دلایل عرضه اولیه “پتروشیمی مبین” در شرایط کنونی بازار سهام

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار پتروشیمی و پالایشی

معاون نظارت بر ناشران و اعضا بورس با اعلام دلایل عرضه اولیه ۷ درصد سهام پتروشیمی مبین در فردا، توصیه های فنی و مهمی به سهامداران کرد تا کشف قیمت این شرکت منطقی و منصفانه باشد .

به گزارش بورسینس به نقل از بورس پرس، امیر حمزه مالمیر، در واکنش به این نکته که بسیاری از فعالان بازار سهام از اعلام عرضه اولیه 7 درصد پتروشیمی مبین در فردا متعجب شده و سئوالاتی را درباره دلایل این اقدام مطرح کرده اند، توضیح داد: طی سال های اخیر این باور شکل گرفته که نباید در شرایط مثبت یا منفی بازار عرضه اولیه ایی انجام شود . چون باعث کشف قیمت گران یا ارزان سهام می شود یا اینکه بازار کشش لازم را ندارد .

وی ادامه داد:در حالی عرضه اولیه سهام شرکت های جدید باعث افزایش گزینه های انتخابی سهامداران و موجب شکل گیری فرصتی جدید برای فعالان می شود که مهمترین نکته در عرضه های اولیه آن هم در هر شرایطی از بازار ، کشف قیمت مناسب سهام است. بنابراین این موضوع که صرف ارزنده بودن شرکت و وجود شرایط مناسب می تواند به موفق بودن عرضه اولیه بینجامد ،درست و منطقی نیست. چرا که اصل و اساس قیمت گذاری هرسهم است .

این مقام مسئول خاطر نشان کرد: در این میان طرف سهامدار عمده و عرضه کننده هر شرکتی، کف و سقفی را برای قیمت گذاری دارد اما آنچه اهمیت ویژه ای دارد، واکنش طرف تقاضا و ارزیابی های لازم از قیمت واقعی و منطقی سهام است .به همین دلیل اگر سرمایه گذاران با برخورداری از تحلیل و شناخت از شرکت ها ، اقدام به ارایه تقاضاهای منطقی کنند، طرف عرضه کننده هم حاضر به عرضه سهام با قیمت های مناسب خواهد شد .

مالمیر با بیان اینکه تجارب متعددی از قیمت گذاری منطقی و غیرمنطقی شرکت ها در گذشته وجود دارد، ادامه داد: برهمین اساس در شرایطی مسئولان بورس همواره با درنظر داشتن شرایط دو طرف عرضه و تقاضا سعی در قیمت گذاری منصفانه سهام شرکت های جدید دارند که مهمتر از هر موضوعی، ارزیابی و قیمت گذاری سهامداران است که می تواند تعیین کننده باشد. چرا که به اشتباه این باور وجود دارد که هر عرضه اولیه ای مناسب خرید بوده و باید به هر قیمتی خریداری شود .

وی با اشاره به افزایش شناخت و دانش فعالان در سال های اخیر ، خاطر نشان کرد: بنابراین به سهامداران توصیه می شود با داشتن تحلیل و شناخت از پتروشیمی مبین و کم و کیف آن اقدام به ارایه سفارش خرید کنند. این شرکت هر چند دارای ظرفیت های مناسبی است و مشابه آن تاکنون در بورس وجود نداشته اما در صورت قیمت گذاری مناسب می تواند ارزندگی و جایگاه خود را نشان دهد .

معاون نظارت بر ناشران و اعضا بورس اوراق بهادار در واکنش به این سئوال که دلیل در نظر گرفتن فاصله ای کم بین اعلام عرضه اولیه “مبین” و زمان عرضه ( اعلام رسمی در عصر دیروز و عرضه اولیه در فردا سه شنبه 8 اردیبهشت 94 به بورس پرس گفت: یکی از نگرانی های بازار در عرضه های اولیه مربوط به فروش سهام دیگر شرکت ها برای تجهیز منابع مالی لازم برای خرید سهام شرکت های جدید است .

مالمیر افزود: بنابراین به منظور جلوگیری از این رویه و ممانعت از فشار فروش برای سهام دیگر شرکت ها ، تصمیم گرفته شد فاصله کمی بین اعلام و زمان عرضه باشد تا این نگرانی بر طرف شود .

وی در خاتمه گفت: با این همه درصورت تصمیم درست دو طرف عرضه کننده سهام پتروشیمی مبین و خریداران ، می توان فردا شاهد کشف قیمت مناسب و منصفانه ای بود.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب