عدم تمایل نقدینگی برای ورود به بورس با وجود سود بانکی بالای ۲۰ درصد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: در صورتی که بانک‌ها سود بالای ۲۰ درصد را به سپرده‌ها بدهد، سرمایه گذاران حاضر نخواهند بود نقدینگی خود را به بازار پرریسکی چون بورس ببرند.

منصور کریمی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم با اشاره به این که بحث کاهش نرخ سود بانکی مدتهاست که مطرح می شود و فعالان اقتصادی هم منتظر هستند تا مشخص شود شورای پول و اعتبار چه تصمیمی در این زمینه می‌گیرد گفت: بازار سرمایه نیز از این اتفاق تاثیر خواهد پذیرفت.
این کارشناس بازار سرمایه افزود: کاهش نرخ سود بانکی متناسب با نرخ تورم امری منطقی است و به کاهش نرخ تسهیلات بانکی به بنگاههای تولیدی و در نتیجه سودآوری شرکتها منجر خواهد شد؛ بعلاوه این که در صورتی که بانکها سود بالای 20 درصد را به سپرده‌ها بدهد، سرمایه گذاران حاضر نخواهند بود نقدینگی خود را به بازار پرریسکی چون بورس ببرند.
وی ادامه داد: پرداخت سود بالا توسط بانکها موجب می شود تا بخش تولید تحت فشار قرار گیرد و انگیزه ورود سرمایه به بنگاههای تولیدی از بین می رود.
این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به این که میان قیمت تمام شده محصولات و هزینه های مالی و بانکی رابطه مستقیمی وجود دارد گفت: با توجه به این که اقتصاد کشور بانک محور است و  بیشتر تامین مالی تولید از طریق بازار پول صورت می‌گیرد، باید نرخ سود بانکی کاهش یابد.
وی همچنین با بیان این که کاهش نرخ سود بانکی به عوامل گوناگونی از جمله تورم و دو نرخی بودن ارز بستگی دارد تصریح کرد: عواملی چون تورم و نرخ سود سپرده در تعیین نرخ سود بانکی اثرگذار است و هرگونه تعیین نرخ سودی باید متناسب با این مقوله‌ها باشد.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص چرایی بالا بودن نرخ سود سپرده از تورم نیز گفت: بالا بودن نرخ سود بانکی از تورم موجب می شود تا از یک سو قدرت خرید سپرده‌گذاران حفظ شود و از سوی دیگر باید سود تسهیلات نیز قدری بالاتر از سود سپرده باشد تا این گونه نباشد که برخی به راحتی تسهیلات با سود پایین بگیرند و عده‌ای دسترسی به منابع بانکی نداشته باشند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب