نگران کننده بودن ارزش معاملات بازار بورس و فرا بورس

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

با اتمام ساعات معاملات روز یک شنبه 94.2.6 شاخص بازار اول ( تالار اصلي ) با 211 واحد کاهش به رقم 48589 واحد رسيد. همین وضعيت را در شاخص بازار دوم (تالار فرعي) شاهد هستيم بطوريكه شاخص تالار فرعي در اين روز با ثبت 827 واحد کاهش عدد 131400 واحد را تجربه كرد. شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) بورس نيز در روز جاري با 142 واحد افزایش به رقم 28325 واحد رسيد .

همچنین در این روز “شبندر” با 65 واحد افزایش شاخص، بیشترین تأثیر مثبت را بر جا گذاشت و در مقابل “رمپنا” با 57 واحد کاهش، بیشترین تأثیر منفی را بر روی شاخص داشت .

شاخص فرابورس نیز با 5 واحد کاهش به رقم748 واحد رسید .

در این شرایط امروز “مارون” با 1.34 واحد کاهش آن، بیشترین تأثیر منفی را بر این نماگر در پی داشت.

گفتني است ارزش كل معاملات در بازار بورس به رقم 1610 میلیارد ریال و ارزش کل معاملات در بازار فرابورس به رقم 1865 میلیارد ریال رسید .

شاخص های بورس در معاملات روزهای جاری نیز روندی نزولی در پیش گرفتند بطوریکه رقم شاخص کل و شاخص قیمت بدون احتساب تأثیر بازگشایی نماد پالایشی ها به رقم های سال گذشته رسیده اند و این در شرایطی است که قیمت اغلب سهام شرکت ها نیز در نرخ های چند ماه پیش در حال معامله هستند .

بر اساس گزارش بورس نیوز، آنچه که در معاملات روز جاری بسیار نا مطلوب و نگران کننده بود ارزش معاملات دو بازار بورس و فرا بورس بود که نشان از پاپس کشیدن جریان نقدینگی از بازار می باشد. امروز ارزش معاملات بازار بورس تنها اندکی بیش از 82 میلیارد تومان بود رقمی که در مقایسه با ارزش روز 294 هزار میلیارد تومانی بازار سرمایه، هیچ حساب می شود .

اما در شرایط فعلی آنچه که بیش از تمامی اتفاقات بازار سرمایه جلب توجه می کند، کشش اذهان عمومی سرمایه گذاران به شنیدن اخبار منفی است بطوری که اخبار مثبت بر بازار بی تأثیر و کوچکترین اخبار منفی به بدترین شکل ممکن تأثیرگذار می شود .

حقوقی های بازار هم که تنها فعالیتشان عرضه سهام در روزهای مثبت بازار می باشد .

به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم روند ورود نقدینگی به بورس نه تنها متوقف شده بلکه خروج تدریجی را هم شاهد هستیم .

فقط یک نکته صرفاً جهت اطلاع می ماند و آن معاملات مهم “شپنا” است .

کاری به عرضه حقوقی در روز گذشته و پایین آوردن قیمت سهام نداریم، به صف فروش امروز هم کاری نداریم فقط بگویید با چه استدلالی آخرین معامله این سهم در ساعت 12.38.35 انجام شده؟ تا حالا فکر می کردیم بازار ساعت 12:30 تمام می شود .

در پایان ممکن است یکبار دیگر شوکی مثبت حاصل از انتشار خبری و یا اتفاقی سبب آشتی دوباره نقدینگی با بازار سرمایه شود لذا از کلیه دست اندرکاران این بازار از فعالان حقیقی تا متولیان تقاضا می شود به جای بستن درب های بورس به استقبال آن بروند.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب