حاکمیت بیم و امید بر بازار سرمایه تا تیر ماه امسال / علت رشد سهام پالایشی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

جریان نقدینگی در حالی به واسطه وجود اعتماد در فضای بازار سرمایه به سمت این بازار سوق می یابد که عدم وجود اعتماد نسبت به آینده بورس اصلی ترین مشکل در شرایط کنونی به نظر می رسد.

مدیر سرمایه گذاری های صندوق سرمایه گذاری کارآفرینان برتر در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: همراه با ارایه بیانیه مشترک لوزان بسترهای لازم در بورس فراهم شده تا در صورت اجرای برنامه های کارآمد از سوی متولیان بازار سرمایه نقدینگی جذب بورس شود و توجه سهامداران نسبت به پتانسیل های این بازار جلب گردد. این در حالی است که عرضه های شدید موجب شد تا فضای بی میلی در این بازار ایجاد شود و سهامداران نسبت به اخبار مثبت سیاسی که می توانست در رونق بورس بسیار تأثیرگذار باشد، واکنش منطقی نشان ندهند.

افشین عزیزیان با اشاره به روند آتی بورس، در این خصوص افزود: پیش بینی می شود تا تیر ماه سال جاری و با نزدیک شدن به دورنهایی مذاکرات شاهد روند نوسانی بورس باشیم و صعود یا نزول قابل توجه شاخص کل و قیمت سهام شرکت های بورسی دور از انتظار است.

براین اساس به نظر می رسد تا تعیین تکلیف مفاد اصلی مذاکرات نهایی و اعمال آثار مثبت ناشی از کاهش یا لغو تحریم ها تغییرات با اهمیتی در روند بورس رخ ندهد و بیم و امید بر بورس حاکم باشد.

وی به افزایش عرضه سهام در گروه های بانکی و خودرو اشاره کرد و اظهار داشت: سهامداران حقوقی بعضاً سهام شرکت های فعال دو گروه مذکور را با بهای تمام شده پایین در پرتفوی بورسی خود دارند که این امر موجب می شود تا این گروه از سهامداران با حرکت افزایشی قیمت سهام شرکت ها اقدام به عرضه سهام و شناسایی سود کنند. از این رو علیرغم اثرپذیری مثبت گروه های بانک و خودرو از لغو تحریم ها، در روند معاملات سهام آنها شاهد افت قیمتی هستیم.

این کارشناس بازار سرمایه به روند قیمتی سهام شرکت های پالایشی اشاره کرد و گفت: اما در مقابل به نظر می رسد سهامداران شرکت های پالایشی برعکس عمل می کنند، به گونه ای که به دلیل خرید سهام این مجموعه ها با بهای تمام شده بالا و افت قیمتی قابل توجه سهام آنها در زمان بازگشایی نماد، سهامداران در صدد خرید سهام مجموعه های پالایشی در قیمت های پایین به منظور جبران بخشی از ضرر و زیان تحمیلی برآمده اند و از این رو سهام شرکت های مذکور با افزایش تقاضا برای خرید سهام مواجه شده اند.

مدیر سرمایه گذاری صندوق کارآفرینان برتر با اشاره به اینکه صنعت حمل و نقل یکی از صنایعی است که بیشترین تأثیر مثبت را از گشایش روابط بین المللی می پذیرد، در این خصوص افزود: این گروه نسبت به گروه های بانک و خودرو بیشترین اثر مثبت را از لغو تحریم ها می پذیرد و شرکت های حمل و نقلی به ویژه حوزه دریایی با اهرم بالا از بهبود وضعیت سیاسی بهره می برند. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که این روند صعودی تا حدودی پیش خور شده و باید منتظر ماند تا آثار مثبت این امر بر وضعیت سودآوری و قیمت سهام آنها نمود پیدا کند.

عزیزیان در خاتمه به گروه سیمان اشاره کرد و گفت: این گروه از جمله گروه هایی به شمار می رود که علیرغم برخورداری از پتانسیل رشد سودآوری چندان مورد توجه سهامداران قرار نگرفته است. این در حالی است که انتظار می رود تا با اجرای پروژه های عمرانی ناشی از بهبود روابط بین المللی شاهد رشد سودآوری این گروه باشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب