استمداد سهامداران یک شرکت از مسئولین سازمان بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

با اتمام ساعات معاملات روز شنبه 94.02.05 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 37 واحد افزایش به رقم 48800 واحد رسيد. عکس این وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 440 واحد کاهش عدد 132273 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 12 واحد افت به رقم 28467 واحد رسيد.

همچنین در این روز “شبندر” با 62 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “تلپیکو” با 31 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت.

شاخص فرابورس نیز با 2 واحد افزایش به رقم 752 واحد رسید.

در این شرایط امروز “شتران” با 2 واحد رشد شاخص فرابورس بیشترین تأثیر مثبت را برجا گذاشت و در مقابل “مارون” با یک واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 823 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1447 میلیارد ریال رسید.

اولین روز از معاملات هفته جاری در حالی آغاز شد که بر مبنای نمودارهای چارتیستی و همچنین اخبار رسیده از برگزاری اولین نشست معاونان تیم های مذاکره کننده ایرانی با گروه 1+5 بر سر آغاز نگارش پیش نویس متن توافق مشترک، به نظر می رسید که بازار سرمایه طی معاملات روز جاری با روندی صعودی و اقبال به سهام اغلب شرکتها مواجه شوند. این در حالی بود که اگرچه در ابتدای معاملات شاهد رشد شاخص های بورس و اکثر قیمت سهام شرکت ها بودیم اما از اواسط ساعات معاملات به بعد این روند تغییر کرد و مجدداً با کاهش قیمت سهام و افت شاخص بورس مواجه شدیم.

بنابر گزارش بورسینس به نقل از بورس نیوز، اهالی تالار معتقدند انتشار خبری مبنی بر حمله هوایی اسراییل به مواضع حزب الله و ارتش سوریه سبب عقب نشینی سرمایه گذاران و کاهش اقبال به خرید سهام شرکتها گردد.

بر این اساس این اتفاق اگرچه سبب ایجاد حس نا امنی مجدد در منطقه و نگرانی سرمایه گذاران شد، اما به نظر می رسد این اقدام اسراییل با رهبری نخست وزیر نادان خود نشان از عصبانیت وی در مقابل گفته های رییس جمهور آمریکا مبنی بر عدم پذیرفتن نتانیاهو به کاخ سفید و همچنین ناکام ماندن اقدامات وی در ایجاد اختلال در توافق هسته ای ایران دارد.

لذا به نظر می رسد اینگونه اقدامات، نتیجه ناکام ماندن این رژیم اشغال گر در رسیدن به اهداف خراب کارانه خود می باشد.

آنچه که باید برای بازار سرمایه و اهالی آن اهمیت داشته باشد، اخبار رسیده از آغاز پیش نویس متن توافقنامه و هسته ای است که به گفته عراقچی از بحث تحریم ها شروع شده و در روالی رضایت بخش برگزار شده است.

براساس این گزارش در معاملات امروز بازار سرمایه همچنان شاهد شگفتی پالایشی ها در این بازار هستیم؛ چراکه در حالی امروز علی رغم نوسانات مثبت و منفی در بازار شاهد رشد حداکثری قیمت تمامی نمادهای پالایشی بودیم که این شرکتها پیش تر اقدام به اعلام تعدیل منفی و کاهش سود سهام خود کرده بودند. “شپنا” در این بین تنها نمادی که طی روز جاری در این گروه با حجم معاملات قابل توجه و عدم صف خرید همراه بود. جالب است دو نماد این گروه هم که با تعدیل مثبت همراه بودند یعنی “شپنا” و “شتران” امروز با افزایش میزان عرضه ها مواجه شدند.

به گفته اهالی تالار، اغلب کارشناسان و فعالان حرفه ای بازار سرمایه در شرایط فعلی به دنبال توجیه اقتصادی و آن تحلیلی هستند که سبب تشکیل صف خرید در نماد پالایش نفت بندر عباس شده است.چراکه “شبندر” پس از اعلام تعدیل منفی سود هر سهم طی هفته گذشته دو روزی است با صف خریداران روبرو می باشد.

در گروه شرکت های خودرویی امروز معاون وزیر صنعت و معدن اعلام کرد که فعلاً افزایش نرخ خودرو منتفی بوده و این شرکت ها افزایش نرخی را نخواهند داشت.

این گفته در حالی عنوان شده که در بازار شاهد تفاوت نرخ خودروهای داخلی نسبت به پایان سال 93 می باشیم. به نظر می رسد خودروهایی علی رغم آنکه در ابتدای معاملات امروز روندی صعودی را در پیش گرفته بودند، در پایان معاملات همین خبر را به جهت ورود به مدار منفی بهانه کردند.

از سوی دیگر در گروه لیزینگی موافقت سازمان بورس با افزایش سرمایه شرکت لیزینگ صنعت و معدن منجربه رشد قیمت سهام شرکت های این گروه شد.

اهالی تالار معتقدند دیگر شرکت های این گروه همچون لیزینگ ایرانیان، لیزینگ بهمن و لیزینگ ایران نیز بزودی درخواست افزایش سرمایه خود را اعلام خواهند کرد.به نظر می رسد این دیدگاه در بین اهالی بازار سبب تشکیل صف خرید برای مابقی شرکت های این گروه شد.

البته “ولغدر” نتوانست به دیگر هم گروهی های خود بپیوندد.

اما طی پنج شنبه هفته گذشته فرآورده های نسوز پارس با نماد “کفپارس” که این روزها تبدیل به نماد و سمبل عدم شفافیت اطلاعاتی شده است، با ارایه گزارش به سایت کدال برای دهمین بار خبر از موکول شدن تصمیم گیری پیرامون تصویب صورت های مالی در جلسه دیگر داد.

بطوریکه علی رغم اینکه مجمع این شرکت با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد، اما در خصوص آن هیچ تصمیمی گرفته نشده است. بر این اساس به نظر می رسد اقدامات اخیر سهامدار عمده “کفپارس” یعنی احیاء سپاهان نشان از عملکرد نامناسب این شرکت دارد که نشان از تضییع حقوق سهامداران خرد می باشد و نکته قابل تأمل و توجه آن به سکوت مسئولین و متولیان بازار سرمایه در برابر این شرکت است که به علت دارا بودن اکثریت سهام و کرسی هیأت مدیره سهامداران این شرکت را به بازی گرفته است.

بر این اساس به نظر می رسد این سهامدار با توجه به دعوای حقوقی که با سهامدار حقیقی آن بر سر درصدی از سهام این شرکت دارد تصمیم گرفته به نحو و با هر قیمتی که شده حتی به قیمت زیان شرکت و بیچاره شدن سهامدار خرد خود را پیروز میدان نماید.

از همین رو سهامداران این شرکت طی تماس های مکرر با بورس نیوز خواستار رساندن صدای خود به گوش مسئولین سازمان بورس برای دفاع از حقوقشان در برابر این سهامدار عمده هستند که خود از تبعیدشدگان به بازار توافقی می باشد.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب