلندمدت نماید

سرمایه گذاران می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید اوراق سلف موازی استاندارد نفت کوره با کارگزاری تدبیرگران فردا به شماره 82428 – 021 تماس بگیرند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس انرژی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب