انتظار تغییر روند بازار سهام / بورس آماده استارت می شود

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
بازار سهام آماده برای شروع رشد

در بازار های مالی و سرمایه گذاری همه چیز با دو عامل بازدهی و ریسک سنجیده می شود ولی متاسفانه در بازار سرمایه ایران مدت هاست عامل ریسک ارزش خود را از دست داده است و صرفا به بازدهی به عنوان ملاک سرمایه گذاری بها داده می شود .

این امر دلیلی خواهد شد تا سرمایه گذاران نهادی یا به عبارتی حقوقی که بیشتر به عامل ریسک توجه می کنند سهام را در قیمت هایی که همه به دنبال بازدهی بیشتر و بر اساس هیجان به دنبال خرید آن هستند به شدت عرضه کنند. زیرا برای آنها فقط بازدهی قیمتی سهم مهم نیست و ریسک هم یک عامل اصلی برای ارزش گذاری سهم به حساب می آید

بعد از امضای بیانیه مشترک یا تفاهم لوزان همه فقط به دنبال کسب بازدهی بودند. از خارج از بازار بورس هم همه به امید یک هفته ای پولدار شدن به بازار بورس کوچ کردند اما هنوز مهمترین عوامل سرمایه گذاری یعنی ریسک و بازدهی را نمی شناختند.

همین امر سبب شد تا با شدت عرضه ها در روز دوشنبه و سه شنبه عطش سهامداران عجول برطرف شود و دیگر پول جدیدی وارد بازار نشود. نمی توان گله ای به عرضه کنندگان داشت زیرا آن ها با در نظر گرفتن ریسک آینده وهمچنین بازدهی خیره کننده در یک ماه قبل از تفاهم ( شاید حدود 50 درصد در بسیاری سهام) دلیل کافی برای عرضه داشتند. در کنار آن عرضه اولیه دو شرکت نیز تا حدودی به طور کامل هیجان بازار را از بین برد.

روزهای سخت بعد از عرضه سنگین شکل گرفت و سهامداران در عین ناباوری شاهد کاهش ارزش سرمایه خود بودند. کسانی که کوتاه مدت تر فکر میکردند با بیش از 10 درصد زیان از بازار خارج شدند و دیگران فقط نشستند و غصه خوردند و دچار بدبینی مفرط به نهاد ناظر و نهاد های حقوقی شدند.

باید این باور در جامعه سهامداری شکل بگیرد که ما سهم خوب و بد نداریم بلکه قیمت خوب و بد در سهام و در زمان خاص داریم. صرفا برای مثال شاید بانک صادرات در قیمت بالای 100 تومان در 18 فروردین سهم بد به حساب بیاید و قیمت 88 تومان این سهم در 8 اردیبهشت سهم خوب به حساب بیاید. (بهتر هست نگوییم دزد نگرفته پادشاه است چون صرفا یک مثال بود و دیگر هیچ)در بازار 3نوع تحلیل بنیادی و تکنیکال و مالی رفتاری وجود دارد. بر اساس هر سه نوع تحلیل بازار آماده برگشت از روز چهارشنبه 9 اردیبهشت می باشد و انتظار صعود بازار می رود. اما دلیل آن چیست ؟

رسیدن قیمت های سهام به حدی که دوباره برای خرید ارزشمند خواهد شد و به خصوص عرضه اولیه روز سه شنبه ( پتروشیمی مبین ) باعث خواهد شد در روز دوشنبه و سه شنبه شاهد افت قیمت ها باشیم در روز سه شنبه بعد از بازار دلیلی منطقی برای رشد بازار به وجود خواهد آمد. تصمیم گیری در خصوص نرخ بهره بانکی روز سه شنبه در شورای پول و اعتبار در حالی خود بانک ها قبلا تصمیم به کاهش آن گرفته اند مهمترین دلیل برای این می باشد که روند بازار صعودی خواهد شد .

از دید تکنیکال رسیدن به نقاط حمایتی بسیاری از سهام پیشرو بازار ، همچنین شاخص کل سهام به عدد 65 هزار واحد می تواند دلیلی بر برگشت بازار باشد. از دید بنیادی مهمترین دلیل کاهش نرخ سود بانکی و کم شدن بازده مورد انتظار سهامداران که باعث افزایش پی بر ای بازار و افزایش قیمت های می شود.

 از طرفی افزایش قیمت نفت و افزایش قیمت محصولات نسبت به اسفند ماه و فروردین ماه در بورس کالا نیز می تواند علتی برای تحلیل گران بنیادی باشد. نزدیکی به مجامع و سود های تقسیمی هم می تواند جز دلایل بنیادی به حساب بیاید. اما مهمترین عامل از دید تحلیل مالی رفتاری که نگارنده این متن نیز بر آن تاکید دارد این است که هر بالایی یک پایینی دارد و هر پایینی یک بالا .

با خوابیدن هیجان فروش طی چند روزه اخیر ، عرضه اولیه مبین و قیمت های جذاب به دلیل این عرضه اولیه، و همچنین کم شدن قدرت رقیب دیرینه و چغر به نام بازار پول( بانک ها) باعث خواهد شد روندی صعودی در سهم های بزرگ و پیشرو بازار اتفاق بیافتد . اما ذکر این نکته لازم است که این صعود تا چه اندازه می تواند باشد. از نظر نگارنده متن بازدهی حدود 20 درصدی در سهم های پیشرو و بعد از منتظر خبر های مهمتری از اقتصاد یا سیاست باید بود.

مطلب را اگر خلاصه بندی کنیم و برای نتیجه گیری ، بهترین وقت برای خرید سهام می تواند قیمت های منفی در سه شنبه 8 اردیبهشت باشد که هم جذابیت قیمتی دارد و هم می تواند کاهش نرخ سود بانکی بر آن تاثیر بگذارد و پیش بینی می شود از روز چهارشنبه روند صعودی نسبتا پر قدرتی را در بازار سرمایه شاهد باشیم.

البته لازم به ذکر است در صورت عدم کاهش نرخ سود بانکی این روند اتفاق نخواهد افتاد و دیر تر انجام خواهد شد. پس عدم کاهش نرخ سود بانکی( که احتمال آن این دفعه بسیار کم است) هم به عنوان ریسک این تحلیل عنوان می شود و باید به آن توجه ویژه ای داشت.

رامین عباسی
کارگزاری مشاوران سهام

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب