30 میلیارد دلار نقدینگی در انتظار توافق هسته ای

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

در شرایط کنونی عدم اطمینان خاطر سهامداران در خصوص آینده اقتصادی و سیاسی کشور یکی از عوامل اثرگذار در عدم بازگشت نقدینگی به بورس بشمار می رود.

معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: انتشار اخبار منفی پیرامون توافق هسته ای و ریسک عدم دستیابی به این امر در حالی موجب شده تا نقدینگی به سمت بازار سرمایه جذب نشود که به نظر می رسد نقدینگی در این بازار وجود دارد اما به دلیل ترس از عدم دستیابی به این پدیده سیاسی سهامداران اقدام به سرمایه گذاری در بورس نمی کنند و سرمایه های سرگردان جامعه در این بازار پارک شده اند.

خدام افزود: اگرچه در صورت نهایی شدن مذاکرات هسته ای بازدهی که نصیب سهامداران می شود بیش از ضرر و زیان ناشی از عدم تحقق این امر است اما با این حال ریسک سیستماتیک سبب شده تا میل برای سرمایه گذاری در بورس کاهش یابد.

وی به عرضه سهام توسط سهامداران حقوقی اشاره کرد و اظهار داشت: بازار سهام و سهامداران همواره درگیر موضوع عرضه سهام از سوی سهامداران حقوقی هستند و نمی توان گفت که حاکمیت روند منفی بر بورس متأثر از این امر اتفاق افتاده است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که طی بازه کوتاه مدت سهامدارانی که به صورت اعتباری خرید می کنند در پایان هر ماه اقدام به فروش سهام تحت تملک خود جهت تسویه اعتبارات می کنند و این امر نیز در شکل گیری روند منفی مؤثر واقع می شود.

معاون سرمایه گذاری شرکت ارزش آفرینان پاسارگاد به روند آتی بورس اشاره کرد و گفت: سهامداران به دو گروه ریسک گریز و ریسک پذیر تقسیم می شوند که هر یک از این دو گروه براساس دیدگاه خود اقدام به سرمایه گذاری می کنند. براین اساس پیش بینی می شود تا با توجه به کاهش ریسک سیستماتیک با نزدیک شدن به تیر ماه امسال واکنش های مثبت بیش از رفتار هیجانی منفی باشد و بازار سرمایه به طور ملایم در مسیر صعودی حرکت کند.

خدام در خصوص صنایع پرپتانسیل بورس طی سال جاری ابراز داشت: در صورت دستیابی به توافق هسته ای نسبت پی بر ای بازار سرمایه رشد مناسبی خواهد یافت چراکه در پی تحقق این امر نقدینگی 30 تا 40 میلیارد دلاری آزاد می شود که آثار مثبت آن می تواند طی بازه کوتاه مدت و بلندمدت بر وضعیت اقتصادی نمود پیدا می کند.

وی افزود: صنایعی همچون خودرو، بانک و حمل و نقل در کنار شرکت های فعال در حوزه بیمه به طور مستقیم از کاهش یا لغو تحریم ها تأثیر مثبت می پذیرند.

علاوه بر این، گروه هایی که از نسبت پی بر ای پایینی برخودارند همچون پتروشیمی ها از پتانسیل رشد سودآوری برخوردارند و در صورت توافق نهایی افزایش نرخ خوراک واحدهای پتروشیمی تهدیدی برای آنها به شمار نمی رود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: اخبار مهم بورس, رشد بورس با ورود نقدینگی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
1 نظر
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب