حسابرس معتمد بورس: زور بورس به سهامدار عمده نمی‌رسد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بورس

حسابرس معتمد بورس با بیان اینکه مدیران شرکت‌ها عمدا یا سهوا تعدیلات خود را پنهان می‌کنند، گفت: زور بورس به سهامدار عمده نمی رسد و کسی جرات مجازات سهامدار عمده را ندارد زیرا حداکثر 10 درصد سهام شرکتها دست مردم است و مابقی سهامداران، مدیران نهادهای شبه دولتی هستند.

به گزارش بورسینس به نقل از ایسنا ، دکتر عباس هشی – حسابرس معتمد بورس – در گفت‌وگو با خبرنگار بورس خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در خصوص علت پنهان کردن تعدیلات سود توسط شرکتهای بورسی گفت:بورس شفاف و قانونمند بوده و ابتدا باید اطلاعات حسابرسی نشده و سپس اطلاعات حسابرسی شده شرکتها به بورس ارائه شود.

وی افزود:اطلاعات پیش بینی سود ابتدا در بودجه شرکت آمده و سپس حسابرس در خصوص این اطلاعات اظهار نظر می کند که این اظهار نظر اطمینان خاطری را به سهامداران می دهد که اطلاعات می تواند صحیح باشد که در این میان اگر حسابرس بداند که شرکت تعدیل به موقع ارائه نکرده است،تخلف است.

وی خاطرنشان کرد: در برخی موارد مشاهده می شود که مدیران شرکتها به صورت عمدا یا سهوا تعدیلات خود را پنهان می کنند و تنها سهامداران عمده که در هیات مدیره شرکتها حضور دارند از این تعدیلات با خبرند.

هشی با بیان اینکه ابزار نظارتی بورس،حسابرس است،خاطرنشان کرد:زور بورس در 8 سال گذشته به سهامدار عمده نرسیده است زیرا سهامداران عمده، نهادهای شبه دولتی هستند و کسی جرات مجازات مدیران شبه دولتی را ندارد بنابراین انتظار ما این است که در دولت جدید بورس نظارت مستقلانه خود را بدست بیاورد تا مشکلات آن برطرف شود.

این حسابرس معتمد بورس در ادامه در خصوص مجازات شرکتهای متخلف بورسی گفت: کسی جرات مجازات سهامدار عمده را ندارد زیرا حداکثر 10 درصد سهام شرکتها دست مردم است و مابقی سهامداران، مدیران نهادهای شبه دولتی هستند.

وی به راهکار این مشکل اشاره کرد و با تاکید بر اینکه نظارت باید صحیح باشد،گفت: مقام بالاتر بورس و وزیر اقتصاد باید مسئولیت پذیر بوده و دولت پایبند استقلال بورس باشد زیرا اگر بورس استقلال خود را حفظ نکند وضع خراب است؛ لذا باید استقلال به کسی داده شود که لیاقتش را داشته باشد و دولت پایبند آن باشد.

هشی تصریح کرد:در حال حاضر 95 درصد اقتصاد، دولتی و شبه دولتی بوده و نگرش دولتی در اقتصاد حاکم است و مقامات دولتی چه در زمانی که وزیر و معاون وزیر بودند و چه زمانی که مشاور بودند این نگرش را داشتند و بر همین اساس بخش خصوصی جرات ندارد که خود را نشان دهد.

وی تاکید کرد:در حال حاضر نیز تنها پنج درصد بخش خصوصی در بورس حضور دارند و مابقی سهامداران بورس نهادهای دولتی و شبه دولتی هستند بنابراین زور بورس به این نهادها نمی رسد.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب