کاهش نرخ سود بانکی همراه با نظارت بر موسسات غیرمجاز

شجاع‌الدین جهاندیده
شجاع‌الدین جهاندیده
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Twitter
اخبار بانکی

 یک کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: کاهش نرخ سود بانکی باید همراه با نظارت جدی بر موسسات مالی غیرمجاز باشد.

دکتر سهراب دل‌انگیزان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا در کرمانشاه، با بیان اینکه نرخ سود و سپرده‌های بانکی باید تابع عرضه و تقاضا باشد، گفت: یکی دیگر از مهمترین عوامل اثرگذار روی سود بانکی نرخ تورم است و نرخ سود بانکی واقعی وقتی محاسبه می‌شود که نرخ تورم را از نرخ سود سمی (انچه که در قرارداد می‌آید) کم کنیم.

وی ادامه داد: زمانی‌که نرخ تورم بیشتر از نرخ سود بانکی باشد هم نرخ سود سپرده و هم سود تسهیلات منفی خواهد بود و این به ضرر سپرده گذار و به سود وام گیرنده است.

به گفته مشاور اقتصادی اتاق بازرگانی کرمانشاه در این شرایط سیستم اقتصادی کشور شرایط و ماهیت واقعی خود را نشان نمی‌دهد و افرادی که سپرده در بانک می‌گذارند و حتی خود بانک‌ها که وام می‌پردازند دچار توهم پولی می‌شوند.

دل‌انگیزان یادآوری کرد: بر عکس در شرایطی که نرخ سود بانک‌ها از نرخ تورم بیشتر باشد، بهره‌ها واقعی هستند و اقتصاد هم به این شرایط واکنش منطقی نشان می‌دهد.

وی افزود: در شرایطی که نرخ سود بانک‌ها خیلی بیشتر از نرخ تورم باشد، تمایل به سپرده‌گذاری زیاد و تمایل به گرفتن وام کم می‌شود و در نتیجه بانک‌ها باید سود سپرده را بپردازند، اما درآمد آنها از محل سود تسهیلات کم می‌شود و از همین رو نرخ سود خود را کاهش می‌دهند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه همه این شرایط مربوط به زمانی است که بانک‌ها وظیفه بانکداری اصلی خود را انجام دهند، عنوان کرد: این در حالی است که بانک‌های ما بیشتر وظیفه سوداگری دارند، یعنی سپرده مردم را جذب می‌کنند و با آن سرمایه‌گذاری می‌کنند، ملک می‌خرند و … و دیگر در این شرایط سود بانک‌ها فقط از سپرده مردم تامین نمی‌شود و در نتیجه بانک دیگر تمایلی برای کاهش نرخ سود خود ندارد.

دل‌انگیزان شرایط این چنینی را یک سرطان برای اقتصاد کشور دانست و ادامه داد: در این شرایط بانک مرکزی به عنوان یک پزشک پای کار می‌آید و تلاش می‌کند از طریق قانونی بانک‌ها را وادار کند وظیفه اصلی خود را انجام دهند و نرخ سود را نیز تعدیل کنند.

به گفته این کارشناس مسائل اقتصادی ما اکنون در این شرایط قرار داریم و بانک مرکزی باید هم بانک‌ها را از فعالیت‌های سوداگرانه دور کند و هم نرخ سود بانکی را برای اینکه با نرخ تورم 15 درصدی در تعادل باشد به زیر 20 درصد برساند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بخش اول تا حدودی محقق شده، عنوان کرد: اکنون 50 درصد اموال بانک‌ها به صورت ملک است که باید به زیر40 درصد نیز کاهش یابد.

دل‌انگیزان با اشاره به مشکلی که برای کاهش نرخ سود بانک‌ها وجود دارد، یادآوری کرد: این مشکل تعداد زیاد موسسات مالی غیرمجاز و حتی مجاز هستند که تیغ بانک مرکزی برای آنها برنده نیست و با نرخ سود 26 یا 27 درصد سرمایه‌های مردم را جذب و از بانک‌های دولتی و مجاز خارج می‌کنند.

وی معتقد است: برای حل این مشکل باید بانک مرکزی با قدرت بیشتری وارد شود و قوه قضاییه نیز بدون توجه به نفوذ افراد و اینکه چه کسی پشت این موسسه‌ها هست، با قدرت با آنها برخورد کند.

دل‌انگیزان بر هم زدن نظام اقتصادی کشور و ترغیب به افزایش تورم را از پیامد فعالیت این موسسات دانست و تصریح کرد: با برخورد با این موسسات می‌توان نرخ سود بانکی را به زیر 20 درصد هم کاهش داد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کاهش نرخ سود بانک‌ها سرمایه مردم را به سمت بازار بورس، طلا و ارز سوق نمی‌دهد، گفت: اگر کاهش نرخ سود سپرده و تسهیلات به یک اندازه صورت گیرد شاهد خروج سرمایه مردم از بانک‌ها و التهاب سایر بازارهای سرمایه‌ای نخواهیم بود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمانی مردم پول خود را وارد بازارهای سرمایه‌ای می‌کنند که این بازارها سودآور و هیجانی باشند، تاکید کرد: از سوی دیگر بسیاری از مردم حتی سرمایه‌گذاران بزرگ عادت دارند که پول خود را به صورت سرمایه گذاری سنتی در بانک‌ها قرار دهند.

دل‌انگیزان اظهار کرد: تنها چیزی که ممکن است سرمایه مردم را از بانک خارج کند موسسات غیرمجاز هستند که با نرخ سود 26 یا 27 درصدی سرمایه مردم را جذب کنند.

 

قصد شروع سرمایه‌گذاری در بورس را دارید؟ اولین قدم این است که افتتاح حساب رایگان را در یکی از کارگزاری‌ها انجام دهید:

نام شرکتویژگی‌هاامتیاز
کارگزاری آگاه
  • باشگاه مشتریان با جایزه
  • نرم‌افزار معاملاتی پیشرفته
  • دریافت اعتبار معاملاتی
  • خرید آنلاین صندوق‌ سرمایه‌گذاری
  • ثبت‌نام آنلاین برای کد بورسی
ثبت نام در بورس

برای سرمایه‌گذاری و معامله موفق، نیاز به آموزش دارید. خدمات آموزشی زیر از طریق کارگزاری آگاه ارائه می‌شود:

نام خدماتویژگی‌ها
دوره‌های آموزش تحلیل تکنیکال
  • دوره‌های حضوری + غیرحضوری
  • شناخته‌شده‌ترین اساتید
  • در سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته
  • ارائه مدرک معتبر گذراندن دوره

به اشتراک بگذارید:

Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Telegram
Email
شجاع‌الدین جهاندیده

شجاع‌الدین جهاندیده

در بورسینس با مقالات آموزشی، دوره‌های آنلاین و کتاب‌ها و... به شما کمک می‌کنیم درآمد بیشتری داشته باشید و سود بیشتری از سرمایه‌گذاری کسب کنید. *** در توئیتر فالو کنید: https://twitter.com/jahandide
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عناوین مطلب