روند آتی بورس چگونه خواهد بود؟ / علت بی توجهی بازار به کاهش نرخ سود بانکی

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار مهم بورس

حرکت شاخص بعد از گذشت 16 روز معاملاتی از انتشار اخبار مربوط به صدور بیانیه لوزان و همچنین توافق شفاهی بانک های دولتی و خصوصی در خصوص کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات، انتظارات اولیه از رشد قابل ملاحظه قیمت ها در بازار را برآورده نکرده است.

مدیر پرتفوی شرکت کارگزاری بانک پاسارگاد با بیان این مطلب در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: گروهی از کارشناسان مرتبط با موضوع مذاکره هسته ای کشور بر این باورند که نتیجه مذاکرات لوزان توافق، تفاهم یا صدور بیانیه، هر چه باشد همان توافق نهایی است و تا پایان ژوئن شاهد تبدیل این بیانیه به پیوست های اجرایی تفصیلی خواهیم بود. براین اساس می توان گفت یکی از بزرگترین ریسک های سیستماتیک کشور در حال رخت بر بستن از بازار سرمایه است و در پی آن طی اولین روز معاملاتی بعد از انتشار بیانیه لوزان شاهد تقاضای بیش از 1000 میلیارد تومانی در بازار سرمایه بودیم.

محمد بحرانی افزود: بازگشت قیمت نفت از بشکه ای کمتر از 50 دلار به محدوده 60 دلار و سیاست های انبساطی ین، یورو و یوان امیدها را در خصوص عدم کاهش قیمت انواع محصولات و رشد اقتصادی جهان زنده نگاه می داشت. با این وجود اما عرضه های بسیار عجولانه و گسترده برخی حقوقی ها به همراه تصمیمات ناگهانی در خصوص افزایش حجم عرضه های اولیه و شاید تا حدودی نگاه محافظه کارانه دولتمردان به بازار سرمایه این هیمه گُر نگرفته بازار را در بدو امر اطفاء کرد.

وی به کاهش نرخ سود سپرده بانکی و عدم توجه سهامداران به این رخداد اشاره کرد و اظهار داشت: این روند با ادامه اما و اگرها در خصوص اتفاق بزرگ تفاهم لوزان شدت گرفت و دست و دل های مردد و امیدوار خریداران لرزان شد و تقاضا به زمانی موکول شد که اخباری مستند و غیر قابل شک و شبهه از مسائل سیاسی و اقتصادی منتشر گردد. دقیقاً به همین خاطر توافق بانک ها جهت کاهش نرخ سپرده که بازار مدت ها تشنه آن بود از سوی فعالین بازار چندان مورد توجه قرار نگرفت.

بحرانی ادامه داد: بنابراین می توان گفت آنچه که واقعاً رخ داد، بی توجهی بازار به اخبار نبوده؛ بلکه صرفاً ورود پول غیر هوشمند و عمدتاً خرید و فروش های اعتباری کم عمق و عدم استقبال گرم از تقاضای در حال شکل گیری بود. حال می توان امیدوار بود با گذشت زمان و نزدیک شدن به مهلت 11 تیر ماه و انتشار اخبار مستند و بی شک و شبهه و همچنین رویت اقدامات عملی و قاطعانه دولت در عرصه های مالی و اقتصادی، آینده بازار از شرایط فعلی بهتر گردد.

این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه پیرامون روند آتی بورس گفت: بازار اردیبهشت شاید بازار کم حجم و یکنواختی باشد اما به همه دلایلی که شرح آن در بالا گذشت، می توان امیدوار بود با حرکت تدریجی و صعودی، صنایع بانک، لیزینگ، خدمات بندری و کشتیرانی، حمل و نقل و خودرو با پدیدار گشتن اولین آثار رفع تحریم ها و در ادامه شاهد رشد سایر صنایع کوچک و بزرگ بورس نیز باشیم.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب