چه زمانی کاهش نرخ سود بانکی مثبت خواهد بود؟

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
کاهش نرخ سود بانکی در شرایط انقباضی بودن سیاست پولی غلط است

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران گفت: زمانی کاهش نرخ سود بانکی مثبت خواهد بود که اولاً سیاستهای پولی کشور انبساطی باشد نه انقباضی، ثانیاً سود سپرده و تسهیلات را عرضه و تقاضا مشخص کند نه دستور دولت.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمدرضا سبزعلیپور رئیس مرکز تجارت جهانی ایران و رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی با اشاره به عوارض منفی کاهش دستوری سود سپرده های بانکی و تأثیر آن بر رونق بورس گفت: سقوط ارزش سهام و بحران دور از انتظار بورس تهران طی یکسال و چند ماه گذشته سئوالی است که این روزها ذهن غالب کارشناسان بازار سرمایه کشور و فعالان اقتصادی را بخود مشغول کرده است.

 بحرانی که هیچ کدام از کارشناسان و فعالان اقتصادی بدلیل چشم اندازهای مثبت اقتصادی و سیاسی که دولت دائماً برای مردم ترسیم کرده و میکند، آنرا هرگز پیش بینی نمی کردند. این بحران و ریزش ارزش سهام زمانی به سؤال جدی مبدل شده که سایر بازارهای موازی با بازار سرمایه هم در رکود جدی به سر میبرند و برای ورود سرمایه گذاران جذابیتی ندارند.
وی افزود: در تالار شیشه ای بازار بورس تهران سهامداران با نگرانی شاهد بالا و پایین رفتن شاخص ها هستند. شاخص هایی که از اواخر سال1392روند نزولی داشته و بر نگرانی ها در مورد آینده این بازار افزوده است. سال 93 برای میلیونها سهامدار خرده پای ایرانی خوش یمن نبود، زیرا در کمتر از یکماه، بازدهی بازار بورس به منفی سه درصد رسید.
این در حالیست که در سال92 بازار بورس تهران جذابیت زیادی برای سرمایه گذاران داشت و هیچ بحثی راجع به حباب قیمتها به گوش نمیرسید و حتی اعتقاد بسیاری بر این بود که کشور پس از انتخابات، وارد فضای باثبات سیاسی و اقتصادی شده و از همین رو اوضاع بازار سرمایه روز به روز بهتر خواهد شد. حال سهامداران بازار بورس بدنبال پاسخ این سؤال هستند که آن روزهای خوش چه شد و کی دوباره باز خواهند گشت؟

علیپور اظهار داشت: دلایل مختلفی را میتوان در وقوع سونامی ریزش قیمت‌ها در بازار بورس مؤثر دانست. از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها که کمترین بحران آن افزایش قیمت حامل های انرژی و سایر کالاهای اساسی بود، تا رشد نقدینگی در جامعه، تورم30 الی40 درصدی، رکود مضاعف، ادامه بیکاری و افزایش نرخ ارز و از همه مهمتر بلاتکلیفی مذاکرات هسته ای و ابهام نسبت به نتیجه مذاکرات ایران با 1+5.
همچنین عدم اعمال سیاستهای درست اقتصادی از جانب دولت و گره زدن تمامی امورات مملکتی و مشکلات ریز و درشت کشور به بحث تحریمها، همه همه موجب بروز این بحران و بحرانهای دیگر شده اند. لکن آغاز اجرای مرحله دوم طرح هدفمندی یارانه ‌ها و افزایش چند ده درصدی قیمت حامل های انرژی، افزایش نرخ سایر کالاها و خدمات از جمله نرخ نان و حمل و نقل، کسری بودجه ریالی و کمبود منابع ارزی دولت، ابهام در نتیجه و آینده توافقنامه ژنو و پس از آن لوزان، اختلافات و درگیری جناحهای سیاسی کشور با هم، نگرانی و بی اعتمادی مردم نسبت به معیشت و آینده زندگی خود …. و دهها مورد دیگر که دولت را در سال جدید نیز تحت فشار قرار خواهد داد و موجب خواهد شد تا سایه تورم، رکود و بیکاری باز هم بر سر کشورمان همچنان باقی بماند.

وی تصریح نمود: دستکاری وضعیت سرمایه ای شرکتهای بزرگ برای نشان دادن اوضاع باثبات اقتصادی در کشور و در واقع ایجاد حباب در قیمتها هم میتواند در وضعیت فعلی بورس موثر باشد.

 ضمن آنکه انقباضی بودن بودجه سالها 93 و 94 و مبهم بودن نرخ سود سپرده گذاری بانکهای خصوصی جزء دلایل دیگری برای از دست رفتن جذابیت بازار بورس تهران باشد. با این حال، برخی از کارشناسان و دولتمردان بر این باورند که کاهش سود سپرده های بانکی موجب خواهد شد تا امسال بازار بورس تهران مجدداً رونق گرفته و محل خوبی برای سرمایه گذاری و کسب سود های کلان باشد. این افراد خوشبین، معتقدند که جهت گیری سیاسی و اقتصادی کشور مثبت است و با صبر و همچنین تحلیل درست اطلاعات میتوان از بالا و پایین رفتن شاخص های بورس، درآمدی خوب کسب کرد.

رئیس شورای سیاستگذاری اقتصاد مقاومتی و بخش خصوصی اعلام نمود: تصور تیم اقتصادی دولت براین است که با انتشار خبر کاهش نرخ سود سپرده‌ های بانکی، ظاهراً بورس تهران به این خبر واکنش مثبت نشان خواهد داد و دور ا دور امیدها را به بورس باز خواهد گرداند. اما واقعیت قضیه چیز دیگری است و آن اینکه کاهش سود سپرده های بانکی به تنهایی نمیتواند گره گشای مشکلات بورس باشد همچنانکه سال گذشته با کاهش بخشی از سود سپرده ها و تعویض مدیرعامل آن سازمان، هیچ رونقی به بورس باز نگشت.

 زیرا کمتر سرمایه گذار خرد و کلانی وجود دارد که سپرده بانکی خود را بدلیل کاهش سود بانکها، از حسابش خارج کرده و پول خویش را روانه بازار بورس بحران زده تهران کند. زیرا کسی که میخواهد سهام، خریداری کند ابتدا به دنبال سهام شرکتهای سود ده خواهد بود نه شرکتهای زیان ده، که در این راستا دارندگان سهام شرکتهای سود ده فروشنده نیستند و غالباً سهام شرکتهای ضعیف و زیان ده قابل خرید میباشد که هیچ عقل سلیمی پول خود را صرف خرید اینگونه سهام ها نمیکند.

وی مجدداً بازار بورس و بازار ارز را به کفه های یک ترازو تشبیه کرد و گفت: عواملی همچون، بحران اوکراین و لشگرکشی روسیه و نهایتاً اعمال تحریمهای غرب برعلیه روسیه و خطر بروز جنگ، تزلزل در توافقنامه ژنو که آینده آن را در هاله ای از ابهام فرو برود، اما و اگر در سود سپرده بانکها، جو روانی حاکم بر جامعه درخصوص شیوع گرانی بخاطر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و بی اعتمادی به آینده در سال 93 موجب شد تا طی سال گذشته بخش اعظمی از نقدینگی مردم از بورس اوراق بهادار خارج شده و بسمت بازار ارز حرکت کند و حتی هزاران حساب پس انداز مردم نزد بانکها بدلیل کاهش سود سپرده ها بسته شد و پول آنها بسمت بازار ارز و سکه سرازیر گشت و همین امر موجب افزایش نرخ ارز و کاهش شاخص بورس گردید. در سال جدید نیز تعطیلات نوروز، بروز جنگ در منطقه و تنش بین ایران و عربستان و تمدید مذاکرات هسته ای لوزان تا تیرماه آینده مزیدی بر رکود بازار بورس شده است.

همچنانکه قبلاً نیز گفتم بازار بورس و بازار ارز همانند کفه های یک ترازو هستند بطوریکه هریک از آنها پایین رود دیگری بالا میآید و فعلاً کفه بورس پایین آمده و کفه بازار ارز بالا رفته و بازار ارز به بیانیه لوزان هم واکنش منفی نشان داد و قیمتها کاهش نیافت که قطعاً این روند یعنی افزایش قیمت ارزها ادامه داشته و طی روزهای آینده، کفه ارز بالاتر نیز خواهد رفت و کسی توان مقابله با آن را نداشته و جلودار آن نیز نخواهد بود. بر همین مبنا پولهای خارج شده از بانکها در گذشته و آینده بسمت بازاری سرازیر خواهند شد که جذاب و سود ده باشد و چون در این روزها کفه بازار ارز و سکه بالا رفته، پس پولها روانه این بازار خواهند شد نه بازار بورس تهران.

سبزعلیپور با اشاره به تصمیم جدید وزارت اقتصاد و بانک مرکزی درخصوص کاهش سود سپرده های بانکی تأکید نمود: کاهش نرخ سود سپرده ها و به تبع آن کاهش سود تسهیلات امری بسیار پسندیده و مطلوب میباشد اما به شرط و شروطه ها، زیرا زمانی این معادله مثبت خواهد بود که اولاً بانکداری ایران و سیاستهای پولی کشور انبساطی باشد نه انقباضی!! ثانیاً نرخ سپرده و تسهیلات را باید عرضه و تقاضا تعین و مشخص کند نه دستور دولت به بانکها!!

دستور دولت به بانکها جهت کاهش و یا افزایش نرخ سود و تکلیف به همه بانکها و موسسات مالی و اعتباری جهت تبعیت از این نرخ گذاری و اعمال نرخ واحد با روح بانکداری اسلامی بدون ربا منافات داشته و متأسفانه بانکداری را به سمت ربا سوق میدهد. زیرا زمانیکه نرخ سود سپرده ها و یا تسهیلات، پیشاپیش توسط دولت تعین شده و همه هم مجبور باشند یک نرخ واحد از پیش تعین شده را اعمال کنند این سیاست و عملکرد بانکها، مملو از شائبه خواهد بود و هیچ ارتباطی با بانکداری اسلامی بدون ربا نخواهد داشت. بانکداری بدون ربا یعنی اینکه سود علی الحساب سپرده ها و تسهیلات را عرضه و تقاضا مشخص کرده و نرخ سود بانکها با هم متفاوت باشد.

وی افزود: کاهش سود سپرده های بانکی آنهم در دورانی که سیاستهای پولی و بانکی انقباضی میباشد موجب خواهد شد تا مردم پولهای خود را از بانکها خارج کرده و در بازار آزاد با نرخ های بسیار بالاتری به نیازمندان، وام دهند زیرا باتوجه به سیاستهای انقباضی بانکها، قطعاً متقاضیان به راحتی توان اخذ وام از بانکها را نخواهند داشت و در نتیجه برای تأمین نیاز خود به سمت بازار سیاه پول رفته و با سودهای بسیار بالا پول نزول خواهند کرد. پس کاهش دستوری سود سپرده های بانکی آنهم در زمانی که سیاستهای پولی و بانکی کشور انقباضی میباشد فقط بستر رباخواری در جامعه را فراهم میکند ولا غیر.

رئیس مرکز تجارت جهانی ایران خاطر نشان کرد: بحران زدائی و رونق دادن به بازار بورس تهران نیازمند ابزار و فاکتورهای خاصی میباشد که تا آن موارد اعمال نشود امیدی به بهبود اوضاع بورس نخواهد بود.
ساماندهی و رفع مشکلات شرکتها علی الخصوص شرکتهای پذیرفته شده در بازار بورس، سودآور کردن شرکت‌ها، آرام کردن بازار سکه و ارز، فرهنگ سازی و تبلیغات مناسب، اعمال مدیریت صحیح و قدرتمند بر سازمان و شرکت بورس تهران، رفع تنشها و برقراری آرامش در داخل و عرصه جهانی، بطوریکه تا آرامش در جامعه حاکم نگردد این روند و بحران اقتصادی همچنان ادامه خواهد داشت.
پس ملاحظه میفرمائید که تا زمانیکه غالب شرکتها ورشکسته هستند و با حداقل ظرفیت کار میکنند و به بانکها بدهکارند و اکثر فعالان اقتصادی ممنوع الخروج اند و برای بسیاری از شرکتها بدلیل بدهی معوقه بانکی، دائماً اجرائیه صادر میشود، سایه تنش های سیاسی در داخل و خارج بر سر کشورمان برقرار میباشد، و حمایت قابل قبولی از جانب دولت جهت ساماندهی بازار سرمایه صورت نگیرد و تیم اقتصادی دولت نیز نشسته و هر قدم و کاری را به رفع همه تحریمها منوط کرده، هیچ اتفاق مثبتی در عرصه اقتصادی کشور بویژه بازار سرمایه رخ نخواهد داد
 برهمین اساس و با روند موجود، سپرده های خارج شده مردم از بانکها هم قادر به حرکت درآوردن بازار بورس نخواهند بود که از این بابت بنده هم برای آینده دولت نگرانم زیرا با ادامه همین روند و سیاست هائیکه طی حدود 2 سال گذشته اعمال و سپری شده هیچ گرهی از مشکلات کشور و ملت عزیزمان باز نخواهد شد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نرخ سود بانکی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب