شرکت کشتیرانی جنوب برای عرضه اولیه در فرابورس اعلام آمادگی کرد

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
شرکت کشتیرانی جنوب

به گزارش بورسینس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، جلسه معارفه شرکت کشتیرانی جنوب خط ایران با حضور اعضای هیأت مدیره و نماینده سهامدار عمده در شرکت کشتیرانی ایران برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مدیر عامل و نایب رییس هیأت مدیره شرکت کشتیرانی جنوب در خصوص این شرکت اظهار داشت: خط ایران به عنوان بازوی عملیات ناوگان ملی تجاری کشور، تمهیدات لازم را به منظور توسعه و تنوع خدمات کانتینری و بهره برداری و مدیریت ترمینال های کانتینری را در دستور کار قرار داد و با برخورداری از تعداد قابل توجهی پرسنل مجرب در زمینه مدیریت، راهبری و سرمایه گذاری در ترمینالهای کانتیری بنادر خرمشهر، امام خمینی (ره) ، عسلویه و بندر خدماتی پارس به ارائه خدمات تخصصی در ارتباط با ترمینال های بندری و سرمایه گذاری و توسعه در بنادر می‏پردازد .

وی ادامه داد: کشتیرانی جنوب خط ایران مسئولیت مدیریت راهبری و سرمایه گذاری در ترمینال های کانتینری بنادر امام خمینی (ره) و خرمشهر را از سوی سازمان بنادر و دریانوردی کشور به عهده گرفت و با توجه به اهمیت فراوانی که این بخش از صنعت حمل و نقل دریایی در ایمنی و تسریع عملیاتی کالا در سطح جهان دارد و نیز اقبال روزافزون وارد کنندگان و صادر کنندگان کالا به کانتینریزه کردن محمولات خود داشته ‏اند، لذا این‏ شرکت با بینش خاص به موضوع سرمایه‏ گذاری‏های عظیم در خرید تجهیزات استراتژیک سرمایه‏ گذاری در بنادر و احداث تاسیسات ارائه خدمات متنوع کانتینری پرداخته است.

وی مهم ترین مراکز فعالیت شرکت را بندر شهید رجایی(بندرعباس)، بندر خدماتی پارس(عسلویه)، بندر امام خمینی(ره) و بندر خرمشهر نامید .

مدیر عامل شرکت کشتیرانی جنوب در خصوص افزایش سرمایه های شرکت اعلام داشت:علت افزایش سرمایه در سال 92، توسعه فعالیت ها در بندر شهید رجایی و رونق کسب و کار به دلیل کاهش نسبی تحریم ها بود که این روند برای سال 93 نیز ادامه دارد.

وی در این خصوص بیان داشت: همچنین در سال 94 با گسترش فعالیت ها در بندر پارس و راه اندازی سایت تریمنال A9 و مرکز لجستیک بندرعباس روند افزایش درآمد ارائه خدمات ادامه دارد.

نائب رئیس هیأت مدیره شرکت کشتیرانی جنوب در خصوص روند افزایش سود شرکت اشاره داشت: روند افزایش سود خالص شرکت اصلی طی سال های اخیر عمدتا به دلیل افزایش درآمد حاصل از ارائه خدمات در شرکت اصلی و همچنین افزایش خالص سایر درآمدها و هزینه های عملیاتی (افزایش درآمد حاصل از سرمایه گذاری های بلند مدت در شرکت های فرعی و افزایش سود تقسیمی آنها) است که این روند رو به رشد برای سال 94 نیز پیش بینی می شود.

وی در خصوص شرکت های فرعی وابسته به شرکت کشتیرانی جنوب گفت: کشتیرانی جنوب خط ایران به برخی شرکت های فرعی وابسته است که این شرکت ها عبارتند از، شرکت بندر خرمشهر(فن آوران دریاگستر جنوب اروند)، بندر اما خمینی(پایانه بندری پیشگامان دریاگستر پاسارگاد)، حمل و نقل ترکیبی و پرشین پایانه.

مدیر عامل این شرکت در خصوص برنامه های آتی اظهار داشت: بودجه و پیش بینی سال 94 با دید محافظه کارانه به فعالین بازار سرمایه ارائه شده است و شرکت، فعالیت هایی را در دست بررسی دارد که عواید مالی ناشی از اجرای آنها در بودجه سال مالی 94 پیش بینی نشده است و سود تقسیمی نیز بر اساس سیاست هلدینگ پیش می رود و این سهامدار عمده در نظر دارد تا پس از ورود سهام شرکت به فرابورس، 70-80 درصد سود تقسیمی را ارائه کند که پس از کسر مالیات در بودجه 94 در کدال 206 ریال اعلام شده است.
 

وی افزود: بدیهی است به محض نهایی شدن انعقاد قراردادهای مربوطه و شفاف تر شدن زوایای مالی فعالیت ها، اثرات آن را نیز در قالب اصلاحیه بودجه به بازار سرمایه ارائه خواهد شد.

این مقام مسئول در خصوص برنامه های آتی خاطر نشان کرد:حضور فعال در مناقصه های ارائه شده توسط سازمان بنادر و دریانوردی به منظور تنوع بخشی به درآمد شرکت و حضور در بنادر امیرآباد، انزلی و …، توسعه فعالیت ها در بندر خدماتی پارس با توجه به تثبیت حضور بلند مدت (پانزده ساله) در این بندر، توسعه فعالیت در بندر شهید رجایی با توجه به انعقاد قرارداد 25 ساله با سازمان بنادر استان هرمزگان، مذاکره با سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص تمدید قرارداد حضور در بنادر خرمشهر و امام خمینی برای سالهای آتی، پروژه بهره برداری از پایانه مراغه و پروژه بهره برداری از محوطه 200 هکتاری بندر خشک آپرین در اسلامشهر ، برخی از برنامه های آتی شرکت به منظور توسعه هر چه بیشتر خواهد بود.

وی به مزیت های این شرکت اشاره داشت و گفت: از مزیت های این شرکت می توان به سابقه ممتد و طولانی در تخلیه و بارگیری و انبارداری در بنادر جنوبی و دارا بودن بیشترین تجهیزات ملکی و استیجاری بندری در بین شرکت های خصوصی اشاره کرد.

وی در این خصوص ادامه داد: البته از دیگر مزایای این شرکت بهره مندی از حمایت های سرمایه گذاری عمده کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و تجربه فعالیت و دارا بودن تجهیرات مورد نیاز ترمینالهای بنادر خشک است.

در این بین نماینده سهامدار عمده این شرکت در خصوص عرضه مجدد پس از عرضه اولیه در فرابورس اظهار داشت:  از لحاظ قانونی می توانیم پس از عرضه اولیه، دوباره مقدار دیگری از سهام این شرکت را عرضه کنیم اما در ابتدا در انتظار شرایط بازار هستیم و طبیعتا هدف این است که این سهم وقتی عرضه شود که شرایط بازار مناسب باشد تا به سهامداران لطمه ای وارد نشده و قیمت سهام به رونق نسبی برسد به همین دلیل، به طور حتم این سهم، در شرایط مناسب بازار عرضه خواهد شد.

وی ادامه داد: تمایل نداریم این سهم را با قیمت بالا عرضه کنیم تا پس از عرضه، در روزهای مثبت این سهم، کام سهامداران را شیرین کنیم .

نماینده سهامدار عمده در ادامه با اشاره به سال مالی شرکت که 29 اسفندماه خواهد بود اذعان داشت:عرضه مجدد بستگی به سیاست های سهامدار عمده دارد که اگر درخواست بلوکی برای سهم وجود داشته باشد و همزمان نیاز به تأمین نقدینگی و تکمیل کادر مدیریتی باشد، این مهم صورت می گیرد، اما فعلا نیاز به تأمین نقدینگی مازاد بر این مورد توسط هلدینگ وجود ندارد.

این در حالی است که، این شرکت برای حضور در بازار سرمایه با سرمایه اسمی ۱۶۶ میلیارد تومانی و نماد «حجنوب» در بازار اول فرابورس درج و آماده عرضه اولیه است.

کشتیرانی جنوب – خط ایران که از سال 1345 تاسیس شده دارای سال مالی 31 شهریور بوده و با سرمایه 161 میلیارد تومانی سود هر سهم سال گذشته را 9 تومان پیش‌بینی کرده است. همچنین طبق تصمیمات مجمع فوق‌العاده فروردین سال گذشته ، سرمایه 61.5 میلیارد تومانی شرکت از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت ( زمین و ساختمان) به 166 میلیارد تومان افزایش و در 27 مرداد 93 به ثبت رسیده است.

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب