خلاصه رویدادهای بورس شنبه 11 آبان

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

شاخص کل بورس در اولین روز کاری هفته در حالی در ابتدا با رشد همراه شده بود که در نهایت افت 48 واحدی را تجربه کرد و در 73،5041 واحد ایستاد.نماد معاملاتی فارس با 281 واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد معاملاتی شبندر با 172 واحد و شپنا با 82 واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل داشتند.

ارزش کل معاملات بورس به 362 میلیارد تومان رسید که بیشترین ارزش به معاملات مپنا با 49.3 میلیارد تومان و فملی با 46.3 میلیارد تومان تعلق داشت.

شاخص فرابورس هم امروز افت 10 واحدی را تجربه کرد.ارزش کل معاملات این بازار هم به 132.5 میلیارد تومان رسید.

بازار امروز هم نوسانی بود. در هفته ای که سپری شد هم روند متعادل و نوسانی داشت. شاخص کل که معاملات بازار سرمایه را در ابتدای هفته گذشته با رشد شروع کرده بود در میان راه ۲ هزار واحدی افت کرد؛ اما در پایان هفته به ارتفاع ۷۳ هزار واحدی بازگشت و امروز نیز در میانه های کانال مذکور باقی ماند. برای روزهای آینده نیز همین منوال را خواهیم داشت. برای روزهای آتی خبرهایی در زمینه مذاکرات هسته ای ، تصمیم گیری در مورد نرخ سود بانکی، تصمیم گیری در مورد نرخ خودرو، تعیین نرخ قطعی برای خوراک پتروشیمی ها می تواند بازار را با نوسانات مثبت و منفی روبرو کند. در اخبار سیاسی که شاید در این ماه مهمترین عامل تاثیر گذار بر بازار باشد مقام‌های رسمی دولت آمریکا همچنان به تلاش خود ادامه می‌دهند تا نمایندگان سنا را برای به تأخیر انداختن اعمال تحریم‌های تجاری و اقتصادی جدید بر ضد ایران متقاعد کنند و این خبر مهمی برای بازار می باشد.

در مورد وضعیت کلی بازار باید با امیدواری صحبت کرد با اینکه در بین اخبار گوناگون اخبار منفی نیز وجود دارد لیکن تاثیر اخبار مثبت بر اخبار منفی چربش بیشتری دارد. این روزها نگرانی مهم بازار از نرخ دلار می باشد و ترس از اینکه تا 2600-2700 تومان داشته باشد وجود دارد. فعلا دلار در همان محدوده ی 3000 تومان قرار دارد. ولی نتیجه نشست آتی سیاسی و همچنین اظهار نظر های مختلف ممکن است آن را تحت تاثیر قرار دهد. وزیر اقتصاد چندی پیش گفته بود که دلار باید 2600 تومان باشد. جدیدا نیز نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سیاست‌های بانک مرکزی توسط وزیر اقتصاد تهیه و تایید نمی‌شود، گفته: آقای طیب‌نیا، به عنوان یک کارشناس، نظر مستقل خود را اعلام کرده که قیمت دلار تا 2700 تومان قابلیت کاهش دارد.

بحث دیگر در مورد آزاد شدن دارایی های ارزی ایران می باشد که ارقام قابل توجهی می باشد. اخیرا نیز در جریان سفر رئیس مجلس به چین، تهران و پکن درباره ۲۲ میلیارد یورو دارایی‌ بلوکه‌شده ایران به توافق رسیدند. بحث آزاد سازی دارایی های ارزی ایران در اروپا نیز خبر مهم تاثیر گذار بر نرخ دلار می باشد. در مورد خبر مربوط به توافق با کشور چین قرار شده دارایی های بلوکه شده با ایجاد کنسرسیومی ایرانی –چینی در ایران در قالب طرح های توسعه ای و عمرانی سرمایه گذاری شود.

در این مورد ذکر یک نکته دیگر نیز ضروری ست که مسئولان گفته اند نرخ دلار در سال آتی تک نرخی می شود بنابراین با توجه به اظهار نظرات مختلفی که شده است احتمالا دلار در بودجه در همان محدوده ی 2600-2700 تومان تعیین شود. البته این به شرطی ست که تحریم ها نیز تا حدودی لغو شوند.

در بازار داخلی چه خبر بود؟

نمادهای پالایشگاهی در کش و قوس ابهامات، تحت تاثیر طرح تحقیق و تفحص مجلس از وضعیت آنها قرار گرفتند و امروز پر عرضه ظاهر شدند. شراز بالاخره بعد از 4 ماه بازگشایی شد .ق یمت بازگشایی 2537 تومان بود که تا 2800 تومان رشد کرد. پی بر ای گروه بالا می باشد و برای اینکه شراز نیز از رشد اخیر سایر شرکت های گروه جا نماد رشد کرد. شایان ذکر است شراز که شایعات مختلفی از تعدیل منفی و مثبت آن به گوش می رسید اولا تعدیلی نداد ثانیا در شش ماهه نیز پوشش متوسطی داشت.

پتروشیمی ها تحت تاثیر خبر افزایش نرخ خوراک و همچنین افت احتمالی دلار بیشتر متمایل به منفی بودند تا مثبت. زاگرس، وپترو و فارس مثبت های گروه بودند. با فرض افزایش نرخ خوراک به بیش از 10 سنت باید در این گروه به دنبال سهام شرکت هایی بود که با این افزایش نرخ خوراک با کمترین ریسک همراه هستند از جمله شخارک که نرخ خوراک خود را با افزایش خوبی در بودجه دیده است یا شرکت هایی که خوراک مایع دارند، همچون شازند و شیران و فارس و البته جم!

در این گروه نرخ اوره رشد خوبی داشته است و به محدوده 300 دلار رسیده است که خبری خوب برای کرماشا، خراسان، شپدیس و شیراز می باشد.

در هلدینگی های پتروشیمی ، فارس که مورد توجه ویژه حقوقی هاست و در بلند مدت شرایط خوبی خواهد داشت.

پارسان هم شرایط خوبی دارد ولی فعلا با ریسک افزایش نرخ خوراک به 13 سنت همراه است. پارسان هم مورد توجه ویژه حقوقی هاست. انتقال بلوک های شرکت از غدیر به سایر شرکت ها دلیل این مدعاست. غدیر چهارشنبه هفته پیش بلوک 65 میلیون سهمی پارسان را فروخت. این بلوک 4 تومان به سود هر سهم غدیر اضافه می کند.

بانکی ها در نیمه دم وقت با افزایش تقاضا روبرو شدند. بانک صادرات به صف خرید نیز رسید ولی افزایش عرضه ها امان نداد و سهم را مجددا متعادل کرد. بانک صادرات در آخرین روز کاری هفته پیش صف سنگین خود را عرضه کرد که 80 میلیون آن را وخارزم عرضه کرد. در این گروه در هفته پیش دومین جلسه شورای پول و اعتبار درحالی به منظور تغییر نرخ سود بانکی برگزار شد که اعضای حاضر به جمع‌بندی نهایی نرسیدند و قرار بر این شد که تصمیم گیری نهایی در جلسه هفته آینده انجام شود.

بانک تجارت هم صف خرید شد که در بیش از 300 تومان با افزایش عرضه ها روبرو شد. شرکت افزایش سرمایه دارد و با دید بلند مدت برای خرید می تواند گزینه کم ریسکی باشد. طبق برنامه‌ریزی انجام شده تا پایان سال جاری یک مجمع فوق‌العاده به منظور افزایش سرمایه  بانک از 17هزار و 500 میلیارد ریال به 35 هزار میلیارد ریال برگزار خواهد شد. این افزایش سهام از محل ذخایر انباشته و سودهای توزیع نشده و تجدید ارزیابی دارایی صورت می‌گیرد و سهامداران بانک بابت آن پرداختی نخواهند داشت.

بانک پاسارگاد امروز در 217 تومان صف خرید تشکیل داد. خبرهایی از تمایل شرکت و مجموعه آن برای ورود به نیروگاه ها به گوش می رسد.

در تجهیزاتی ها مپنا به بیش از 800 تومان صعود کرد. حفاری که ریسک کمتری دارد و با صبر می توان روی این سهم نیز بازدهی خوبی کسب کرد در بیش از 650 تومان با افزایش عرضه ها مواجه شد. خبرهای مربوط به واگذاری نیروگاه ها باعث توجه به مپنا شده است. گفته می شود در روزهای آتی نیروگاه قائن،نیروگاه مفتح،نیروگاه شهید رجایی و مدیریت برق مفتح واگذار خواهند شد. تلاش بیشتر شرکت ها و بانک ها برای ورود به نیروگاه ها بی دلیل نیست!

خبر دیگر اینکه معاون وزیر نیرو خبر از افزایش صادرات روزانه 500 مگاوات به عراق داده است که بر مپنا نیز تاثیر دارد.

خبر دیگری که باعث توجه به مپنا شده است این است که شرکت به همراه آکنتور ظاهرا قراردادی با تاجیکستان برای نصب تعدادی کنتور هوشمند خواهد داشت.

در خودرویی ها خودرو صف فروش شد، خزامیا صف خرید داشت و سایر نمادها افزایش عرضه ها را تجربه کردند. در خودرویی ها نوسان گیران فعال هستند. در این گروه رشد تولید در ایران خودرو امیدها را به این صنعت افزایش داده است. در این گروه روز چهارشنبه عصر  رئیس شورای رقابت از عدم اجماع اعضا این شورا برای تعیین دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو خبر داد و گفت: هفته آینده نعمت‌زاده به شورا آمده و با همکاری او تصمیم نهایی را در مورد قیمت خودرو اتخاذ خواهیم نمود. بنابراین معاملات این گروه تا حدودی تحت تاثیر این خبر قرار خواهند گرفت. هر چند بحث افزایش سرمایه خودرویی ها از محل تجدید ارزیابی دارایی ها نیز به عنوان عاملی مهم در معاملات نمادهای گروه از جمله خپارس و خساپا محسوب می شود.

در گروه حمل و نقل با توجه به تعدیل منفی توریل، شاهد افت قیمتی محسوس در سهم بودیم بارها شایعه شده بود شرکت تعدیل مثبت دارد. حفارس و حتوکا مثبت بودند و حپترو به همراه توریل از منفی ها گروه بودند. حتاید نیز که متوقف می باشد خبرهای خوبی از حتاید به گوش نمی رسد.

در دیگر نمادها و گروه ها:

لیزینگی ها به همراه افزایش عرضه ها در خودرویی ها منفی بودند . ولساپا در آخرین لحظات به صف فروش نیز رسید. تعدیل غیر عملیاتی سود شرکت نیز باعث رشد سهم نشد.

گروه سرمایه گذاری نیز بیشتر متمایل به افزایش عرضه ها بودند. وملت که از معدود سهم های کمتر از قیمت اسمی می باشد صف خرید داشت. وسکاب با توجه به عملکرد موفق در مهرماه رشد خوبی داشت. وخارزم و ونیر و نیز مثبت بودند. وبوعلی با صف فروش به کار خود پایان داد. وبوعلی در دوره مهر ماه از فروش سرمایه گذاری ها مبلغ 5 میلیارد تومان سود کسب کرده است که به ازای هر سهم 62 ریال خواهد شد. شرکت در شش ماهه منتهی به 31 مرداد مبلغ 266 ریال به ازای هر سهم محقق کرده است که با سود 930 میلیون تومانی دوره شهریور ماه تا الان بیش از 7 تومان به سود هر سهم خود اضافه کرده است.اگر ارزش افزوده املاک و مستغلات را در نظر نگیریم ناو سهم کمتر از قیمت سهم درخواهد آمد. ولی شرکت املاک و مستغلاتی دارد که ارزش بازاری آنها بسیار بالاتر از بهای تمام شده آن می باشد.

اخابر در نزدیک به 300 تومان متعادل شد. اخابر با خبر مربوط به افزایش تعرفه ها و برگشت احتمالی مبالغ مربوط به آن به حساب مشتریان روبروست و اگر این موضوع به نفع شرکت تمام شود سهم به بیش از 300 تومان خواهد رسید. در این مورد سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات راديويي كماكان معتقد است كه افزايش تعرفه ها بايد متوقف گردد. رئیس شورای رقابت نیز گفته در سال 92 شرکت مخابرات بر اساس تغییرات اعلام شده برای نرخ تورم از سوی بانک مرکزی تعرفه های خود را حتی به میزانی کمتر از آنچه که به عنوان سقف عمومی قیمت ها در نظر گرفته شده بوده را افزایش داده و به تبع آن رویکرد شرکت مخابرات ایران کاملا قانونی است.

دارویی ها روز سبز را تجربه کردند و تمامی نمادها رشد قیمت داشتند. گزارشات مثبت برخی شرکت های گروه در شش ماهه که قابل توجه نیز بوده از دلایل رشد گروه می باشد.

سیمانی ها در سه نماد سشرق، ساراب و سیلام شاهد معاملات در حداکثر قیمت بودیم. سشرق با توجه به پروژه سیمان سفید شرق با اقبال روبروست. نمی توان فعلا به طور دقیق اثرات این پروژه را بر سود هر سهم شرکت اعلام کرد ولی شرکت از این محل تعدیل مثبت خواهد داد

در ساختمانی ها در دو دسته معاملات مثبت و منفی را شاهد بودیم. در این گروه خبرهایی در مورد بلوک عمران و توسعه فارس با قیمت 390 تومان شنیده می شود که قرار است 25 آبان عرضه شود. قیمت سهم 271 تومان بود که قیمت های درصد منفی امروز بود. این بلوک از سوی وساخت عرضه خواهد شد.

در غذایی ها روز 6 آذر جلسه افزایش سرمایه غبشهر می باشد. سهم به زیر 5000 تومان رسیده است. غبشهر در گزارش توجیهی افزایش سرمایه از کاهش سود سال آتی خبر داده است که البته شرکت همواره در اولین پیش بینی ها سودی کمتر از سود سال قبل اعلام می کند.

در گروه ذغال سنگی هر دو سهم گروه یعنی کشرق و کطبس با افت قیمت روبرو شدند. کشرق تعدیل خوبی داد اعلام کرد در صورت عقد قراردادهای جدید با 20 درصد افزایش نرخ ،10 درصد دیگر تعدیل مثبت خواهد داد. نکته مثبت در گزارش شرکت اشاره به افزایش تقاضا برای محصولات شرکت بوده است.

در گروه کانه های فلزی شاهد افت قیمت ها در بیشتر نمادها به جز کچاد بودیم. هنوز گزارش شش ماهه کگل و کچاد منتشر نشده خبری هم از توقف برای تعدیل عایدی نیست.

در فولادی ها فخاس که همیشه صف خرید دارد و به گروه نیز وارد نمی شود سود هر سهم 670 ریالی اش را به 638 ریال کاهش داده است و در شش ماهه 65 درصد پوشش داده است. شاید علت اینکه برای خرید سهم تقاضا وجود دارد مربوط به طرح توسعه تولید بیلت و گندله سازی شرکت می باشد که ظرفیت آن 720 هزار تن می باشد. این طرح در سال 93 به بهره برداری می رسد.

در سیمانی ها سهرمز در اولین پیش بینی از سود سال مالی منتهی به 30/8/93 مبلغ 2512 ریال اعلام کرده است. سود سال 92 نیز همیم مبلغ می باشد.م قدار تولید در سال 93 نسبت به سال 92 با افت 8 درصدی روبرو شده است.

سخزر سود هر سهم 751 ریالی اش را در گزارش شش ماهه به 826 ریال افزایش داده است و در این دوره 68 درصد آن را نیز پوشش داده است.

امروز روز شرکت های کوچک نیز بود. کماسه ، ایران مرینوس، وملی،چفیبر، چکاوه و چکارن از نمادهای مورد توجه بودند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: خبرهای جدید بورس, خلاصه خبرهای بورسی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب