جلسه “اتمام حجت” سیف با مدیران بانک‌ها، امروز در میرداماد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم سود بانکی

همزمان با داغ شدن گمانه‌زنی‌ها از تغییرات نرخ سود بانکی در روزهای آینده و البته بعد از توافق بانکداران بر کاهش نرخ به ۲۰ درصد، با خبرشدیم بناست عصر امروز رئیس کل بانک مرکزی میزبان مدیران بانک های عامل باشد.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، همزمان با کاهش تورم و البته طی هفته‌های اخیر “تغییر نرخ سود بانکی” به‌دفعات از سوی مسئولان اقتصادی دولت اعلام و تأکید شده که به‌زودی و در اولین جلسه شورای پول و اعتبار (احتمالاً هفته آینده) تصمیم گیری در این باره نهایی می‌شود.

این موضوعات البته همراه شد با تصمیم بانکداران برای کاهش نرخ سود بانکی چراکه براساس توافق بانک‌های دولتی و خصوصی نرخ سود سپرده‌های بانکی به 20 درصد کاهش یافته است. البته بانکی‌ها تأکید کرده‌اند در صورت تصویب این توافق در شورای پول و اعتبار مفاد آن را از اردیبهشت ماه اجرایی خواهند کرد.

اما در زمانی که توافق بانکی‌ها انجام شده طی روزهای اخیر در نوبت‌های مختلف دولت‌مردان به بیان اظهاراتی در خصوص نرخ سود بانکی پرداختند که نقطه مشترک تمامی آنها این بود که “دولت به‌دنبال کاهش نرخ سود بانکی است”.

در همین ایام که فعالان اقتصادی، مردم و رسانه‌ها منتظر زمان برگزاری شورای پول و اعتبار برای تصمیم گیری در خصوص نرخ سود بانکی بودند، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود در اظهاراتی رأی شورا را از قبل اعلام کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت مصمم است تا هزینه استفاده از پول برای سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کند از تصمیم دولت برای کاهش نرخ سود بانکی خبر داده و گفته است: “نمایندگان دولت در شورای پول و اعتبار قطعاً از کاهش نرخ سود بانکی حمایت می‌کنند و آن را به اعضا پیشنهاد خواهند داد”.

به گزارش تسنیم جدا از اجماع نظر دولتی ها بر کاهش نرخ سود بانکی این نکته هم حائز اهمیت است که بانک مرکزی از تفاهم اخیر بانک ها استقبال کرده و این موضوع طی روزهای اخیر چندین مربته از سوی مقامات این بانک عنوان شده است.

رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط گفته است: “این امر که بانکها پیشنهاد داده‌اند نرخ‌های سود سپرده ٢ واحد درصد کاهش یابد، حرکتی مورد استقبال بانک  مرکزی است اصولاً در تفاهم های قبلی و دستورالعمل مورد اشاره نرخهای مورد نظر به عنوان حداکثر مجاز تعیین شده اند و بدون نیاز به هر اقدام دیگری، بانکها می توانستند نرخها را متناسب با واقعیتهای اقتصادی تعدیل کنند، ولی متاسفانه شرایط ناشی از رقابت غیرسازنده موجود وضع را بر عکس کرده است. این بعضی از بانکها هستند که از تفاهمشان عدول کرده اند. بابت تخلفات گذشته نیز هم اکنون چند پرونده در هیات انتظامی بانکها در حال رسیدگی و اتخاذ تصمیم است. از نظر این بانک، تفاهم بانکها در مواردی که مطابق با سیاست پولی باشد فی‌نفسه مطلوب است، لیکن نکته مهمتر اجرای مطلوب و دقیق این تفاهم است و بانکها باید نشان دهند که در اجرای آن مصمم و پایبند هستند.”

کسب اطلاع خبرنگار تسنیم از اعضای شورای پول و اعتبار حکایت از آن دارد که این شورا به احتمال قوی در هفته جاری تشکیل جلسه خواهد داد و در خصوص نرخ سود بانکی به جمع بندی نهایی می رسد.

برهمین اساس البته بانک مرکزی عصر امروز از مدیران عامل بانکها دعوت کرده تا به برج میرداماد بروند؛ هدف از این دعوت به احتمال قوی اتمام حجت رئیس کل بانک مرکزی با بانکی ها برای اعمال نرخ های جدید سود بانکی است.

البته پیش بینی می شود در این جلسه در ارتباط با تفاهم اخیر بانکی ها مبنی بر کاهش نرخ سود بانکی به 20 درصد نیز مباحثی مطرح شود؛ حتی این احتمال نیز وجود دارد که تفاهم جدید بانکی ها در قالب طرح بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار ارائه شود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

سایر مطالب: نرخ سود بانکی

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب