پیشنهاد تفاوت نرخ سود بانک دولتی و خصوصی / معرفی متخلفین به هیات انتظامی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
رئیس کل بانک مرکزی مدیران عامل بانک ها را به میرداماد فراخواند

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای تغییر نرخ سود بانکی رئیس کل بانک مرکزی مدیران عامل بانک ها را به میرداماد فراخواند و به بحث و تبادل نظر در ارتباط با تعیین نرخ جدید سود پرداخت.

به گزارش بورسینس به نقل از خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، نشست ویژه رئیس کل بانک مرکزی با مدیران عامل بانک ها بعد از ظهر نخستین روز هفته در برج میرداماد به منظور بحث و تبادل نظر در ارتباط با نرخ سود بانکی برگزار شد.

در این گزارش حاصل گفت وگوی خبرنگار تسنیم با تعدادی از مدیران عامل بانک ها که در جسله حضور داشتند را می خوانید؛

در این نشست که ابتدا گزارشی توسط مدیران عامل بانک ها از وضعیت موجود نظام بانکی و همچنین تفاهم نامه اخیر بانکی ها قرائت شد، عبدالناصر همتی رئیس شورای هماهنگی بانک های دولتی ضمن ارائه گزارش مختصری در این ارتباط از فعالیت موسسات مالی غیر مجاز به شدت انتقاد کرد.

* مأموریت جدید سیف به هیات انتظامی: فهرست بانک‌های سرویس‌دهنده به غیرمجازها “آماده شود”

طبق گفته های یکی از فعالان بانکی حاضر در جلسه، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی نیز در همین ارتباط به ارائه توضیحاتی پرداخت و بانک هایی را مقصر فعالیت موسسات غیرمجاز پولی دانست که به آنها سرویس و خدمات های بانکی ارائه می دهند.

برهمین اساس رئیس بانک مرکزی از ماموریت جدید هیات انتظامی بانک ها خبر داد و گفت که بنا شده این هیات فهرستی از بانک هایی تهیه کند که به موسسات غیرمجاز سرویس می دهند.

همچنین بانک مرکزی به بانک هایی که نامشان در فهرست مذکور قرار دارد این اولتیماتوم را داده که ظرف مدت معینی ارائه سرویس به موسسات غیرمجاز را متوقف کنند در غیر اینصورت با آنها برخورد خواهد شد.

* پیشنهاد رئیس کل به بانک ها: نرخ سود بانک های خصوصی و دولتی متفاوت شود

به گزارش تسنیم یکی از مدیران عامل بانک ها که در این جلسه حضور داشت با بیان اینکه رئیس کل بانک مرکزی پیشنهادهای مختلفی را به بانک ها ارائه داده است، گفت: یکی از این پیشنهاد ها این بود که نرخ سود بانک های دولتی و خصوصی متفاوت باشد.

وی همچنین گفت: سیف البته این را هم گفت که بانک ها باید به سمت معاملات با ریسک معقول و نرخ کمتر بروند.

آنطور که این مدیر عامل بانک می گوید رئیس کل بانک مرکزی از فعالیت بانک های خصوصی در زمینه پرداخت تسهیلات انتقاد کرده و گفته است که چرا بانک های خصوصی تسهیلات مبادله ای با نرخ 22 درصد پرداخت نمی کنند.

وی البته این راهم گفت که رئیس کل بانک مرکزی به بانک ها این وعده را داده است که با همکاری وزیر امور اقتصادی و دارایی تسهیلات تکلیفی در بودجه کم شود.

به گزارش بورسینس به نقل از تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی نیز با انتشار خبری سایر موارد مطرح شده در نشست ویژه سیف با بانکداران را منعکس کرده که در ادامه می خوانید؛

در این جلسه که رئیس‌کل و اعضای هیات عامل بانک مرکزی و مدیران عامل و برخی از اعضای هیات مدیره بانک‌ها حضور داشتند، مهم‌ترین موضوعات مبتلابه نظام بانکی ـ اعم از نرخهای سود تسهیلات و سپرده‌ها، روند اضافه برداشت بانک‌ها، پیگیری مطالبات معوق و مشکوک‌الوصول، وضعیت بازار بین‌بانکی و نرخ‌های کارمزد خدمات بانکی ـ مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای جلسه  همتی، مدیرعامل بانک ملی ایران، گزارشی از نتایج نشست اخیر شورای هماهنگی بانک‌های دولتی و خصوصی ارائه کرده و استدلال‌های مربوط به هریک از موارد ذکر شده در نامه ارسالی به بانک مرکزی را به اختصار بیان داشت.

سیف رییس کل بانک مرکزی نیز به مهم‌ترین عوامل موثر بر تحولات نظام بانکی اشاره نمود‌ که از آن جمله سهم بالای  بازار غیرمتشکل پولی،‌ بدهی قابل توجه دولت به بانک‌ ها و حجم بالای مطالبات غیرجاری مورد تاکید قرار گرفت.

رییس شورای پول و اعتبار از بانک‌ها خواست در زمینه ساماندهی به بازار پول یار و مددکار بانک مرکزی باشند و در ارائه خدمات مالی به موسسات اعتباری فاقد مجوز، هماهنگ با بانک مرکزی عمل کنند.

رئیس‌کل بانک مرکزی از مدیران عامل حاضر در جلسه خواست دیدگاه‌های خود درباره شیوه‌های ساماندهی به بازار پول را مطرح کنند،‌ در خصوص روش‌های کاهش ریسک پذیرفته شده توسط بانک‌ها اظهارنظر کرده و در این زمینه،‌ به ریسک‌هایی که سبب می‌شود سلامت و پایداری نظام بانکی دستخوش مخاطره شود، به طور خاص توجه نمایند.

* درخواست بانک مرکزی از بانک‌ها؛ گزینه های کاهش نرخ سود بانکی را ارائه دهید

همچنین رئیس شورای پول و اعتبار از بانکها خواست در خصوص گزینه‌ها و راهبردهای مختلف قابل پیگیری برای کاهش نرخ سود بانکی متناسب با اقتضائات ترازنامه‌ای خود، ‌اعلام نظر نمایند.

در ادامه جلسه، غالب مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک‌های تجاری و تخصصی به اعلام مواضع و دیدگاه‌های خود در مورد مسائل گوناگون نظام بانکی پرداختند. حاشیه سود معقول بانک‌ها و تحولات آن،‌ توجه به نیروهای درونی بازار پول در تعیین نرخ‌های سود،‌ لزوم چاره‌اندیشی برای افزایش توان اعطای تسهیلات بانک‌ها،‌ ارتقای شفافیت نظام بانکی،‌ چاره‌اندیشی برای فعال نمودن بیش از پیش عقود مبادله‌ای در نظام بانکی،‌ سازوکارهای کنترل موسسات اعتباری غیرمجاز،‌ چارچوب سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی، متناسب‌سازی نرخ حق‌الوکاله‌ها با نرخ‌های‌ سود و مواردی از این قبیل مورد توجه مدعوین جلسه بود که به صورت تفصیلی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در جمع‌بندی از مباحث مطرح شده و ارائه توصیه‌ها، سیف بر رعایت اولویت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌های اقتصادی در سیاست‌های اعتباری بانک‌ها تاکید کرد و خواستار التزام بانک‌ها به بخشنامه‌های اخیر بانک مرکزی در زمینه لزوم مساعدت به واحدهای تولیدی بدهکار (حتی دارای مطالبات معوق)‌ شد.

وی همچنین بر مساعدت بانک‌ها در تامین مالی پروژه‌های اقتصادی دارای اولویت که در سفرهای استانی هیئت دولت شناسایی شده و به بانکها معرفی می‌شوند، تاکید نمود.

لزوم تحرک‌بخشی به حوزه مسکن و پیگیری تامین منابع مالی مورد نیاز برای بازسازی بافت‌های فرسوده توسط بانک‌ها نیز مورد توجه رئیس کل بانک مرکزی قرار داشت.

سیف در ادامه  از بانک‌ها خواست نسبت به کاهش و تعدیل  میزان اضافه برداشت خود از منابع بانک مرکزی در سال جاری ‌اهتمام ویژه داشته باشند و این مژده را داد که این منابع بازگشت شده در قالب‌های دیگر؛ نظیر سپرده‌گذاری بانک مرکزی در بازار بین‌بانکی به نظام اقتصادی بازخواهد گشت.

* چکاوک تا خرداد سراسری می شود

رئیس شورای پول و اعتبار نسبت به اهمیت حفظ امنیت، ثبات و سلامت نظام بانکی تاکید نموده و خواستار طبقه‌بندی صحیح و ثبت شفاف اطلاعات آماری و حساب‌ها در بانک‌ها شد. با توجه به استقرار کامل سامانه چکاوک از اواسط خردادماه سال جاری و پوشش کامل و سراسری آن که ابزار مدیریتی مناسبی در اختیار بانک‌ها قرار خواهد داد، انتظار می‌رود انضباط در نظام پولی کشور در مجموع بهبود یابد.

علاوه براین، رئیس کل بانک مرکزی از بانک‌ها خواست از جایگاه کارگروه فرادستگاهی پیگیری مطالبات غیرجاری که در بانک مرکزی برگزار می‌گردد، برای وصول مطالبات معوق و احیای دارایی‌های خود بهره گیرند و در این زمینه، اهتمام و جدیت بیشتری داشته باشند.

سیف در خاتمه، بر عزم و قاطعیت بانک مرکزی برای مقابله با موسسات اعتباری غیرمجاز تاکید کرد و از بانک‌ها خواست در ارائه خدمات به این گونه موسسات،‌ خود را با سیاست‌های بانک مرکزی تطبیق دهند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب